Reklama

Reklama

"W zdrowym ciele zdrowy duch". Seniorzy z UTW wysłuchali wykładu kutnowskich uczniów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 5 kwi 2022 11:23
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja „W zdrowym ciele zdrowy duch - jak zadbać o wszystkie aspekty naszego zdrowia”, to tytuł wykładu , który 29 marca zaprezentowała słuchaczkom i słuchaczom Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie młodzież z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kutnie im prof. Zbigniewa Religi.

Reklama

Jak podkreślili uczniowie, był to ich pierwszy występ przed seniorami.

Marysia, Julka , Patryk i Aleksander przekazali nam wiedzę w  ramach podsumowania projektu społecznego pn. „Stay Strong” ( Bądź silny). Każdy ze słuchaczy otrzymał ulotki tego zadania.  Nad przygotowaniem merytorycznym uczniów czuwały nauczycielki: Małgorzata Rojewska i Elżbieta Byczkowska. 

        Aleksander podjął się przekazania wiedzy na temat snu. Jak ważny jest sen i ile go potrzebujemy dla naszego właściwego funkcjonowania, czego unikać, aby się dobrze wyspać. Ograniczmy przed snem przede wszystkim   używki  i  niebieskie światło ( telewizja, smartfon). 

       Z kolei Patryk omówił jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecane jest,  aby w ciągu doby wypić dwa litry płynu. Woda jest podstawą życia, nawilża organizm, oczyszcza z toksyn, dodaje energii, wpływa na jakość naszej skóry. Suchość w ustach , to jest stan odwodnienia. Z odpowiednim nawodnieniem organizmu mają najczęściej problemy osoby starsze. Dlatego tak ważne jest picie płynów oraz spożywanie owoców i warzyw.

      Marysia przedstawiła piramidę zdrowego żywienia seniorów. Zaleca się spożywanie co najmniej pięć posiłków dziennie. Ograniczyć w menu : czerwone mięso, cukier , tłuste potrawy, słodycze. Jak najwięcej spożywać: warzywa, owoce , produkty mleczne( jogurty, kefiry), ryby, kasze, strączkowe.  Suplementować się jedynie witaminą D 2000 j.m.  Pozostałe suplementacje konsultować z lekarzem, ponieważ mogą mieć  niepożądane skutki w osłabieniu działania stosowania przez nas leków na inne choroby. Leki należy popijać tylko wodą.

     Do aktywności fizycznej  zachęcała  nas Julka. Regularna aktywność fizyczna  wzmacnia serce, zwiększa gęstość kości, odporność na infekcje, poprawia samopoczucie, zapobiega wielu jednostkom chorobowym. Dlatego należy jak najczęściej chodzić na spacery, po schodach , czy uprawiać nordic – walking . 

      Tak, więc bądźmy codziennie aktywni fizycznie i umysłowo. Angażujmy się w każdą działalność społeczną , która da nam satysfakcję oraz stosujmy się do zasad, które nam przedstawiła młodzież na dzisiejszym wykładzie, a o których my oczywiście wiemy, lecz nie zawsze przestrzegamy!

 A zapewni nam to długie w miarę dobrej kondycji fizycznej zdrowe i długie życie.

Na pytanie jak nas seniorów  postrzega młodzież, młodsza od nas prawie niekiedy ponad 50 lat, odpowiedź licealisty  brzmiała: „..jako skarb społeczeństwa”. 

Od razu nam wszystkim zrobiło się przyjemniej na duszy. 

Dziękujemy Wam młodzi prelegenci  i życzymy  samych sukcesów w osiąganiu wymarzonych celów. Bądźmy silni!

Opracowanie:  Elżbieta Żółtowska

        

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)