reklama

Czym jest dekonsolidacja ładunku i dlaczego ma znaczenie w procesie przyjęcia towarów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest dekonsolidacja ładunku i dlaczego ma znaczenie w procesie przyjęcia towarów? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleAby skutecznie działać na współczesnym rynku, przedsiębiorstwa muszą dbać o efektywność procesów związanych z łańcuchem dostaw. Czas ma znaczenie, a nawet niewielkie opóźnienia są w stanie niekorzystnie wpłynąć na poziom zadowolenia klienta z usług firmy. W celu optymalizacji łańcucha dostaw stosuje się więc rozmaite metody zarządzania ładunkami — w tym konsolidację oraz dekonsolidację. Co oznaczają te pojęcia? Co należy wiedzieć o dekonsolidacji i jej znaczeniu dla procesu przyjęcia towarów? Podpowiadamy!

Czym jest konsolidacja?

Żeby zrozumieć, czym jest dekonsolidacja, musimy wpierw zapoznać się z terminem „konsolidacja”. Pod tym pojęciem kryje się proces łączenia towarów w jeden ładunek (jedną jednostkę transportową). Z konsolidacją mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku towarów drobnicowych, których transportowanie w osobnych kontenerach wiązałoby się z niewykorzystywaniem dużej ilości dostępnego miejsca, co z kolei czyniłoby proces niewydajnym i dużo droższym. Konsolidacja przewożonych towarów jest więc sposobem na znacznie lepsze wykorzystanie powierzchni ładunkowej oraz efektywny transport.

Na czym polega dekonsolidacja?

Dekonsolidacja z kolei jest procesem wtórnym do konsolidacji. Skonsolidowane towary należy w końcu rozdzielić na pewnym etapie dostaw, tak aby mogły następnie zostać swobodnie rozdysponowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Dekonsolidacja oznacza więc proces podziału skonsolidowanych ładunków i wyodrębnienia z nich poszczególnych części lub konkretnych produktów. Po rozdzieleniu jednostek transportowych wchodzące w ich skład towary mogą zostać na przykład poddane konfekcjonowaniu i nadane do klientów końcowych.

Dekonsolidacja — znaczenie w procesie przyjęcia towarów

Towary są konsolidowane przede wszystkim na potrzeby transportu. Dekonsolidacja zwykle następuje natomiast na etapie przyjęcia ładunku do magazynu. Żeby towary mogły być efektywnie składowane, mogą zostać wyodrębnione ze skonsolidowanego ładunku, a następnie umieszczone w odpowiedniej dla siebie strefie w przestrzeni hali magazynowej.

Prawidłowe przeprowadzenie dekonsolidacji ma bardzo istotne znaczenie dla przebiegu i rezultatu procesu przyjęcia towarów. Błędy na tym etapie mogą wiązać się z takimi konsekwencjami jak zgubienie lub zniszczenie towaru, umieszczenie go w nieodpowiedniej strefie czy nieprawidłowe wydanie.

Konieczność poszukiwania zagubionej części ładunku często jest przyczyną opóźnień, a jeżeli część ta zostanie utracona, firma będzie musiała ponieść koszty związane z ponownym zamówieniem określonej partii dóbr. To z kolei dodatkowo opóźnia moment wydania artykułów z magazynu. Należy pamiętać, że w czasach, w których ogromną wagę przywiązuje się do szybkiej wysyłki towarów, nawet nieznaczne opóźnienia mogą być przyczyną niezadowolenia klienta z usług firmy.

Dobrze zaprojektowany magazyn, wyposażony m.in. w funkcjonalne doki rozładunkowe oraz system WMS, pozwoli przeprowadzić ten proces w sposób wydajny i umożliwiający pełną kontrolę nad biorącymi w nim udział towarami. Nowoczesne obiekty magazynowo-przemysłowe w województwie lubuskim projektuje i buduje na przykład Panattoni — więcej informacji na temat aktualnej oferty tego dewelopera znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci/magazyny-do-wynajecia-w-lubuskim.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy