W konferencji na terenach rekreacyjnych nad Ochnią wzięli udział wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak, koordynator Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego - Paulina Trzaskowska oraz naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta - Michał Adamski.
W tym roku do realizacji wybranych zostało 11 projektów. Największym poparciem mieszkańców cieszyły się:
I W kategorii projektów dużych do 150.000 zł:
- Plac zabaw na 5 – 1125 głosów;
- Boisko wielofunkcyjne przy ul. Granicznej – 955 głosów;
- Tor do rekreacyjnej jazdy na rolkach – 780 głosów;
II W kategorii projektów małych do 50.000 zł:
- Rekreacja przy Wiadukcie – 931 głosów;
- Bezpieczna Wenecja - monitoring I etap. – 435 głosów;
- Lampki w Parku Traugutta – 360 głosów;
- Wyjątkowe zajęcia dla wyjątkowych dzieci – terapie wspierające rozwój dzieci z niepełnosprawnością w wieku 0 - 6 lat oraz ich rodziców. – 348 głosów;
III W kategorii projektów zielonych do 150.000 zł:
- Sadzimy 100 drzew w Parku nad Ochnią! – 1040 głosów;
- Drzewa w parku nad Ochnią – 529 głosów;
- Chipowanie i/lub kastracja zwierząt właścicielskich/innych - Sterylobus Kutno dla zwierząt. – 527 głosów;
- Mieszkam tu: Zielone miasto - więcej drzew dla Kutna. – 489 głosy.
- Warto wspomnieć, że udział w głosowaniu wzięło 6 841 mieszkańców. Formularz internetowej karty do głosowania poprawnie wypełniło 6 128 osób, natomiast 713 zostało unieważnionych z następujących przyczyn: wielokrotne oddanie głosu przez tę samą osobę, podanie błędnych 3 ostatnich cyfr numeru PESEL, błędne wpisanie imienia lub nazwiska – mówiła Paulina Trzaskowska, koordynator KBO.
Podczas konferencji wiceprezydent Zbigniew Wdowiak zwrócił uwagę na wysoki poziom zadowolenia mieszkańców z realizacji Kutnowskiego Budżetu Obywtaelskiego.
- 60% mieszkańców jest zadowolonych z budżetu, 10% jest bardzo zadowolonych, 30% ma mieszane uczucia i tylko 10% jest wyraźnie niezadowolonych. To oznacza jedno – że to ma sens, że cieszy się popularnością wśród mieszkańców i to właśnie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy mają poczucie sprawczości - mówił.
Przypomnijmy, że budżet partycypacyjny powrócił do naszego miasta po przerwie spowodowanej pandemią. W związku z tym zaszły w nim pewne zmiany.
- Pod pewnymi względami tegoroczne konsultacje były wyjątkowe. Po pierwsze działaliśmy w rzeczywistości pandemicznej, stąd całkowite ucyfrowienie konsultacji i pewne problemy organizacyjne, które szczęśliwie pokonaliśmy. Dysponowaliśmy również ok. czterokrotnie mniejszym budżetem na promocję i animowanie zadania, ale jak widać nie ma to większego wpływu na frekwencję i zainteresowanie mieszkańców – podkreślał Michał Adamski.
Michał Adamski zwrócił też uwagę na pojawienie się nowej kategorii, która wyewoluowała z poprzedniej, dość hermetycznej kategorii różanej. Chodzi oczywiście o projekty zielone. Oprócz tego głosowanie w KBO udało się połączyć ze Świętem Róży, kiedy to swoje głosy oddało ponad tysiąc mieszkańców.
Dodatkowo, po każdej edycji Budżetu Obywatelskiego przeprowadzane są konsultacje społeczne, co do kształtu przedsięwzięcia w następnym roku. Teraz również się odbędą, co może być dobrą okazją do zgłoszenia wszelkiego rodzaju zastrzeżeń i wątpliwości, które zdaniem mieszkańców powinny zostać uwzględnione.
- Kutnowski Budżet Obywatelski jest wartością samą w sobie. Rokrocznie wywołuje emocje, ale to cecha wszystkich tego typu projektów w Polsce. Kutno z budżetem obywatelskim jest po prostu lepszym miastem i bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Kutna, którzy wzięli udział w tegorocznych konsultacjach. Za wsparcie dziękuję również koleżankom i kolegom z urzędu miasta zaangażowanym bezpośrednio w proces konsultacyjny. Bez waszej pomocy zwyczajnie nie dalibyśmy rady przeprowadzić konsultacji, zwłaszcza w czasie Święta Róży. Bardzo dziękuję tegorocznej koordynatorce Paulinie Trzaskowskiej oraz pozostałym pracownikom wydziału - dodawał M. Adamski.