W ostatnim czasie polski rynek pracy zalicza istotny wzrost liczby kandydatów o zatrudnienie ukraińskiego i białoruskiego pochodzenia. Jakkolwiek opinia publiczna ma różne zdanie o tym zjawisku, w sferze ekonomii nastroje społeczne mają drugorzędne znaczenie. Próby maksymalizacji zysków przy jednoczesnej minimalizacji kosztów ich osiągnięcia są podstawą strategii niemal każdego podmiotu gospodarczego. W tym kontekście nie można więc zapomnieć o tak ważnej kwestii, jaką jest HR.
Właściwy dobór personelu
Siłą napędową zakładu pracy jest kadra zarządcza i personel. Jest to jednak sprawa w praktyce znacznie bardziej skomplikowana. Relikt przeszłości stanowi bowiem schemat, kiedy grupa "robotników" z dołu była nadzorowana przez jednego "kierownika" z góry. W skład współczesnego HR'u wchodzą takie zagadnienia, jak negocjacje, prawa pracownika czy nawet warunki globalizacji. Ważnym aspektem jest rekrutacja kandydatów, szczególnie dzisiaj, gdy liczą się kompetencje i doświadczenie, a nie podanie o pracę. Kryteria doboru pracowników są uzależnione od specyfiki pracodawcy i działalności, jaką prowadzi. Żyjemy w czasach zdominowanych przez wielkie zakłady pracy, dla których często rzeczą niemożliwą jest organizować pojedyncze rekrutacje. W takiej sytuacji korzystanie z usług agencji pracy (warto zajrzeć na https://www.polrab.pl) jest gwarancją pozyskania wymaganego pracownika.
Inwestycja w nowy typ pracownika
Kiedy jesteśmy zdecydowani, by podjąć współpracę z kandydatem o pracę pochodzącym ze Wschodu, musimy dopilnować kilku warunków. Formalności związane z zatrudnieniem obcokrajowca potrafią być trudne ale kompletnie opłacalne, a często wręcz dają pożądane rezultaty i oszczędzają wielu problemów z obsadzeniem wakatów przez właściwe osoby. Współpraca z agencją pracy zapewni że cały proces będzie bezpieczny i odbędzie się w zgodzie z polskim prawem. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że brany przez nas pod uwagę kandydat nie ma zakazu wjazdu do Polski. Jeżeli spełnia ten wymóg, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie pracy o przyjęcie go do pracy i włączenie w skład swojego personelu. Kandydat może również potrzebować wizy bądź innego dokumentu legalizującego jego pobyt w Polsce. Reasumując, musimy dopilnować by pracownik którego chcemy zatrudnić miał prawo zarówno do legalnego pobytu jak i pracy na terytorium RP, spełnienie tylko jednego z warunków jest naruszeniem.
Obcokrajowcy z zagranicy, którzy podjęli w naszym kraju legalną pracę, muszą być traktowani na równi z polskimi pracownikami. Pracodawcę obowiązuje podpisanie stosownej umowy o zatrudnienie i zapewnienie kandydatowi praw, jakie są gwarantowane przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej, w zależności od typu umowy. Krzywdzącym mitem jest opinia, że pracowników innej narodowości nie obejmuje minimalna stawka wynagrodzenia.