Reklama

Ile wynosi kwota wolna od podatku i kto może z niej skorzystać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ile wynosi kwota wolna od podatku i kto może z niej skorzystać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Podatki to rodzaj świadczeń pieniężnych, które dotyczą każdego z obywateli naszego kraju. Wśród dotyczących ich najważniejszych zmian wymienić można reformy Polskiego Ładu. Wpłynęły one między innymi na zmianę wartości, jaką stanowi kwota wolna od podatku. Ile aktualnie wynosi i kto może z niej skorzystać? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku - ile wynosi w 2023 roku?

Każdy z podatników obowiązany jest raz do roku składać deklaracje podatkowe. Wraz z pojawieniem się Polskiego Ładu, pojawiło się jednak wiele zmian, które niektórym obywatelom przysporzyły problemów w corocznym rozliczeniu podatkowym. Od momentu wprowadzenia programu pojawiło się już wiele nowelizacji, które jednak nie wpłynęły na ustaloną początkowo kwotę wolną od podatku. Podobnie jak w poprzednim roku, kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Oznacza to, że podatnicy zarabiający w ciągu całego roku mniej niż 30 000 zł są zwolnieni z obowiązku opłacania podatku dochodowego. Konieczność ta zachodzi dopiero, gdy roczny dochód przekracza tą kwotę. Warto jednak pamiętać, że brak konieczności opłacania podatku nie oznacza, że podatnik nie musi składać deklaracji PIT - zeznanie podatkowe można aktualnie złożyć nie tylko osobiście, ale i przez program e-pity, w prosty sposób wypełniając PIT online.   

Kogo dotyczy kwota wolna od podatku i jak ją obliczyć?

Należy pamiętać, że zastosowanie kwoty wolnej od podatku nie dotyczy każdego podatnika. Jest to możliwe wyłącznie dla osób, które składają PIT 36 i PIT 37 - również tych rozliczających PIT przez Internet. Zaliczają się do nich pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub o dzieło, zleceniobiorcy, a także emeryci i renciści. Dodatkowo, kwota wolna od podatku dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadzie skali podatkowej. W tej sytuacji wyróżnić można dwa rodzaje stawki: 12% i 32%, a także próg podatkowy wynoszący 120 000 zł. Z kwoty zwolnionej z opodatkowania nie mogą natomiast skorzystać właściciele działalności gospodarczych rozliczających się na podstawie ryczałtu, przychodów ewidencjonowanych, podatkiem liniowym, jak i korzystający z ryczałtowego rozliczenia opartego na karcie podatkowej. W jaki sposób można samodzielnie obliczyć kwotę wolną od podatku? W przypadku kwoty, która nie przekracza progu 120 000 zł, podatek wynosi 12% - od kwoty tej należy odjąć wartość zmniejszającą podatek, czyli 3600 zł. Jeżeli zaś kwota przekracza 120 000 zł, stawka podatku wynosi 10 800 zł, zaś do kwoty tej należy dodać również 32% z nadwyżki wykraczającej poza próg 120 000 zł.   

Kwota zmniejszająca podatek - najważniejsze zmiany

Kwota zmniejszająca podatek to wartość, która bezpośrednio wpływa na kwotę wolną od podatku. Czym dokładniej jest kwota zmniejszająca podatek? Jest to określenie wartości sumy, o jaką pracodawca obniża naliczoną w konkretnym miesiącu zaliczkę na podatek. Jej wartość stanowi iloczyn kwoty wolnej od podatku i stawki 12%. W praktyce oznacza to, że jej wysokość zależna jest od sumy wartości kwoty, która jest wolna od podatku. Podobnie jak w minionym roku, tak i w roku 2023 kwota ta wynosi 3600 zł w skali roku. Wraz z 1 stycznia zmianie uległ jednak sposób pomniejszania zaliczki na rzecz kwoty, jaką stanowi podatek dochodowy. Do obowiązków płatnika należy odprowadzanie jej z uwzględnieniem sumy 300 zł miesięcznie, czyli 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Warto zaznaczyć, że podatnicy mogą złożyć deklarację jednocześnie trzem płatnikom: w przypadku jednego, kwota zmniejszająca podatek wynosi 1/12 kwoty, w przypadku dwóch 1/24, zaś trzech 1/36. Od roku 2023 odliczenia w formie miesięcznych zaliczek stosować mogą również zleceniobiorcy, którzy zyskali także możliwość złożenia oświadczenia o niepobieraniu zaliczek w bieżącym roku podatkowym, przewidując, że nie ich roczny dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku.  

Czy warto przejść na skalę podatkową?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku to dla wielu przedsiębiorców dobra wiadomość - dzięki temu część z nich całkowicie zwolniona jest z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Należy jednocześnie pamiętać, że możliwość ta zachodzi wyłącznie w przypadku wyboru formy opodatkowania, jaką stanowi skala podatkowa. Można zrobić to do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy z dochodów w danym roku. Warto mieć jednak na uwadze, że zmieniając raz formę opodatkowania, jej druga zmiana w tym samym roku podatkowym nie będzie możliwa. Wielu podatników zastanawia się więc, czy rozliczanie się w formie skali podatkowej jest korzystnym rozwiązaniem. Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest jednak oczywista, gdyż wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego przypadku. Z pewnością dla wielu osób posiadających własną działalność gospodarczą wyższa kwota wolna od podatku, jak i niska stawka podatku w pierwszym progu są atrakcyjną opcją. Dodatkowy atut może także stanowić możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Wspominając o plusach przejścia na skalę podatkową, należy również zaznaczyć minusy tego rozwiązania: zaliczają się do nich między innymi wysoka stawka podatku w drugim progu (32%) oraz wartość składki zdrowotnej, wynoszącej 9% dochodu, której nie można odliczyć.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE