Jaka wilgotność powietrza w domu jest najlepsza dla zdrowia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jaka wilgotność powietrza w domu jest najlepsza dla zdrowia? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Mało osób zwraca uwagę na dolegliwości, jakie pojawiają się ze względu na zbyt przesuszone powietrze. Różne nieprzyjemne objawy przeszkadzają w codziennym życiu i funkcjonowaniu. Aby się ich pozbyć, wystarczy jedynie zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.

    Sucha skóra, piekące oczy czy pękające usta to tylko niektóre z zaburzeń, jakie pojawiają się przy suchym powietrzu w domu. Istnieje wiele sposobów na walkę z tym zjawiskiem. Pomóc może na przykład elektryczny nawilżacz powietrza lub nawilżacz do zawieszenia na grzejniku. Zanim jednak przejdzie się do kupowania różnego rodzaju urządzeń i przedmiotów nawilżających powietrze, warto wiedzieć, na jakim poziomie powinna utrzymać się wilgotność, ponieważ zbyt duże nawilżenie również może być szkodliwe dla zdrowia.

Optymalna wilgotność powietrza, czyli?

    Wiele mówi się o tym, jaka jest optymalna, czyli najkorzystniejsza, wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Według specjalistów powinna ona utrzymywać się na poziomie od 40 do 60%. Warto jednak pamiętać o tym, że nieco inna jest ludzka tolerancja na zawartość pary wodnej w powietrzu w ciepłe dni i zimą. Jak można zauważyć, wiele badań pokazało, że zbyt suche powietrze nie sprzyja także sprzętom i przedmiotom znajdującym się w pomieszczeniu. Utrzymanie odpowiednio nawilżonego powietrza jest szczególnie ważne w pokojach, w których pojawiają się na przykład komputery uwalniające ładunki elektrostatyczne, które znacznie łatwiej wyładowują się w suchej przestrzeni. Aby sprawdzić, jaki poziom nawilżenia panuje w naszych domach, najlepiej zaopatrzyć się w higrometr, który pokaże dokładną zawartość pary wodnej w powietrzu. Można również kupić nawilżacz z wbudowanym higrometrem, dzięki czemu jedno urządzenie będzie równocześnie mierzyło poziom wilgotności i przy okazji dbało o zachowanie odpowiednich norm.

Konsekwencja zdrowotne zbyt suchego powietrza

    Bardzo łatwo można poczuć, kiedy w powietrzu zbiera się zbyt dużo pary wodnej. W tych momentach mamy wrażenie, że nasza skóra lepi się, a osoby z kręconymi włosami nie mogą ich ujarzmić. Podobnie jest w przypadku przesuszonego powietrza. Smyranie w gardle, piekące oczy i pękająca skóra to tylko niektóre z nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie jeszcze skutki niesie ze sobą nieodpowiednio nawilżone powietrze? Organizm próbując uzupełnić braki wody, pobiera ją ze skóry czy błon śluzowych i stąd właśnie zaczyna pojawiać się denerwujące pieczenie i swędzenie. To z kolei prowadzi do powstawania wielu infekcji, zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych. Przy suchym powietrzu wzmagają się również dolegliwości związane z alergiami i astmą. Większe problemy z oddychaniem to jedna z najczęściej wymienianych niedyspozycji, jaka pojawia się, jeśli w pomieszczeniu zbiera się suche powietrze. 

Jak podnieść wilgotność powietrza w domu?

    Skoro suche powietrze to nasz wróg, warto zastanowić się nad tym, jak można z nim walczyć. Aby zwiększyć poziom wilgotności, można sięgnąć po kilka rozwiązań. Jednym z najtańszych będzie rozwieszenie mokrych ręczników na kaloryferach. Taki sposób nie sprawdzi się jednak na dłuższą metę. Istnieje jednak również możliwość kupienia nawilżaczy, które można powiesić na kaloryferze. Wlana do nich woda pod wpływem ciepła skrapla się i przedostaje do powietrza. Ostatnim i jednocześnie najskuteczniejszym i nieco droższym rozwiązaniem będzie zakup elektrycznego nawilżacza powietrza. Na rynku spotkać można kilka rodzajów takiego urządzenia:

  • nawilżacz ewaporacyjny - zasysa powietrze, które wewnątrz urządzenia zostaje nawilżone i z powrotem oddane w przestrzeń. Ten rodzaj nawilżacza nie podgrzewa powietrza i bardzo często zawiera różne filtry, które również oczyszczają wypuszczoną parę wodną.
  • nawilżacz ultradźwiękowy - to jeden z najbardziej energooszczędnych nawilżaczy, który kropelki wody rozbija za pomocą fal ultradźwiękowych bezpiecznych dla zdrowia człowieka. Jest niezwykle cichy, wydajny i również nie ogrzewa powietrza.   
  • nawilżacz parowy -  to jeden ze starszych modeli nawilżaczy, który skrapla wodę poprzez ogrzanie jej. Użytkownicy uważają, że jego największym minusem jest dodatkowe ogrzewanie powietrza, przez co w pomieszczeniu robi się parno. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE