Serce Polski pod Kutnem: są wielkie pomysły! Mieszkańcy Piątku nie będą zadowoleni

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 13 kwietnia minęło dokładnie pół roku od wizyty Mariusza Meusa pod Kutnem. Koordynator akcji Honorowy Południk Krakowski wyznaczył w Nowej Wsi Geodezyjne Centrum Polski, o czym wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach. Niedawno badacz za pośrednictwem mediów społecznościowych podzielił się nowymi faktami w tej sprawie.

Przypomnijmy, że M. Meus nasz powiat odwiedził 13 października ub. roku. Wcześniej wybrał się do Piątku by wyjaśnić miejscowym, że centrum całego terytorium Rzeczpospolitej, według jego obliczeń, wcale u nich się nie znajduje. Mieszkańcy Piątku te wieści przyjęli z oburzeniem i swojej największej atrakcji bronili (i bronią) jak niepodległości. Więcej pisaliśmy o tym w artykule pt. Serce Polski pod Kutnem! Wielkie święto w Nowej Wsi, wielkie zamieszanie w Piątku oraz Środków Polski jest kilka? Kutno kontra Piątek

- Przez ten czas udało się zgromadzić kolejne materiały historyczne dotyczące dziejów poszukiwań geograficznego środka Polski (i ukazujące, jak burzliwe były to poszukiwania; jak często zmieniały się podawane lokalizacje i jak mało do dziś wiemy o metodologii tych ustaleń) ale także zacieśnić współpracę z pasjonatami geografii i geodezji z całej Polski, Związkiem Harcerstwa Polskiego oraz władzami gminy Kutno, celem finalizacji projektu "Geodezyjne Serce Polski"- napisał na facebooku Mariusz Meus.

Dodał, że ideą jest utworzenie w geodezyjnym środku naszego kraju Parku im. Geodetów Polskich i Kopca Polski Niepodległej.

- Mam nadzieję, że dopomoże w tym zbiorcze opracowanie dotyczące nie tylko historii poszukiwań środka Polski - w tym najnowszych działań akcji Honorowego Południka Krakowskiego- ale przede wszystkim, prezentujące szczegółowy opis naukowych procedur, dane źródłowe, metodologię przeprowadzonych wyliczeń i ich ścisłe wyniki. Jest to bowiem pierwszy w dziejach tego tematu przypadek, gdy podawane nowe ustalenia mają kompleksowe wyjaśnienie; upublicznione, ogólnodostępne, zawierające naukowe wyliczenia oraz podstawy prawne. Prace w tym temacie nadal trwają i jestem pewien, że nasze ustalenia w końcu znajdą pełne uznanie, dowodząc wyższości geodezyjnego "szkiełka i oka" nad tradycyjną "wiarą i czuciem" w kwestii geografii Polski – napisał Meus.

Linki do opracowania "Opis wyznaczania środka Polski": TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE