reklama
reklama

Ziemia zyska drugi księżyc. Niesamowite zjawisko na niebie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: canva

Ziemia zyska drugi księżyc. Niesamowite zjawisko na niebie - Zdjęcie główne

Ziemia zyska kolejną naturalną setelitę. | foto canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 29 września do 25 listopada Ziemia zyska kolejnego naturalnego satelitę. Do znanego Księżyca dołączy asteroida 2024 PT5, którą astronomowie określają mianem „miniksiężyca”.
reklama

Miniksiężyc będzie z nami przez dwa miesiące

Od 29 września do 25 listopada 2023 roku Ziemia będzie miała aż dwóch naturalnych satelitów. Oprócz znanego nam Księżyca, na orbicie ziemskiej pojawi się asteroida 2024 PT5, która została określona mianem „miniksiężyca”.

To unikalne zjawisko stanowi nie tylko ciekawostkę astronomiczną, ale także wyzwanie dla badań nad obiektami bliskimi Ziemi.

- Obiekt, który nas odwiedzi, należy do pasa asteroid Arjuna, wtórnego pasa asteroid składającego się ze skał kosmicznych, które poruszają się po orbitach bardzo podobnych do orbity Ziemi , w średniej odległości od Słońca wynoszącej około 93 milionów mil (150 milionów kilometrów). - powiedział podczas rozmowy z Space.com główny autor badań i profesor Universidad Complutense de Madrid Carlos de la Fuente Marcos. 

Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos, naukowcy odpowiedzialni za odkrycie asteroidy 2024 PT5, wyjaśniają, że nasza planeta ma zdolność do tymczasowego przechwytywania asteroid z grupy NEO (Near-Earth Objects).

Takie zjawiska mogą prowadzić do pojawienia się miniksiężyców, które na krótko stają się częścią ziemskiej orbity.

Jak możemy przeczytać na stronie Space.com aby stać się mini-księżycem, nadlatujące ciało musi zbliżyć się do Ziemi w bliskiej odległości około 2,8 miliona mil (4,5 miliona km) i powoli z prędkością około 2200 mph (3540 km/h).

Asteroida 2024 PT5, o średnicy wynoszącej zaledwie około 10 metrów, została dostrzeżona 7 sierpnia za pomocą systemu ATLAS. Jego głównym celem jest identyfikacja potencjalnie niebezpiecznych obiektów, które mogą zagrażać naszej planecie.

Choć 2024 PT5 jest za mała, by móc być dostrzeganą gołym okiem, astronomowie podkreślają, że jej obecność na orbicie Ziemi jest niezwykle rzadkim wydarzeniem.


Miniksiężyce dostarczają cennych informacji o dynamice i budowie obiektów kosmicznych. Ich tymczasowe przechwytywanie przez Ziemię otwiera nowe możliwości badawcze, a także pozwala lepiej zrozumieć procesy, jakie zaszły w Układzie Słonecznym.

W okresie, kiedy Ziemia będzie miała dwóch naturalnych satelitów, astronomowie z pewnością będą skupiani na obserwacji 2024 PT5. Badania nad tym obiektem mogą przyczynić się do rozwinięcia naszej wiedzy na temat asteroid i ich interakcji z planetami.

To unikalne wydarzenie może również przyciągnąć uwagę mediów i entuzjastów astronomii, którzy będą chcieli śledzić każdy etap tej kosmicznej przygody.

Dzięki rosnącej technologii monitorowania nieba i lepszemu zrozumieniu zjawisk kosmicznych, ludzkość zyskuje możliwość obserwowania i analizy wydarzeń, które jeszcze kilka lat temu byłyby nieosiągalne.

Choć nadchodzący miniksiężyc nie będzie widoczny gołym okiem, jego obecność z pewnością zrobi wrażenie na tych, którzy patrzą w gwiazdy i marzą o odkrywaniu tajemnic Wszechświata.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama