reklama
reklama

Lilie drzewiaste – gigantyczne piękności w ogrodzie

Opublikowano:
Autor:

Lilie drzewiaste – gigantyczne piękności w ogrodzie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Lilie drzewne wyniosły gatunek lilii na nowy poziom – całkiem dosłownie. Te wspaniałe, okazałe rośliny, które mogą z łatwością urosnąć do 2,5 metra wysokości! Wyjątkowo urodziwe, zachwycające nie tylko rozmiarem, ale też kolorami i zapachem kwiatów rośliny zdobyły uznanie już wielu ogrodników.
reklama

 

Lilie drzewiaste oferują nam całą urodę lilii w zadziwiającym rozmiarze, a do tego nie są problematyczne w uprawie. Wiarygodne informację na temat lilii drzewiastych znajdziesz tutaj.

Cechy charakterystyczne lilii drzewiastych

Lilie drzewiaste czy inaczej orienpety (Lilium OT hybrid) to dzieło hodowców. Powstały ze skrzyżowania lilii orientalnych i trąbkowych. Oprócz okazałych rozmiarów lilie drzewiaste mają większą tolerancję na suszę i wiosenne przymrozki. Ich kwiaty występujące w ogromnej gamie kolorystycznej wydzielają słodki, przyjemny zapach. Średnica pojedynczego kwiatu może osiągnąć nawet 25 cm. Szerokie kielichy lilii drzewiastych wyróżniają się niezwykłą wielobarwnością. Przyozdobione długimi pręcikami kwiaty pojawiają się od lipca do września. Lilie drzewiaste już w pierwszym roku uprawy zachwycają kwitnieniem. Pełnych rozmiarów i możliwości wytwarzania dziesiątek pąków należy się jednak spodziewać w kolejnych latach goszczenia ich w ogrodzie.

Gdzie zasadzić urocze lilie drzewiaste

Wysokość lilii drzewiastych zmusza nas do dokładnego przemyślenia stanowiska dla tych kwiatów. Są to rośliny nadające się na tło dla niższych kompozycji. Dorodne kwiaty wyrastające na sztywnych, długich  łodygach to punkt, który od razu przyciąga wzrok. Z tego powodu lilie drzewiaste lepiej jest traktować jako główne rośliny w aranżacji. Ogromne lilie pasują do wielu stylów ogrodowych – od wiejskich rabat po orientalne kompozycje. Komponują się z płomykami wiechowatymi, kępami liliowców i jeżówek. Doskonale wyglądają w towarzystwie traw ozdobnych takich jak rozplenice i miskanty. Ich urodę znakomicie podkreślają byliny ozdobne z liści. Górujące nad szerokimi rozetami funkii czy zgrabnych krzaczków żurawek stworzą niesamowity efekt wizualny.

Wymagania lilii drzewiastych

Do szczęścia liliom drzewiastym nie trzeba zbyt wiele. Optymalne warunki rozwoju zapewnia im stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatrów, z żyznym, próchniczym podłożem o umiarkowanej wilgotności. Lilie drzewiaste znoszą dość dobrze słabsze typy gleby, ale nie znoszą miejsc podmokłych, jałowych i bardzo kwaśnych. W sezonie gigantyczne lilie dobrze jest kilkukrotnie zasilić. Najlepiej zrobić to od maja do lipca. Do nawożenia polecane są preparaty o średniej zawartości azotu, za to z  większą dawką fosforu i potasu. Idealnym wyjściem bywa zastosowywanie nawożenia organicznego. Lilie cenią sobie dobrze rozłożony obornik, dojrzały kompost czy różnego rodzaju humusy. Przy długich okresach bez deszczu, lilie trzeba podlewać. Dobrą praktyką ogrodniczą jest ściółkowanie podłoża, które pomoże w utrzymaniu wilgoci i zapobiegnie nagrzewaniu się cebul. Raz na jakiś czas polecane jest delikatne spulchnienie górnej warstwy gleby- rośliny nie lubią zaskorupiających się gleb. W trakcie kwitnienia należy na bieżąco pozbywać się przekwitłych kwiatów, a pędy pozostawić do naturalnego uschnięcia. W ten sposób skierujemy energie rośliny na wydawanie nowych pąków i skumulowanie zapasów składników odżywczych, potrzebnych na następny sezon.  

Sadzenie cebul lilii drzewiastych

Za sadzenie cebul lilii drzewiastych można się zabrać w dwóch terminach, wiosennym i jesiennym. Większą popularnością cieszy się sadzenie w kwietniu- maju. Zaprawione cebule należy sadzić na głębokości równej trzykrotnej wysoki cebuli. Z uwagi na dużą siłę wzrostu, trzeba pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy roślinami. Z reguły  jest odległość 50-70 cm. Lilie drzewiaste wyróżniają się dobrą wytrzymałością na niskie temperatury, ale w najchłodniejszych rejonach kraju zalecane jest okrywanie stanowiska warstwą ściółki albo kopczykami z odkwaszonego torfu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama