Reklama

Reklama

Zbliża się sezon grypowy: gdzie się zaszczepić? Sprawdź listę punktów w Kutnie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Zbliża się sezon grypowy: gdzie się zaszczepić? Sprawdź listę punktów w Kutnie - Zdjęcie główne

Zbliża się sezon grypowy. Podajemy listę punktów szczepień w Kutnie | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z dniem 1 września 2022 roku ruszyły szczepienia przeciwko grypie, natomiast od 24 sierpnia do 30 września oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem. Aktualnie mieszkańcy województwa łódzkiego mogą się szczepić przeciw grypie w 118 punktach, w tym - jak na razie - w sześciu placówkach w Kutnie. Gdzie się zaszczepić? Komu przysługuje darmowa szczepionka? Podpowiadamy.

Reklama

Do szczepień przeciw grypie zachęca prof. Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii na Oddziale Chorób Zakaźnych i Hepatologii WSSz im dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi: 

- Najczęściej zakażenie wirusem grypy przebiega łagodnie, „grypowo” – ale z wysoką gorączką, katarem, kaszlem i bólami mięśniowymi, bólem głowy. Jednak, szczególnie u osób po 60 roku życia, zdarzają się poważne powikłania grypy pod postacią m.in. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia serca i zapalenia nerek, które doprowadzają do niewydolności tych narządów. Zachęcam wszystkich do szczepienia się w okresie jesiennym przeciw grypie, a szczególnie zachęcam osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z niską odporności i chorobami współistniejącymi do zaszczepienia się przeciwko grypie.  Szczepienie przeciw grypie nie tylko skutecznie i bezpiecznie chroni nas przed zakażeniem tym wirusem, ale także pozwala uniknąć długotrwałych powikłań choroby - przekonuje prof. Anna Piekarska.

Gdzie zaszczepić się w Kutnie?

 

DERMEX KUTNO Sienkiewicza 16 99-300 łódzkie 24 254 50 08

NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ MEDYK Kutno Grunwaldzka 2 99-300 łódzkie 882 579 562

Apteka Calendula Kutno Grunwaldzka 1 99-300 łódzkie 24 355 40 40

Apteka Dbam o Zdrowie Kutno Zamoyskiego 4 99-300 łódzkie 736 697 737

Apteka Hipokrates Kutno Sowińskiego 8 99-300 łódzkie 725 609 248

Punkt szczepień GRYPA - DERMEX Chrobrego Kutno Chrobrego 12 99-300 łódzkie 24 254 16 62

 

 

Kto może szczepić?

 

Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta (u osób pełnoletnich).

UWAGA! Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.

Natomiast podać szczepionkę przeciw grypie mogą: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pod warunkiem, że posiadają dokument, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19.

 

Gdzie zaszczepisz się przeciw grypie?

 

Szczepienie przeciw grypie będzie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień. Po szczepieniu można odczuwać dolegliwości bólowe w okolicy szczepienia- jest to najczęściej zgłaszany objaw poszczepienny przez pacjentów. Mogą się również pojawić objawy podobne do tych odczuwanych podczas przeziębienia- osłabienie, zmęczenie, ból głowy, ogólne rozbicie, stan podgorączkowy, gorączka. 

Przypominamy, że na szczepienie przychodzimy zdrowi, bez cech infekcji. Trzeba mieć ze sobą wcześniej kupioną w aptece szczepionkę. Receptę na nią wystawi lekarz POZ.  W naszym punkcie każdy pacjent jest kwalifikowany do szczepienia przez lekarza, ponadto, aby ułatwić dostępność szczepień pacjentom, decydujemy się również na wystawienie recepty pacjentom zainteresowanym szczepieniami przeciwko grypie - całkowicie bezpłatnie, w poradni, w godzinach pracy punktu szczepień – informuje dr Aleksander Saliński z poradni Mobilny Lekarz w Łodzi, która prowadzi takie szczepienia.

UWAGA! Dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych (podmiotach leczniczych).

 

 Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?

 

Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki):

- kobiety w ciąży

- seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

- pacjenci 18 – 65 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych

- pacjenci powyżej 65 lat

- dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

 

Niecałe 22 zł za szczepienie przeciw grypie

 

Za każde podanie szczepionki przeciwko grypie NFZ zapłaci 21,83 zł. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje:

- kwalifikację do szczepienia

- podanie szczepionki przez osobę uprawnioną.

Środki na usługę szczepienia przeciw grypie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Info: Łódzki NFZ

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy