Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Środek Polski pod Kutnem… można kupić! Władze tego nie wykluczają, będzie nowa atrakcja?!

Opublikowano: 2 kwietnia 2021 08:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kilka lat temu pewien badacz z Krakowa stwierdził, że prawdziwy środek Polski wcale nie znajduje się w Piątku, lecz w podkutnowkiej Nowej Wsi. Próżno było szukać entuzjazmu wśród mieszkańców i władz gminy Piątek, z kolei w gminie Kutno zapanowała mała euforia. Od tamtej pory średnio raz na pół roku sprawa ponownie wraca, podobnie jest tym razem. Okazało się, że nieruchomość z nie lada atrakcją jaką jest geodezyjny środek Polski… można kupić.

Reklama

W październiku 2018 roku Mariusz Meus z inicjatywy Honorowy Południk Krakowski odwiedził Piątek w powiecie łęczyckim. Chciał obwieścić miejscowym i burmistrzowi, że ich największa atrakcja – geometryczny środek Polski – nie powinna wcale być wyznaczona w ich gminie. Prawdziwy środek Polski, nazywany przez M. Meusa geodezyjnym, zlokalizowany jest zdaniem badacza w podkutnowskiej Nowej Wsi.

Burza w Piątku i nowowiejskie święto

Wycieczka do Piątku, by powiedzieć mieszkańcom, że są zwykłym miasteczkiem, a nie środkiem Polski – taki krok zdecydowanie wymagał odwagi, o czym Meus miał okazję się przekonać. Były emocje, krzyki, płomienne przemówienia o dużej społeczności, dumie, pięknej historii...

- W życiu go nam nie zabierzecie, pewnie że nam się to nie podoba. Geometryczny środek Polski to duża społeczność, za tym idzie wielka historia. I my jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy geometrycznym środkiem Polski. Nie powinniśmy w ogóle z panem (z geodetą Mariusze Meusem – dop. red) rozmawiać, jeśli nie ma pan żadnego dokumentu, że jest pan jakimś przedstawicielem instytucji. Mamy certyfikat który potwierdza, że centrum Polski znajduje się w naszej gminie. Proszę pokazać urzędowy dokument, który potwierdza wasze rewelacje. – grzmieli mieszkańcy Piątku.

Mariusz Meus dyskutował z miejscowymi, próbował im wytłumaczyć sposób w jaki wszystko zostało wyliczone. Potem tłumaczył to także w rozmowie z KCI.

- Ten certyfikat stwierdza wyłącznie to, że w latach 60-tych przeprowadzono obliczenia i na podstawie tych obliczeń wybrano gminę Piątek na środek Polski. Jest tu dużo nieścisłości i mało informacji – co tak naprawdę liczono, jak liczono, jaką definicję obszaru Polski wybrano. Na tym dokumencie jest oparte wszystko w sprawie legendy o geometrycznym środku Polski w gminie Piątek. Są to fundamenty, że tak powiem, po prostu słabe. Doszliśmy do wniosku, że jedynym punktem, który można było wybrać choćby na symboliczny środek w gminie Piątek jest tzw. centroid, czyli geodezyjny środek obszaru lądowego lub administracyjnego Polski. I to faktycznie wypadają na terenie gminy. Tyle, że to nie jest cała Polska. A całą Polską są też morskie wody wewnętrzne i terytorialne. I ten centroid wypada w Nowej Wsi w powiecie kutnowskim – wyjaśniał nam geodeta.

 Każdy pozostał więc przy swoim, a krakowski badacz udał się do Nowej Wsi. Tam atmosfera była zdecydowanie inna – przemowy, symboliczne gesty, poczęstunek, władze dziękujące Meusowi, Meus dziękujący władzom. A wszystko na prywatnej posesji – to tam wyznaczono geodezyjne serce Polski i to tam wkopano symboliczny cokół, pod nim znalazł się kamień węgielny . 

- Może staniemy się jakąś atrakcją turystyczną? Już teraz samochody przez Nową Wieś jeżdżą dużo wolniej niż wcześniej, a przy podwórku sąsiadów niemal się zatrzymują. Czekamy, co przyniesie nam przyszłość – mówili nam mieszkańcy Nowej Wsi.

Zapowiadano także usypanie w okolicy kopca, który miałby ogłaszać wszem i wobec – prawdziwe centrum Polski znajduje się pod Kutnem.

Serce Polski na sprzedaż - region z nową atrakcją turystyczną?!

Minęło kilka lat. Kopca jak dotąd nie ma, sprawa jakby nieco przycichła. Lecz niedawno pojawiła się sensacyjna informacja. 

- Ostatnio, w środku Polski dużo się dzieje. A jak wiadomo, środek Polski jest jeden - bo jedna jest Polska; cała Polska - w Nowej Wsi pod Kutnem. Dziś, jest to prywatna działka, ale właściciele zamierzają ją sprzedać; jednak tylko na cel społeczny, aby środek Polski stał się atrakcją publiczną. We współpracy z właścicielami, pragniemy przekonać władze wojewódzkie i powiatowe do odkupienia tego terenu, na co są duże szanse – podaje Mariusz Meus.

Sprawie dokładniej przyjrzał się Piotr Krysztofiak z Radia Łódź

- Nadal mamy prawo posługiwać się tytułem Geometrycznego Środka Polski. Nikt nam tego nie odebrał, zwłaszcza Główny Geodeta Kraju. Jeżeli jadę i chcę sobie zrobić zdjęcie przy tym, co wymyślił pan Meus, no to jest to prywatne podwórko, płot, psy, nie można tam wejść i niczego zrobić. Zapraszam do Piątku – komentuje dla Radia Łódź Krzysztof Lisiecki, burmistrz Piątku.

W reportażu słyszymy także wypowiedź właściciela działki na której znajduje się Geodezyjne Serce Polski. Nieruchomość faktycznie jest na sprzedaż, a mężczyzna chciałby, żeby to miejsce stało się ogólnodostępne.

- To po prostu powinna być jakaś instytucja, może to też być zrzutka wszystkich rodaków po to, żeby ten punkt na mapie stał się ogólnodostępnym miejscem dla wszystkich. Na pewno wiele osób powie, że chcę zrobić dobry biznes. Ale ja i moja żona jesteśmy takimi ludźmi, którym nie wiele potrzeba do szczęścia. Nie będziemy chcieli za to miejsce milionów – mówi właściciel nieruchomości.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński deklaruje, że jest gotów rozmawiać na ten temat z samorządowcami regionu kutnowskiego. Podobne słowa słychać z ust starosty kutnowskiego.

- Jeśli takie rozmowy będą prowadzone na pewno będziemy w nich uczestniczyć. Na pewno byśmy chcieli skorzystać z możliwości promocji naszego regionu – komentuje Daniel Kowalik.

Mariusz Meus poinformował także, że wspólnie ze stowarzyszeniem Geodeci dla RP prowadzi prace, które mają na celu ostatecznie i formalnie potwierdzić jego ustalenia. 

Do tego tematu na pewno będziemy wracać na KCI. Tymczasem poniżej kilka naszych archiwalnych artykułów na temat Geodezyjnego Serca Polski w Nowej Wsi pod Kutnem.

[ZDJĘCIA] Serce Polski pod Kutnem! Wielkie święto w Nowej Wsi, wielkie zamieszanie w Piątku

Środków Polski jest kilka? Kutno kontra Piątek

Odkrył środek Polski pod Kutnem. Nominowali go do tytułu „Człowieka Roku”!

Serce Polski pod Kutnem: są wielkie pomysły! Mieszkańcy Piątku nie będą zadowoleni

Środek Polski pod Kutnem? ''Trzeba poprawić mapy, podręczniki i encyklopedie’’

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)
 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Lolek

  a jak zmieni się linia brzegowa na Bugu, jakieś nowe zakole to znowu będą przesuwać? Niech się odpindolą.. tylko zamieszanie robią. To gdzie jest fizyczny środek, nie ma żadnego znaczenia. Czy jest tu czy 20km dalej. Pajac naprawde nie ma większych problemów więc próbuje zaistnieć... żenada.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -3

  mamoba.

  Czemu ten lewak szuka rozgłosu w Kutnie? Niech szuka sensacji w Krakowie.Od lat wiadomo,że geograficzny środek Polski jest w mieście Piątek.

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -5

   Centrum

   Piątek to jest największa dziura Polski

   • 4 miesiące temu | ocena +2 / -2

    Mlody

    Swoim wpisem tylko pokazujesz że dziurę masz w głowie