4 pomysły na to, jak ograniczyć plastik

Opublikowano:
Autor:

4 pomysły na to, jak ograniczyć plastik - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Troska o środowisko naturalne może odbywać się na wielu różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest ograniczenie plastiku. Istnieje sporo patentów, które nie tylko pozwolą nam zmniejszyć zużycie tego surowca, ale i w dłuższej perspektywie mogą okazać się sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Dlaczego warto ograniczać plastik i jakie wyjścia mamy do wyboru? Podpowiadamy w artykule!

Ograniczenie plastiku - czemu jest tak ważne?

Plastik opanował rynek. Kupujemy napoje w plastikowych butelkach, artykuły spożywcze pakujemy do jednorazowych foliówek, a paczki przychodzą do nas wypełniona folią bąbelkową. 

Jednorazowe produkty są tanie, więc może wydawać się, że kupowanie ich jest dla nas korzystne. Nic bardziej mylnego! To produkty kiepskiej jakości, które w większości nie nadają się do ponownego użycia - choć bardzo często korzystamy z nich dłużej niż powinniśmy. Są one ogromnym problemem dla naszej planety - lądują na wysypiskach śmieci, gdzie potrzebują nawet kilkaset lat, aby ulec rozkładowi, trafiają również do mórz i oceanów, gdzie stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt. 

Minimalizując zużycie plastiku dokładamy własną cegiełkę do ochrony środowiska przed tym niebezpiecznym surowcem.

Pomysły, jak ograniczać plastik

1. Woreczki wielorazowe na produkty spożywcze

Podczas zakupów zwykle pakujemy warzywa, owoce, pieczywo lub inne artykuły do foliowych lub papierowych torebek. Niektóre produkty, na przykład większe owoce i warzywa, możemy zabrać ze sobą do kasy bez takiego opakowania. W przypadku innych produktów warto skorzystać z bawełnianych, wielorazowych woreczków. Nie zajmują wiele miejsca w torbie, a doskonale nadają się do pakowania. Bawełna jest solidna i nadaje się do kontaktu z żywnością. Bez trudu możemy ją również wyprać. Takie woreczki będą nam służyć znacznie dłużej niż jednorazowe woreczki z plastiku. 

Woreczki bawełniane - Natura Słupsk

2. Butelka filtrująca

Duży udział w zanieczyszczeniu plastikiem mają butelki. Jeśli nie mamy pewności, czy woda z kranu w danym miejscu nadaje się do picia bez filtrowania, możemy wyposażyć się w specjalną butelkę z filtrem. Jest ona zazwyczaj wykonana z wysokiej jakości plastiku, który nadaje się do recyklingu. Filtry wymienia się, w zależności od wskazań producenta, mniej więcej co miesiąc. W ten sposób możemy zrezygnować z butelkowanej wody, minimalizując przy tym produkowane przez siebie plastikowe odpady.

3. Torby bawełniane 

Nigdy nie wiemy, kiedy przyda się dodatkowy bagaż. Torby bawełniane (na przykład te o polskiego producenta https://www.natura.slupsk.pl/torby-bawelniane) nadają się do tego świetnie. Są poręczne, solidne i wytrzymałe. Możemy zabrać je ze sobą na zakupy, by nie musieć pakować się do plastikowych toreb. Będą też doskonałym pomysłem na transportowanie lunchu do pracy czy szkoły. Wsadzimy do nich buty na zmianę, strój na siłownię, książki do biblioteki czy ręcznik na plażę. To także wyjątkowo stylowy gadżet - możemy postawić na torbę z ciekawym nadrukiem, z dodatkową kieszonką czy poszerzonymi uchwytami.

4. Wielorazowe słomki

Choć plastikowe słomki wydają się być niegroźne, w rzeczywistości mają swój spory udział w zanieczyszczeniu planety tym surowcem. W bardzo łatwy sposób możemy to zminimalizować. Wystarczy pamiętać o zabraniu ze sobą własnych słomek do wielorazowego użytku. Mogą być one wykonane z metalu, wytrzymałego plastiku przeznaczonego do recyklingu, a nawet z bambusowego drewna! Do organizera ze słomkami proponujemy wsadzić też własne sztućce - przydadzą się, gdy zamawiamy jedzenie na wynos lub organizujemy ze znajomymi piknik z grillem. 

Pomysły na ograniczenie plastiku - podsumowanie

Jest wiele sposobów na to, by zminimalizować zużycie plastiku. Co więcej, są one banalnie proste i nie wymagają od nas wielkiej pracy czy wkładu pieniężnego. Podczas ich wyboru zwróćmy także uwagę na to, jak są pakowane, gdzie i jak się je produkuje. Stawiajmy przede wszystkim na lokalne biznesy, które tworzą swoje produkty z wysokiej jakości materiałów. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy