Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Poznaliśmy wyniki Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Sprawdź, które projekty wygrały

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wyniki głosowania w VII edycji Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego oficjalnie przestały już być tajemnicą. Przedstawiciele Urzędu Miasta i wiceprezydent Kutna spotkali się dzisiaj z dziennikarzami i ogłosili, które ze zgłoszonych projektów zostaną zrealizowane.

Reklama

W konferencji na terenach rekreacyjnych nad Ochnią wzięli udział wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak, koordynator Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego - Paulina Trzaskowska oraz naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta - Michał Adamski. 

W tym roku do realizacji wybranych zostało 11 projektów. Największym poparciem mieszkańców cieszyły się: 

I W kategorii projektów dużych do 150.000 zł:

 1. Plac zabaw na 5 – 1125 głosów;
 2. Boisko wielofunkcyjne przy ul. Granicznej – 955 głosów;
 3. Tor do rekreacyjnej jazdy na rolkach – 780 głosów;

 

II W kategorii projektów małych do 50.000 zł:

 1. Rekreacja przy Wiadukcie – 931 głosów;
 2. Bezpieczna Wenecja - monitoring I etap. – 435 głosów;
 3. Lampki w Parku Traugutta – 360 głosów;
 4. Wyjątkowe zajęcia dla wyjątkowych dzieci – terapie wspierające rozwój dzieci z niepełnosprawnością w wieku 0 - 6 lat oraz ich rodziców. – 348 głosów;

 

III W kategorii projektów zielonych do 150.000 zł:

 1. Sadzimy 100 drzew w Parku nad Ochnią! – 1040 głosów;
 2. Drzewa w parku nad Ochnią – 529 głosów;
 3. Chipowanie i/lub kastracja zwierząt właścicielskich/innych - Sterylobus Kutno dla zwierząt. – 527 głosów;
 4. Mieszkam tu: Zielone miasto - więcej drzew dla Kutna. – 489 głosy.
 

- Warto wspomnieć, że udział w głosowaniu wzięło 6 841 mieszkańców. Formularz internetowej karty do głosowania poprawnie wypełniło 6 128 osób, natomiast 713 zostało unieważnionych z następujących przyczyn: wielokrotne oddanie głosu przez tę samą osobę, podanie błędnych 3 ostatnich cyfr numeru PESEL, błędne wpisanie imienia lub nazwiska – mówiła Paulina Trzaskowska, koordynator KBO. 

Podczas konferencji wiceprezydent Zbigniew Wdowiak zwrócił uwagę na wysoki poziom zadowolenia mieszkańców z realizacji Kutnowskiego Budżetu Obywtaelskiego.

- 60% mieszkańców jest zadowolonych z budżetu, 10% jest bardzo zadowolonych, 30% ma mieszane uczucia i tylko 10% jest wyraźnie niezadowolonych. To oznacza jedno – że to ma sens, że cieszy się popularnością wśród mieszkańców i to właśnie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy mają poczucie sprawczości - mówił.

Przypomnijmy, że budżet partycypacyjny powrócił do naszego miasta po przerwie spowodowanej pandemią. W związku z tym zaszły w nim pewne zmiany.

- Pod pewnymi względami tegoroczne konsultacje były wyjątkowe. Po pierwsze działaliśmy w rzeczywistości pandemicznej, stąd całkowite ucyfrowienie konsultacji i pewne problemy organizacyjne, które szczęśliwie pokonaliśmy. Dysponowaliśmy również ok. czterokrotnie mniejszym budżetem na promocję i animowanie zadania, ale jak widać nie ma to większego wpływu na frekwencję i zainteresowanie mieszkańców – podkreślał Michał Adamski. 

Michał Adamski zwrócił też uwagę na pojawienie się nowej kategorii, która wyewoluowała z poprzedniej, dość hermetycznej kategorii różanej. Chodzi oczywiście o projekty zielone. Oprócz tego głosowanie w KBO udało się połączyć ze Świętem Róży, kiedy to swoje głosy oddało ponad tysiąc mieszkańców. 

Dodatkowo, po każdej edycji Budżetu Obywatelskiego przeprowadzane są konsultacje społeczne, co do kształtu przedsięwzięcia w następnym roku. Teraz również się odbędą, co może być dobrą okazją do zgłoszenia wszelkiego rodzaju zastrzeżeń i wątpliwości, które zdaniem mieszkańców powinny zostać uwzględnione. 

- Kutnowski Budżet Obywatelski jest wartością samą w sobie. Rokrocznie wywołuje emocje, ale to cecha wszystkich tego typu projektów w Polsce. Kutno z budżetem obywatelskim jest po prostu lepszym miastem i bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Kutna, którzy wzięli udział w tegorocznych konsultacjach. Za wsparcie dziękuję również koleżankom i kolegom z urzędu miasta zaangażowanym bezpośrednio w proces konsultacyjny. Bez waszej pomocy zwyczajnie nie dalibyśmy rady przeprowadzić konsultacji, zwłaszcza w czasie Święta Róży. Bardzo dziękuję tegorocznej koordynatorce Paulinie Trzaskowskiej oraz pozostałym pracownikom wydziału - dodawał M. Adamski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE