Reklama

Reklama

Serce Polski pod Kutnem: są wielkie pomysły! Mieszkańcy Piątku nie będą zadowoleni

Opublikowano: 15 kwietnia 2019 05:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 13 kwietnia minęło dokładnie pół roku od wizyty Mariusza Meusa pod Kutnem. Koordynator akcji Honorowy Południk Krakowski wyznaczył w Nowej Wsi Geodezyjne Centrum Polski, o czym wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach. Niedawno badacz za pośrednictwem mediów społecznościowych podzielił się nowymi faktami w tej sprawie.

Reklama

Przypomnijmy, że M. Meus nasz powiat odwiedził 13 października ub. roku. Wcześniej wybrał się do Piątku by wyjaśnić miejscowym, że centrum całego terytorium Rzeczpospolitej, według jego obliczeń, wcale u nich się nie znajduje. Mieszkańcy Piątku te wieści przyjęli z oburzeniem i swojej największej atrakcji bronili (i bronią) jak niepodległości. Więcej pisaliśmy o tym w artykule pt. Serce Polski pod Kutnem! Wielkie święto w Nowej Wsi, wielkie zamieszanie w Piątku oraz Środków Polski jest kilka? Kutno kontra Piątek

- Przez ten czas udało się zgromadzić kolejne materiały historyczne dotyczące dziejów poszukiwań geograficznego środka Polski (i ukazujące, jak burzliwe były to poszukiwania; jak często zmieniały się podawane lokalizacje i jak mało do dziś wiemy o metodologii tych ustaleń) ale także zacieśnić współpracę z pasjonatami geografii i geodezji z całej Polski, Związkiem Harcerstwa Polskiego oraz władzami gminy Kutno, celem finalizacji projektu "Geodezyjne Serce Polski"- napisał na facebooku Mariusz Meus.

Dodał, że ideą jest utworzenie w geodezyjnym środku naszego kraju Parku im. Geodetów Polskich i Kopca Polski Niepodległej.

- Mam nadzieję, że dopomoże w tym zbiorcze opracowanie dotyczące nie tylko historii poszukiwań środka Polski - w tym najnowszych działań akcji Honorowego Południka Krakowskiego- ale przede wszystkim, prezentujące szczegółowy opis naukowych procedur, dane źródłowe, metodologię przeprowadzonych wyliczeń i ich ścisłe wyniki. Jest to bowiem pierwszy w dziejach tego tematu przypadek, gdy podawane nowe ustalenia mają kompleksowe wyjaśnienie; upublicznione, ogólnodostępne, zawierające naukowe wyliczenia oraz podstawy prawne. Prace w tym temacie nadal trwają i jestem pewien, że nasze ustalenia w końcu znajdą pełne uznanie, dowodząc wyższości geodezyjnego "szkiełka i oka" nad tradycyjną "wiarą i czuciem" w kwestii geografii Polski – napisał Meus.

Linki do opracowania "Opis wyznaczania środka Polski": TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  kazimierz staszewski

  Pusta duma narodowa i kompleksy od stuleci, tłuste twarze z wąsikami, ci agresywni frustraci.

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   Yhj

   Panie Kazimierzu jest Pan beznadziejny i pusty jak dno w klozecie

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  kazimierz staszewski

  Pusta duma narodowa i kopmpleksy od stuleci, tłuste twarze z wąsikami, ci agresywni frustraci.