W przeciwieństwie do psów, które po prostu uwielbiają zabiegi wodne, koty nie lubią wody, kąpiel jest dla nich stresująca. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba wykąpać zwierzaka, jeśli na przykład szedł po brudnej, mokrej drodze, czy jest przygotowywany do wystawy, tam dokładnie oceniany jest stan sierści. Ponadto nie wszystkie koty potrafią się idealnie oczyścić i z czasem sierść brudzi się, może nawet pojawić się nieprzyjemny zapach – dodaje Mariusz Michalski z serwisu https://zwierzaki.pl
Jak wykąpać kota – z jaką częstotliwością?
Wraz z nadejściem linienia wiele kotów poświęca więcej czasu swojej sierści i szczególnie dokładnie o nią dba. Jednak kąpiel przyspiesza usuwanie martwego włosa, ponieważ mechaniczna manipulacja i woda dobrze zmywają sierść. Na tym etapie może pojawić się pytanie: jak często należy kąpać kota? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Ogólny stan zwierzęcia.
- Jak kot postrzega proces kąpieli, czy zabiegi wodne powodują silny stres?
- Rasa kota.
Rasy długowłose czy zdrowe koty krótkowłose z normalnym, grubym podszerstkiem nie mają przeciwwskazań do zabiegów wodnych podczas linienia. Wyjątkami są koty rasy Rex, niektóre rasy orientalne i przedstawiciele gatunku syjamskiego. To, jak często powinieneś kąpać swojego kota, zależy również od stopnia zabrudzenia sierści. Eksperci nie zalecają częstszego kąpania zwierzaka niż 5-6 razy w roku. Zwierzęta, które nie biorą udziału w wystawach wystarczy wykąpać 2-3 razy w roku, aby nie zmyć warstwy ochronnej na powierzchni sierści. Rasy długowłose częściej potrzebują kąpieli niż rasy krótkowłose. W celach profilaktycznych lub w przypadku pojawienia się pcheł kota należy kąpać na kilka dni przed planowanym leczeniem specjalnymi lekami.
Trening kąpielowy przed kąpielą kota
Aby kot nie odczuwał stresu podczas zabiegów wodnych, konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie się do nich, począwszy od najmłodszych lat. Nie zaleca się kąpieli kociąt do czasu całkowitej zmiany zębów mlecznych. Można zacząć uczyć kociaka kontaktu z wodą, myjąc łapki. Kociaka można wykąpać po raz pierwszy 2-3 tygodnie po zmianie uzębienia. W tym czasie zwierzę w pełni przystosuje się do nowych warunków i zaufa swojemu właścicielowi.
SPRAWDŹ TEŻ: https://zwierzaki.pl/rasy-kotow
Jak prawidłowo wykąpać kota?
- Przed kąpielą musisz usunąć z wanny niepotrzebne przedmioty, oraz zamknąć wszystkie okna w mieszkaniu, aby uniknąć przeciągu. Przygotuj wcześniej szampon i ręcznik. Zamknij drzwi łazienki i przed umieszczeniem kota w wannie wyreguluj ciśnienie wody i odpowiednią temperaturę.
- Temperatura wody powinna wynosić 35 stopni Celsjusza. Zbyt gorąca lub zimna woda może powodować dyskomfort lub wystraszyć zwierzę.
- Napełnij wannę niewielką ilością wody i umieść w niej kota. Połóż gumową matę na dole. Jeśli kot czuje się bezpiecznie, nie będzie panikować.
- Aby uniknąć zadrapania, najlepiej chwycić zwierzę za kark i umieścić w wannie. Następnie należy dobrze zmoczyć sierść, ale uważać, aby woda nie przedostała się do uszu, nosa i oczu.
- Niewielką ilość szamponu nanieś na dłonie i płynnymi okrężnymi ruchami wetrzyj produkt w sierść, uspokajając zwierzę delikatnymi słowami. Możesz użyć miękkiej myjki. Najlepiej kąpać zwierzaka za pomocą węża prysznicowego, ale z umiarkowanym ciśnieniem wody.
W razie potrzeby nanieś szampon dwukrotnie, ale nie używaj go zbyt dużo. Bardzo ważne jest dokładne spłukanie sierści i całkowite usunięcie pozostałego szamponu. Po zakończeniu zabiegów wodnych należy wytrzeć kota ręcznikiem, a jeśli nie boi się suszarki do włosów, użyj jej, aby przyspieszyć suszenie. Możesz myć kota w zlewie, jak mówią doświadczeni właściciele, jego kształt i niewielkie rozmiary uspokajają koty.
Jakich środków użyć do kąpieli kota?
Nie wszyscy właściciele wiedzą, jak kąpać kota i często używają do tych celów absolutnie nieodpowiednich produktów: własnego mydła lub szamponu. Wymienione środki nie mogą być stosowane, ponieważ ludzie i zwierzęta mają różną równowagę kwasowo-zasadową, produkty higieny dla ludzi mogą zranić skórę, wywołać reakcje alergiczne i pogorszyć stan sierści zwierzęcia. Mydło wysusza skórę kota i sprawia, że nawet najdelikatniejsze i najbardziej puszyste futro staje się szorstkie, przyczynia się do pojawienia się łupieżu. Wybierając szampon dla kota, należy wziąć pod uwagę rasę, rodzaj sierści oraz kolor.
ZOBACZ TEŻ: https://zwierzaki.pl/angora-turecka
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.