Reklama

Reklama

Szachmaks w kutnowskiej podstawówce [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 28 paź 2021 16:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Edukacja W SzachMaksie V wzięło udział 1000 uczniów z około 200 szkół, w tym 95 z województwa łódzkiego.

Reklama

Wśród aż 32 uczestników z SP nr 6 w Kutnie, najlepszy wynik osiągnął i nagrodę w postaci bezpłatnego udziału w następnej edycji zdobył po raz drugi Jakub Gabryś z klasy VI b, który uzyskał 70 punktów, zajmując drugie miejsce w województwie i 19 w kraju.  W tej samej kategorii wiekowej 4 miejsce w województwie wywalczył Bernard Ciszek (51 pkt). Wśród uczniów klas drugich najlepszy wynik – 44 pkt wypracował Filip Jagieła (8 miejsce w województwie) przed Gabrielą Łysio i Janem Barańskim.

Spośród trzecioklasistów najlepszy był Szymon Matusiak (50 punktów, 4 miejsce w województwie) przed Alicją Ozdowską (44 pkt, 7 m-ce) i Kacprem Szadkowskim (40 pkt, 10 m-ce). Najlepszym czwartoklasistą okazał się Leon Tecław, zajmując z 46 punktami trzecie miejsce w Łódzkiem przed Filipem Urbańskim (42 pkt, 4 m-ce). Wśród piątoklasistów najwięcej punktów (45) zdobył  Mateusz Kozak i jest trzeci w województwie przed Kacprem Marciniakiem. Klasy siódme reprezentował Bartosz Grabarczyk, zajmując z 43 punktami 8 miejsce w województwie. W klasach ósmych zwyciężył Hubert Ciszek (59 pkt, 3 miejsce w województwie), wyprzedzając Jakuba Gierańczyka (38 pkt, 5 miejsce) oraz Dawida Katarzyńskiego (7 miejsce w województwie łódzkim). Teraz szachiści z Szóstki będą się przygotowywać do mistrzostw szkoły.

Przyjęło się, że szachy, to pojedynek, walka pomiędzy dwoma graczami. Gramy z taką siłą,  jak potrafimy i  - jak nam pozwoli przeciwnik. W dowolnej pozycji można wykonać ruchy lepsze lub gorsze. Jeśli się skupimy, to znajdziemy bardzo dobre rozwiązanie.  Tutaj warto przypomnieć słowa Emanuela Laskera, drugiego mistrza świata w szachach: „Gdy widzisz dobre posunięcie – poczekaj! Nie wykonuj go! Może znajdziesz lepsze.” Są  pozycje w których do zwycięstwa lub utrzymania remisu prowadzi tylko jedno – mistrzowskie posunięcie i na tym właśnie polega SzachMaks, wyjątkowy ogólnopolski konkurs szachowy organizowany przez Mogalo w szkołach.

Największym rywalem uczestników jest czas i precyzja. Do rozwiązania są 24 pozycje o różnym poziomie trudności, od matów w jednym ruchu po skomplikowane taktyczne zagrania. W każdej pozycji trzeba wskazać najlepsze, najsilniejsze posunięcie. A zdobyć można atrakcyjne nagrody – dyplomy, medale, nagrody pieniężne, rzeczowe lub vouchery w różnych wysokościach. Konkurs wymaga umiejętności grania w szachy. Stanowi przede wszystkim intelektualną rozrywkę w formie internetowego quizu lub gry.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)