Umywalka w łazience to jeden z najbardziej podstawowych, ale również najbardziej potrzebnych w niej sprzętów. Na szczęście minęły już czasy, kiedy to we wszystkich mieszkaniach umywalki łazienkowe wyglądały z grubsza tak samo, a różnice pomiędzy poszczególnymi modelami były bardzo niewielkie.
Wspomniane czasy siermiężnej estetyki mamy już za sobą, a na dzisiejszym rynku znaleźć można umywalki w każdym kształcie i o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Dzięki temu sprzęt taki jak zwykła umywalka staje się elementem łazienki, który nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale również ozdobną, a co za tym idzie może być dostosowany do ogólnej stylistyki. Największe różnice pomiędzy poszczególnymi typami umywalek związane są ze sposobem ich montażu.
Umywalka wisząca, mocowana przy ścianie
Najbardziej klasycznym i sprawdzonym rozwiązaniem są oczywiście
umywalki wiszące. Umywalka taka mocowana jest do ściany przy pomocy specjalnych śrub i nie potrzebuje dodatkowego podparcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się dodatkową przestrzeń pod umywalką. Przestrzeń taka może być (w zależności od naszej decyzji) odpowiednio wykorzystana, albo pozostawiona wolna.
Duże zalety umywalek wiszących
Wielką zaletą takich umywalek jest to, że nie zajmują one wiele miejsca i wizualnie nie dominują w łazience, dzięki czemu łatwo można uzyskać wrażenie pustej przestrzeni. Rozwiązanie to stosowało się również w tradycyjnym budownictwie, a zwłaszcza wszędzie tam, gdzie łazienki nie były zbyt przestronne. Zaletą takich umywalek jest również to, że dość łatwo dostać można się do każdej ich strony, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości.
Niewielkie wady umywalkę wiszących
Tego rodzaju umywalki mają jednak pewną wadę. Są nią widoczne pod umywalką elementy armatury, które nie zawsze (zwłaszcza w umywalkach starego typu) mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Rozwiązania są tutaj dwa. Pierwszym z nich jest taki dobór kolanka i rur pod umywalką, by nie psuły efektu. Na rynku znaleźć można dziś elementy armatury, które wykonane są sposób bardzo estetyczny. Drugim sposobem jest dobór takiego modelu umywalki, który zasłania niechciane elementy. Wiąże się to jednak z koniecznością ograniczenia wolnej przestrzeni pod umywalką. Problemem, który może z czasem wystąpić przy umywalkach tego typu jest obluzowywanie się śrub, a co za tym idzie – również całej umywalki.
Charakterystyka umywalek stojących
Umywalka stojąca jest rozwiązaniem bardzo podobnym do opisanego wyżej. Przymocowana może być również do ściany, ale najważniejszym punktem jej oparcia jest podłoga. Umywalki stojące mogą mieć różną konstrukcję. W najbardziej popularnej wersji górna część umywalki przymocowana jest do ściany, ale pod nią znajduje się stabilizujący element, najczęściej w postaci ceramicznego słupka, przymocowanego śrubami do podłogi. Często widuje się również umywalki jednoczęściowe, w której całość konstrukcji przymocowana jest do podłoża.
Cechy umywalek stojących
Umywalki stojące cechuje nie tylko większa stabilność, ale również duże zalety estetyczne. Bardzo często stosuje się je w nowoczesnych łazienkach, w których względy estetyczne, są przynajmniej tak samo ważne, jak praktyczne. Nie poleca się takich umywalek osobom, które nie dysponują odpowiednią ilością miejsca w łazience. Rozwiązania takie zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w łazienkach o dużej powierzchni, z dużą ilością wolnej przestrzeni. Małe łazienki mogą zostać zbyt zdominowane przez dużą umywalkę tego rodzaju.
Minimalistyczne umywalki nablatowe
Umywalki nablatowe to absolutny hit ostatnich lat. Tego rodzaju konstrukcja wymaga obecności coraz bardziej popularnego blatu w łazience. Blat taki stwarza dodatkową, bardzo praktyczną przestrzeń, w której swoje miejsce znaleźć mogą podręczne kosmetyki, czy różnorodne, łazienkowe utensylia. Misa umywalki po prostu leży na blacie – w niektórych wariantach nie musi być nawet jakoś szczególnie przymocowana.
Rodzaje materiałów charakterystycznych dla umywalek nablatowych
W przypadku tego rodzaju umywalek producenci oferują zdecydowanie największą różnorodność form i materiałów. Bardzo popularne są na przykład umywalki kamienne, albo z materiałów syntetycznych, imitujących naturalny kamień. Umywalki takie wymagają oczywiście specjalnego traktowania, ale efekt jest tego warty. Doświadczenie podpowiada, że najlepiej wyglądają umywalki wykonane z materiałów w jakiś sposób kontrastujących z materiałem, z jakiego wykonano blat. Dobrym połączeniem może być na przykład kamienna umywalka na drewnianym blacie, albo ceramiczna, na blacie wykonanym z dekoracyjnego betonu. Umywalki tego rodzaju tworzą wrażenie estetycznego minimalizmu w łazience.
Praktyczne umywalki wpuszczane w blat
Jeszcze innym rozwiązaniem są
umywalki wpuszczane w blat – wspomina specjalista sklepu
tanialazienka.com - taka konstrukcja tworzy swego rodzaju przedłużenie powierzchni na brzegach umywalki, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza jeżeli używamy na co dzień dużej ilości kosmetyków, które mogą się tam znaleźć. W tym przypadku walory dekoracyjne umywalki mają raczej drugorzędne znaczenie – i tak jest ona schowana w blacie. Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej się widuje, są umywalki całkowicie zintegrowane z blatem.