reklama
reklama

Nazywali ją zwyczajnie - różą. Za nami wernisaż wystawy [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Nazywali ją zwyczajnie - różą. Za nami wernisaż wystawy [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaWernisaż wystawy „Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna” rozpoczął się dwoma utworami: tangiem „Por una cabeza” z filmu Zapach kobiety (Carlos Gardel) oraz „Duetem kwiatów” z opery Lakme (Leo Delibes). Wystąpiły pedagog oraz uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie: Kaja Miszczak – skrzypce, Karolina Żak - flet, Joanna Smakowska – gitara. Tekst „Pochwała Róży” zamieszczony w katalogu szkółek róż Gospodarstwa Ogrodniczego B-ci K. i A. Eizyk na sezon 1979/80 przedstawił Krzysztof Ryzlak.
reklama

Pochwała  Róży

Jest mnóstwo kwiatów na świecie,

róża ma jednak w sobie coś.

Co nie da się opowiedzieć, ani opisać,

dlatego trzeba widzieć ją.

Zwą ją Królową Kwiatów – My zwyczajnie - Różą

O tworzeniu wystawy opowiedziała Bożena Gajewska. Wystawa  dotyczy życia i działalności Katriela i Arona Eizyków. Wystawa  dotyczy życia i działalności Katriela i Arona Eizyków. To oni tworzyli przed 110 laty różaną historię Kutna. W Kutnie mieszkają osoby, które poznały  i pamiętają Arona Eizyka, bądź jego rodzinę. Podzieliły  się z obecnymi na wernisażu okruchami pamięci z tych spotkań. Teresa Mosingiewicz opowiedziała o swojej wizycie u  Arona Eizyka w Adamowicach, gdy próbowała zaprosić go  do udziału w wystawie róż w Kutnowskim Domu  Kultury. Krzysztof  Ryzlak, który udostępnił na potrzeby wystawy kilka fotografii z rodzinnego zbioru, podzielił się wspomnieniami  o swojej mamie i babci, które pracowały w latach pięćdziesiątych w gospodarstwie ogrodniczym K.A. Eizyk. Jolanta  Bujalska-Kowalczyk   wspominała spotkanie z synem Katriela Eizyka podczas jego podróży do Polski i  wizyty w Adamowicach. Zastępca Prezydenta Miasta Kutno  Zbigniew Wdowiak podziękował organizatorowi wystawy - Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i przypomniał, że to już 10 lat realizowana jest strategia marki Kutno miasto róż.

reklama

Wystawa została  zorganizowana w ramach  realizacji zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno. Partnerami TPZK w projekcie oraz przy organizacji wystawy  są: Kutnowski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Kutnie.

Patronat Honorowy nad zadaniem przyjęli: Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz  Jewish Kutno Group czyli potomkowie kutnowskich Żydów. Patronatem  medialnym objęło cały  projekt Słowo Żydowskie -  najdłużej wydawany tytuł prasy żydowskiej na polskim rynku.

Wystawa została opracowana merytorycznie przez Jakuba Dolatowskiego i  Marlis Buchholz, którzy przez kilka lat prowadzili kwerendę i poszukiwali informacji, dokumentów i fotografii związanych z Katrielem i Aronem Eizykami. W wyniku tej mozolnej pracy powstał artykuł Jakuba Dolatowskiego, Marlis Buchholz, Jonathana Eizyka, Michaela Eizyka pt. „Szkółki róż Katriela i Arona Eizyków”, który został opublikowany w 66. tomie  rocznika  Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w 2018 roku,  a następnie w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych w 2019 roku.

reklama

Dzięki współpracy z Jonathanem Eizykiem i Michaelem Eizykiem, rodzina  Eizyków udostępniła niezwykle cenne fotografie i dokumenty  z archiwum rodzinnego  na potrzeby wystawy, które dziś możecie Państwo oglądać.  TPZK  składa ogromne podziękowania Jakubowi Dolatowskiemu, Marlis Buchholz, Jonahanowi Eizykowi i Michaelowi Eizykowi   za ich  nieoceniony wkład w przygotowanie wystawy. Bez ich zaangażowania wystawa nie miałaby takiego wymiaru…

Nasz Partner w zadaniu – Muzeum Regionalne w Kutnie  także  użyczył skanów swoich zbiorów dotyczących życia i działalności Katriela i Arona Eizyków. 

Projekt wystawy wykonała  firma ZAZA Projekt Paulina Andryszczak.  O tym, że projekt został wykonany w sposób niezwykle interesujący dziś możecie się sami przekonać, oglądając wystawę.

reklama

Wystawa  będzie czynna od 25 maja 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku od poniedziałku do piątku w godz. 9.oo-17.oo w Pawilonie wystawienniczym na placu Wolności w Kutnie. Wstęp wolny.

Zapraszamy także 6 czerwca 2022 roku (poniedziałek)  o godz. 18.oo  do  Centrum Teatru Muzyki i Tańca  przy ul. Teatralnej 1 w Kutnie. Jakub Dolatowski opowie o życiu i działalności  Katriela i Arona Eizyków oraz o ich szkółkach róż.    Przed wykładem obejrzycie film Agnieszki  Arnold „Kutno” cz.III  Aron  Eizyk.  Wstęp wolny.

Info: TPZK

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama