Reklama

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Opublikowano:
Autor:

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Czym jest prawo jazdy i co ci grozi za poruszanie się pojazdem mechanicznych w przypadku braku uprawnień do prowadzenia? Jazda bez prawa jazdy, jakie mandaty ci grożą? Wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Prawo jazdy jest dokumentem wydanym przez odpowiednie uprawnione służby państwowe. Potwierdza on umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia pojazdów mechanicznych na drogach publicznych i wiedzę teoretyczną w zakresie zasad ruchu drogowego. 

Abyś zdobył uprawnienia do poruszania się pojazdem mechanicznym w Polsce musisz:

 1. Posiadać wymagany wiek (różny w zależności od kategorii).
 2. Uzyskać opinię lekarza o braku przeciwwskazań.
 3. Przejść kurs w kwestiach teoretycznych i praktycznych.
 4. Zdać egzamin w wybranym ośrodku ruchu drogowego.
 5. Przebywać 185/365 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na własne więzi rodzinne, zawodowe, itp.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Fizycznie dokument prawa jazdy w odróżnieniu od dowodu rejestracyjnego pojazdu, ciągle musisz mieć przy sobie w momencie prowadzenia pojazdu, w przypadku kontroli przez policję za brak dokumentu grozi ci 50 złotowy mandat. Gorzej jest w przypadku całkowitego braku uprawnień do prowadzenia, braku uprawnień do prowadzenia konkretnej kategorii lub cofniętych za łamanie przepisów uprawnień, w takim przypadku grożą ci wyższe kary, a nawet więzienie.

Jazda bez prawa jazdy

Potencjalne kary można podzielić na parę kategorii:

 • kara za brak dokumentu w momencie kierowania pojazdem - nie wiąże się to z wysokim mandatem dla ciebie. To, co najwyżej 50 złotych. Jednak często w takich przypadkach nie ma się przy sobie jakichkolwiek dokumentów, a policja jest zobligowany do identyfikacji kierującego. Zwykle to dość duża strata czasu, dlatego warto zwracać uwagę, żebyś posiadał ze sobą dokument w trakcie użytkowania pojazdu.
 • kara za brak odpowiedniej kategorii prawa jazdy - w przypadku przyłapania cię na poruszaniu się pojazdem bez uprawnień do prowadzenia tej kategorii pojazdów skończy się to zakazem kontynuowania dalszej jazdy, dodatkowo zwykle trzeba wzywać holownik lub kogoś znajomego, kto ma odpowiednie uprawnienia i może rzeczowy pojazd w sposób zgodny z prawem dalej prowadzić. Funkcjonariusze policją mogą przeciwko tobie skierować sprawę do sądu, przeważnie dzieje się tak, jeżeli nie jest to pierwsze tego typu wykroczenie. Trzeba pamiętać, że gdy prowadzisz pojazd bez odpowiedniej kategorii prawo jazdy żadne polisy ubezpieczeniowe nie działają w przypadku spowodowania wypadku lub innej szkody. Wszelkie należności wynikające z takiej sytuacji będziesz musiał poryć z własnej kieszeni.
 • kara za brak uprawnień - podobnie jak powyżej mandat od policji, zakaz dalszego poruszania się i w przypadku, którejś tego typu sprawy policja uznaniowo może skierować sprawę do sądu.
 • kara za jazdę po zatrzymaniu prawa jazdy - aktualnie obowiązuje przepis, który mówi, że w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h obligatoryjnie starosta zatrzymuje uprawnienia na okres 3 miesięcy. W przypadku, gdy otrzymasz taką karę 3-krotnie uprawnienia są cofane i w praktyce musisz wyrabiać prawo jazdy na nowo, tzn. zrobić badania, przejść kurs, zdać egzamin i załatwić dokumenty w urzędzie. W przypadku prowadzenia pojazdu w okresie zatrzymania uprawnień ubezpieczalnie również na tym fakcie mogą oprzeć swój brak zgody na wypłacenie jakichkolwiek należności za szkody.
 • kara za jazdę po cofnięciu uprawnień - poza możliwością cofnięcia uprawnień za 3-krotnę złapanie na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowany, uprawnienia może cofnąć sąd np. w przypadku spowodowania kolizji pod wpływem alkoholu lub w przypadku złapania na prowadzeniu pod wpływem alkoholu lub przekroczeniu możliwej posiadanej ilości 24 punktów karanych i nie przystąpieniu lub niezdaniu egzamin sprawdzającego. W przypadku prowadzenia pojazdów po cofnięciu uprawnień przez sąd grozi nam 2-lata pozbawienia wolności. W przypadku przekroczenia punktów i dalszego korzystania z pojazdów grozi nam grzywna jak i zakaz prowadzenia pojazdów przez 3 lata, jednak w takich przypadkach to sąd ustala odpowiednią karę. Poruszając się pojazdami z cofniętymi uprawnieniami również ochrona ubezpieczyciela nie działa w przypadku kolizji, szkód czy wypadków.
 • kara za jazdę po zakazie sądowym - dalsze prowadzenie pojazdów mimo sądowego zakazu prowadzi do najsurowszych kar pozbawienie wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Dodatkowo wiąże się to z możliwym wydłużenie zakazem prowadzenia pojazdów przez 15 lat.

Więcej o motoryzacji przeczytasz na Moto Klub.

Mandat za brak prawa jazdy

Mandaty wiążą się dla ciebie tylko z tymi bardziej oczywistymi zdarzeniami jak zapomnienie prawo jazdy, jazda z nieodpowiednią kategorią lub bez uprawnień. 

 • mandat za brak dokumentu w momencie kierowania pojazdem - co najwyżej 50 zł
 • mandat za brak odpowiedniej kategorii prawa jazdy - 500 zł, jeżeli skończy się u policjantów, w przypadku sprawy w sądzie może być to nawet 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata wraz z odebraniem dotychczas posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów
 • mandat za brak uprawnień - 500 zł, jeżeli skończy się u policjantów, w przypadku sprawy w sądzie może być to nawet 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata

Jednak takie sytuacje mogą skończyć się w sądzie i mogą prowadzić dalej do zatrzymania prawo jazdy, większych kar, cofnięcia uprawnień, sądowego zakazu poruszania się pojazdami. W takich przypadkach to sąd w zależności od konkretnej sytuacji decyduje, co dalej z takim sprawcą wykroczenia.

Dowiedz się więcej, co grozi za jazdę bez prawa jazdy: https://motoklub.pl/co-grozi-za-jazde-bez-prawa-jazdy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy