reklama

Jakie jest zastosowanie porcelany?

Opublikowano:
Autor:

Jakie jest zastosowanie porcelany? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleChoć porcelana większości ludzi może kojarzyć się wyłącznie z wykonywanymi z niej naczyniami, jej zastosowania obejmują także wiele innych sfer. Ze względu na liczne nietypowe cechy oraz praktyczne właściwości, w wielu branżach jest ona niezwykle pożądanym surowcem. Gdzie obecnie stosuje się porcelanę oraz do czego można ją wykorzystywać?

Aspekt wizualny porcelany. Jak wykorzystuje się ją w dekoracji?

Wyjątkowy walor estetyczny to bez dwóch zdań najpopularniejsza cecha porcelany. Zastosowanie porcelany w dekoracji sięga nie tylko krajów Orientu – niezwykłym urokiem tego materiału zachwycił się także niemal cały świat zachodni. Do najbardziej rozpoznawalnych wyrobów tego typu należą m.in. wazy w stylu chińskim, porcelanowe lalki czy różnego rodzaju figurki. Wśród prac wielu współczesnych artystów możemy znaleźć coraz to nowsze przykłady wykorzystania tego tworzywa. Jest to dowód na to, że porcelana to materiał ponadczasowy również w sztuce – po połączeniu jej z kreatywnością twórcy można stworzyć zupełnie nowe, jedyne w swoim rodzaju dzieło.

Funkcja użytkowa porcelany

Choć porcelana na całym świecie ceniona jest za swoje walory wizualne, nie znaczy to, że nie posiada ona również zastosowań praktycznych. Najpopularniejszą formą wykorzystywania porcelany w ten sposób są różnego rodzaju naczynia. Produkty takie jak serwisy obiadowe czy kawowe to tylko jedne z przykładów sposobów, w jakie można uczynić to tworzywo przydatnym w życiu codziennym. Ze względu na doskonałe właściwości izolowania temperatury, znajdujące się w porcelanowych naczyniach napoje czy jedzenie znacznie dłużej zachowają ciepło. Wykonane z tego tworzywa przedmioty stały się oznaką dobrego gustu właściciela, przez co często stosowane są podczas wielkich uroczystości, takich jak śluby, rodzinne zjazdy czy duże przyjęcia. Zastosowanie porcelany w celach użytkowych pozwala w pełni docenić nie tylko walory praktyczne, lecz także estetyczne tego niezwykłego materiału.

Czy porcelana może zostać zastosowana w przemyśle?

Jak się okazuje – tak. Choć może wydawać się niezwykle kruchym tworzywem, cechuje ją bardzo dobra odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak stłuczenia czy odpryski. Nie jest ona podatna także na różnorodne czynniki chemiczne – można ją wykorzystywać nawet w wysoce złożonych sprzętach, w których produkcji kluczowe jest zadbanie o ten aspekt, na przykład w urządzeniach laboratoryjnych. Strukturę porcelany cechuje niska porowatość. To czyni ten materiał wysoce nienasiąkliwym i pozwala na wykorzystywanie go nawet w bardzo wymagających pod tym kątem warunkach. Nieprzepuszczalność to także istotna właściwość tego tworzywa – izoluje ono zarówno ciecze, jak i gazy. Struktura porcelany jest wysoce odporna na zmianę temperatury, dzięki czemu nie pęka podczas pracy w warunkach nawet bardzo dużego gorąca. Dodatkowo materiał ten bardzo słabo przewodzi prąd – ta właściwość czyni porcelanę doskonałym surowcem do zastosowania w produkcji izolatorów elektrycznych. Więcej o zastosowaniu porcelany można przeczytać na https://ceramikatulowice.pl/smartblog/19_Zastosowanie-porcelany-i-jej-w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci.html

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy