Podsumowanie FIO - Fundacja Pro Aperte

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podsumowanie FIO - Fundacja Pro Aperte - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja

Fundacja Pro Aperte zakończyła realizację projektu ”Rozwój jedynej w regionie kutnowskim mobilnej świetlicy terapeutycznej”. Projekt był realizowany na terenie trzech powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego i gostynińskiego. Celem była integracja oraz zwiększenie  dostępu niepełnosprawnych dzieci lub dzieci ze wskazaniami do dodatkowych działań terapeutycznych, zamieszkałych w obszarze wiejskim lub w miastach poniżej 10.000 mieszkańców, do usług terapeutycznych. Projekt zakładał realizację działań terapeutycznych z możliwością dojazdu terapeutów np. do domu dziecka, szkoły, GOPS itp.

W ramach powyższego projektu 32 dzieci skorzystało z indywidualnych zajęć terapeutycznych w wymiarze 10 lub 12 godzin. Zajęcia były dopasowane do potrzeb dzieci, które współpracowały np. z logopedą, pedagogiem, psychologiem. Dodatkowo 40 dzieci wzięło udział w grupowych zajęciach terapeutycznych o charakterze Treningu Umiejętności Społecznych. Grupy terapeutyczne zostały utworzone min. w szkołach  na terenie miasta Żychlin, w szkole w Grabowie oraz na terenie Rodzinnego Domu Dziecka w Strzegocinie.

Dodatkowym aspektem terapeutyczno- integracyjnym było zorganizowanie trzech wycieczek  do Doliny Skrzatów w Chociszewie, w których udział wzięły dzieci, rodzice i opiekunowie oraz terapeuci. Wyjazdy pozwalały na odkrywanie świata przyrody i natury oraz dostarczyły uczestnikom wielu przyjemnych wrażeń i zacieśniły jeszcze bardziej relacje między sobą.

Na zakończenie projektu została zorganizowana konferencja online pt: ”Dom?Terapia? Życie!”, która podsumowała rezultaty założone w projekcie oraz poruszała ważne zagadnienia dotyczące współpracy rodziców, terapeutów i nauczycieli w procesie wspierania dziecka z różnymi trudnościami.

W ramach projektu Fundacja zakupiła nowe narzędzia diagnostyczne: Krótka Skala Rozwoju Dziecka, Karty Oceny Rozwoju Psychoruchowego, Profil Psychoedukacyjny PEP-R oraz Skalę Inteligencji Stanford- Binet oraz przeszkoliła specjalistów w zakresie ich stosowania.

 

Projekt był sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków FIO.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE