reklama
reklama

Zbadali groby pod Kutnem. Trafili na wyjątkowe znaleziska, na tym na pewno nie koniec [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dzięki badaniom prowadzonym pod Kutnem w ubiegłym roku udało się trafić na wyjątkowe znaleziska. Wiadomo, że na tym nie koniec, a o szczegółach informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.
reklama

W grudniu 2022 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi poinformował o efektach prac archeologicznych prowadzonych w Gołębiewie Nowym pod Kutnem. Odbywały się one w ubiegłym roku.

- W mijającym sezonie przebadanych zostało 80 arów, z czego 7 arów stanowiło cmentarzysko ciałopalne kultury przeworskiej. W pozostałej części inwestycji natrafiono na pozostałości osady tejże kultury, datowanej na okres wpływów rzymskich – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

Datuje się, że kultura przeworska rozwijała się między III wiekiem p.n.e., a V wiekiem n.e.

- Militarna ekspansja Imperium Rzymskiego, które w początkach naszej ery oparło swe granice na Renie i Dunaju, zniszczyła polityczną potęgę Celtów. Ożywiły się kontakty Rzymu z plemionami Europy Środkowej. Przez ziemie dzisiejszej Polski przebiegały liczne szlaki handlowe, w tym ten najbardziej znany, zwany szlakiem bursztynowym. Społeczności uznawane przez współczesnych badaczy pod terminem kultury przeworskiej były jednymi z wielu, które uczestniczyły w tych intensywnych czasach, zwanych okresem wpływów rzymskich – opisuje portal archeologia.com.pl.

Wracając do Gołębiewa Nowego – dowiadujemy się, że łączne wyeksplorowano około 300 obiektów. Wśród nich znalazły się jamy grobowe, obiekty mieszkalne i obiekty gospodarcze, jamy odpadkowe i cembrowina studni.

- Najciekawsze, oczywiście, były jamy grobowe urnowe z wyposażeniem w postaci uzbrojenia (miecze, groty oszczepów i włóczni, umba tarcz w przypadku grobów męskich), ozdób i przedmiotów codziennego użytku (przęśliki, koraliki ze szkliwa, fibule w przypadku grobów kobiecych) oraz przystawek – relacjonuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

Badacze przypominają, że zgodnie ze zwyczajem ludności kultury przeworskiej przedmioty te były palone na stosie razem ze zmarłym, a następnie umieszczane z kośćmi w urnie. 

W tradycji kultury przeworskiej obrządek ciałopalny dominował, lub był wręcz stosowany jako wyłączony sposób prowadzenia pochówków. W grobach męskich znajdowała się broń, ozdoby i żelazne części strojów.

- Broń często w trakcie obrzędów pogrzebowych była rytualnie zginana lub niszczona. W dalszym ciągu użytkowane są rozległe cmentarzyska, funkcjonujące nawet do początku V w. W najpóźniejszych fazach tych nekropoli pojawia się warstwa ciałopalenia z rozproszonymi fragmentami wyposażenia. Występują także niezbyt liczne groby i niewielkie cmentarzyska szkieletowe. Ten stabilny obraz zostaje przerwany na przełomie IV i V w. Z tego okresu znamy przykłady grobów z elementami nomadycznymi – dodaje  archeologia.com.pl.

Na stanowisku w Gołębiewie Nowym natrafiono na groby pojedyncze, jak i podwójne oraz na grób dziecka, który wyposażony został w fibule miniaturowej wielkości. 

Badania na okres zimowy zostały wstrzymane, ale jak się dowiadujemy archeolodzy mają wrócić w okolice Kutna jak tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, a więc prawdopodobnie wiosną postaramy się o szerszą relację z prac w Gołębiewie Nowym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama