- Przyszedł czas na twórczość Stefana Żeromskiego. Widzę tutaj mnóstwo ludzi młodych i sobie tak myślę, że dla was ten Żeromski to pewnie często jest ciężkostrawny, ale napisał naprawdę sporo utworów, które zawsze były głosem w dyskusji. Tak jak Henryk Sienkieiwcz pisał ku pocieszeniu serc, tak Stefan Żeromski budził sumienia polskie, zajmował się inteligencją jako grupą, do której, uważał - należą szczególne cele. Dzisiaj czytamy "Przedwiośnie" - powieść, która ukazała się w 1925 roku i budziła ogromne kontrowersje. Dobrze, bo literatura powinna budzić kontrowersje. Myślę, że każdy z czytających, a tutaj wiem, że jest trochę chętnych, coś dopowie od siebie na temat tej powieści - mówiła słowem wstępu Magdalena Konczarek, dyrektor MiPBP w Kutnie.
Pierwszą z czytających była Barbara Rostek-Nowacka, która podzieliła się krótką refleksją na temat pisarza. Fragment jaki wybrała opowiadał o dojrzewaniu przedstawionym z perspektywy Cezarego Baryki.
- Jako polonistka co roku omawiam, ale staram się co roku zaprezentować coś innego swoim uczniom. Uwielbiam Żeromskiego za mądrość, za sensownego uwagi na temat polskiego społeczeństwa. Rzeczywiście, jak powiedziała pani dyrektor, rozdrapywał rany narodowe. Ta książka uczy jednego: że wolność trzeba umieć wykorzystać, zagospodarować mądrze. Jest to dla mnie ważna książka, bo pokazuje również młodych ludzi wobec tej rzeczywistości - mówiła.
Wśród czytających wybrane przez siebie fragmenty prozy Żeromskiego znaleźli się także Zbigniew Wdowiak (poniżej możecie obejrzeć wideo). Wiceprezydent podzielił się refleksją dotyczącą szklanych domów podkreślając, że ich wizja jest w naszym społeczeństwie wciąż aktualna.
Ulubione rozdziały prócz uczniów i zaproszonych gości odczytali także m.in. Magdalena Konczarek. Dyrektor biblioteki poczęstowała słuchaczy kawałkiem książki opowiadającym o śniadaniu.
- Nakryto stół i piorunem wniesiono koszyki z chlebem żytnim, z bułkami własnego wypieku, z suchymi ciasteczkami i rogalikami. Maciejunio własnoręcznie naznosił słoików z miodem, konfiturami, konserwami, sokami. Tu podstawił „masełko”, tam rogaliki...
Akcja narodowego czytania została zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego. Tegoroczna odsłona jest wyjątkowa bowiem odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.