Reklama

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Opublikowano:
Autor:

Jak zostać przedstawicielem handlowym? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Jeśli sprzedaż jest twoim żywiołem i chcesz nauczyć się profesjonalnych technik sprzedaży, to zostań przedstawicielem handlowym. Wystarczy ukończyć roczny kurs.

Przedstawiciel handlowy zajmuje się sprzedażą produktów lub usług firmy, którą reprezentuje. Najczęściej pracuje w terenie – odbywa szereg spotkań biznesowych. Sporządza także raporty sprzedażowe i doradza w kwestiach technicznych. Zawiera umowy i dba o dobre relacje z klientami. Buduje wizerunek firmy. Handlowcy pracują w praktycznie każdej branży.

Jak zostać przedstawicielem handlowym? Predyspozycje zawodowe i ukończenie rocznego kursu wystarczą, by móc pracować w zawodzie.

Kto może zostać przedstawicielem handlowym?

Osoba, który myśli o wyborze tej ścieżki kariery, powinna posiadać pewne predyspozycje zawodowe i cechy, które są bardzo przydatne w tej branży. Przedstawiciel handlowy powinien być otwarty i lubić kontakt z ludźmi. Umiejętność nawiązywania relacji i komunikatywność to najważniejsze cechy w tej branży. Poza tym powinien mieć zdolności sprzedażowe i negocjacyjne. Inne pożądane cechy to: odporność na stres, dyspozycyjność, samodzielność, dobra autoprezentacja i organizacja pracy własnej. Dobrze, jeśli handlowiec ma prawo jazdy i zna w stopniu komunikatywnym jakiś język obcy – najlepiej angielski. Przedstawiciel handlowy pracuje pod dużą presją, ponieważ dąży do osiągnięcia najlepszego wyniku sprzedażowego. Jest to na pewno praca stresująca, ale jednocześnie dobrze płatna i dająca satysfakcję.

Przedstawiciel handlowy – kurs

Aby zostać przedstawicielem handlowym, wystarczy ukończyć roczny kurs. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, a opłata wynosi 169 zł miesięcznie. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEiN oraz certyfikat szkoły. Program nauczania obejmuje następujące zagadnienia: sztuka autoprezentacji, komunikacja interpersonalna, komunikacja niewerbalna w sprzedaży oraz komunikacja werbalna, prowadzenie negocjacji handlowych, reklama i marketing towarów i usług, podstawy psychologii, techniki sprzedaży, warsztat pracy przedstawiciela handlowego, wykonywanie pracy biurowej. Po ukończeniu kursu absolwent jest gotowy do podjęcia pracy w zawodzie.

Praca jako przedstawiciel handlowy

Po ukończeniu kursu można pracować w wielu miejscach, np. w firmach zajmujących się sprzedażą zdalną i abonamentową, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, w telemarketingu, w biurach podróży, firmach z branży spożywczej, farmaceutycznej, telekomunikacyjnej, IT, produkcyjnej itp. Tak naprawdę każda większa firma zatrudnia przedstawicieli handlowych do sprzedaży swoich produktów i usług.

Okazuje się, że jest to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na rynku, o czym świadczy choćby to, że od kilku lat w znanych serwisach dla szukających pracy pojawia się najwięcej ofert pracy w charakterze przedstawiciela handlowego.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Czas pracy handlowca zazwyczaj jest nienormowany – pracuje na kontrakcie lub umowie o pracę w systemie prowizyjnym. Jest to jednak praca dobrze płatna. Młodszy specjalista zarabia średnio ok. 4230 zł, specjalista ok. 5150 zł, a starszy specjalista ok. 6220 zł. Na najwyższe zarobki mogą liczyć handlowcy pracujący w branżach farmaceutycznej, technicznej i budowlanej. Warto wspomnieć, że poza wynagrodzeniem podstawowym dostaje także prowizję od sprzedaży, zatem jego zarobki zależą do zaangażowania i skuteczności. Zazwyczaj handlowiec może liczyć także na samochód służbowy, telefon oraz komputer. Wielu pracodawców oferuje też dodatkowe bonusy, takie jak: ubezpieczenie grupowe, karty sportowe, bony pracownicze, dofinansowania itp.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kształcenia na kierunku przedstawiciel handlowy, zajrzyj na stronę szkoły oferującej takie kursy: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/przedstawiciel-handlowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy