Jak powstała porcelana opolska?

Opublikowano:
Autor:

Jak powstała porcelana opolska? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pochodząca z Opolszczyzny porcelana nie bez powodu zyskała miano jednej z najbardziej charakterystycznych polskich tradycji. Tworzona z pasją i dbałością o najdrobniejsze detale, do dziś zachwyca miłośników kultury ludowej. Jak przebiegał proces powstawania opolskiej porcelany oraz czemu zawdzięcza ona swój fenomen?

Geneza porcelany opolskiej

Za moment narodzin porcelany opolskiej można uznać rok 1963, w którym to osoby związane z lokalną Cepelią zaproponowały przeniesienie wzoru opolskiego na wytrzymałe tworzywo. Wzór ten tradycyjnie wykonywany był na wielkanocnych pisankach, zwanych w tym regionie kroszonkami. Realizujący to przedsięwzięcie prezes lokalnej Cepelii Jan Matysek oraz etnograf Czesław Kurek postanowili nawiązać współpracę z laureatką konkursów kroszonkarskich, Stefanią Okos. Praca całego zespołu zaowocowała rozwojem nowych technik produkcji i zdobienia wyrobów, którymi zachwycili się miłośnicy ludowego rękodzieła nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Choć największa popularność opolskiej porcelany przypadła na czasy PRL, zdecydowanie nie jest ona wyłącznie reliktem przeszłości.

Estetyka opolskiej porcelany – skąd się wywodzi?

Porcelana opolska ceniona jest za wysoką jakość wykonania i ponadprzeciętną wytrzymałość. Wykonane z niej naczynia być może nie zyskałyby aż takiej popularności, gdyby nie ich wyjątkowy wygląd. Główną inspiracją dla ich estetyki był tak zwany wzór opolski, wywodzący się z tradycji kroszonek. W swojej formie odwołuje się on do polskiej przyrody – w jego ramach często wykorzystuje się motywy roślinne, nawiązujące do polnych kwiatów, takich jak chabry czy stokrotki. Początkowo wzór ten charakteryzował się jednolitą, monochromatyczną kolorystyką, jednak z czasem ludowi artyści Opolszczyzny zaczęli wprowadzać do niego wiele różnych barw naraz. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w nim kolorów jest niebieski. Choć to właśnie on początkowo dominował w palecie barw wzoru opolskiego, z czasem zaczął być zastępowany przez kompozycje zielonego, pomarańczowego i czerwonego.

Jak zmieniały się techniki wytwarzania opolskiej porcelany?

Nim opolska porcelana na dobre podbiła serca Polaków, poddawana była wielu zmianom w obrębie techniki wytwarzania, które nierzadko zupełnie przekształcały jej właściwości. Pierwsze naczynia tego typu wykonywane były z porcelitu, na który nanoszono kolor, po czym ozdabiano techniką rytowniczą. Następnym zadaniem zdobiącego było uzupełnienie powstałych wzorów farbą. Porcelit, będący tańszą i mniej szlachetną alternatywą dla porcelany, nie spełniał jednak swojej roli zbyt dobrze. Na jego powierzchni łatwo pojawiały się uszkodzenia. Właściwość ta dawała o sobie znać szczególnie w procesie transportu naczyń. Stanowiła ona także jeden z bodźców do zastąpienia porcelitu prawdziwą, wysokiej jakości porcelaną. Wykonane z niej naczynia z początku również próbowano zdobić za pomocą rycia wzorów, jednak szybko zrezygnowano ze stosowania tej metody na rzecz zwykłego malowania powierzchni porcelany farbą. Więcej o porcelanie opolskiej można przeczytać na https://ceramikatulowice.pl/smartblog/15_Porcelana-opolska.html

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy