Kiedy niezbędne jest wykonanie USG tarczycy? Jak się przygotować do badania?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy niezbędne jest wykonanie USG tarczycy? Jak się przygotować do badania? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Choć Warszawa to duże miasto, pomimo apeli wielu lekarzy, badania USG tarczycy w dalszym ciągu przeprowadzane są zbyt rzadko. To błąd, ponieważ to jedno z najskuteczniejszych badań, pomagających w diagnozie tego narządu.

Kiedy niezbędne jest przeprowadzenie badania USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy powinno być przeprowadzane w przypadku wystąpienia patologii tarczycy lub uzasadnionych podejrzeń, że funkcjonowanie tego organu nie jest takie, jakie być powinno. W większości przypadków specjaliści kierują na badanie tarczycy pacjentów:

  • u których podejrzewają występowanie wola guzkowego (jest to badanie które należy regularnie przeprowadzań nawet po jego diagnozie),
  • posiadają guzki w obrębie tarczycy,
  • posiadających powiększoną tarczycę (diagnoza na podstawie badania palpacyjnego),
  • ze stwierdzonym powiększeniem węzłów chłonnych,
  • u których wykryto jakiekolwiek zmiany w czasie badania szyi.
  • którzy ze względu na uwarunkowania genetyczne mają predyspozycje do występowania nowotworów tarczycy,
  • którzy w przeszłości byli poddawaniu leczeniu przy pomocy radioterapii w obrębie szyi.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania USG tarczycy są również nieprawidłowe wyniki badania hormonów we krwi.

Jak wygląda USG tarczycy?

USG tarczycy przeprowadzane jest przy wykorzystaniu aparatu ultrasonograficznego, wyposażonego w głowicę liniową (w tym przypadku stanowi zarówno emiter jak i odbiornik fal ultradźwiękowych). Na aparacie w czasie badania pojawia się przekrój badanego narządu. Przed wykonaniem USG pacjent musi odsłonić szyję i położyć się na plecach. Specjalista wykonujący badania przykłada do szyi głowicę, obrazując zarówno tarczycę jak i znajdujące się w jej obrębie struktury. Aby badanie było bardziej obrazowe, lekarz musi zmieniać zarówno kąt przyłożenia głowicy, jak i jej stopień nacisku. USG tarczycy to badanie proste, choć bardzo ważne. Nie wymaga specjalnego przygotowania, nie jest też bolesne. Należy jednak pamiętać o usunięciu z szyi wszystkich ozdób (łańcuszki, korale, wisiorki). Jest to badanie bezinwazyjnie, nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania. Więcej możesz dowiedzieć się na stronie rexmedica.pl/badania/usg/usg-tarczycy.

Jakie są efekty badania USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest bardzo ważne, gdyż to właśnie dzięki niemu specjalista może ocenić położenie, wielkość i echostrukturę gruczołu, wykrywając przy rytm wszelkie ogniska zmian zarówno w obrębie samej tarczycy, jak i sąsiadujących gruczołów. Regularne USG pozwala nie tylko na wykrycie, ale również i na monitorowanie tych zmian. Badanie USG jest ważne nie tylko w diagnostyce, ale również przy leczeniu i kontroli postępowania zmian nowotworowych.

Systematyczne wykonywanie badania USG tarczycy ma istotne znaczenie dla profilaktyki nowotworów i innych chorób tego organu. Warto pamiętać o tym, że w wielu przypadkach im schorzenie zostanie wcześniej rozpoznane i zdiagnozowane, tym większe są szansę na całkowite wyleczenie i dalsze życie. Nawet po wygraniu z chorobą, dla monitorowania stanu zdrowia w dalszym ciągu warto regularnie wykonywać badanie USG tarczycy.

Bezpiecznie, skutecznie i komfortowo badanie USG w Warszawie można wykonać w REX MEDICA.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy