reklama

Manometria przełykowa – sprawdź, jak się przygotować do badania

Opublikowano:
Autor:

Manometria przełykowa – sprawdź, jak się przygotować do badania - Zdjęcie główne

manometria przełykowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleManometria przełykowa wysokiej rozdzielczości jest przeprowadzana w Polsce dopiero od 2008 roku. To niezwykle precyzyjne badanie stosowane w gastroentorologii, które umożliwia rozpoznanie zaburzeń motoryki przełyku oraz dysfagii. Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować się do badania, na czym ono polega i gdzie zgłosić się po pomoc.

Czym jest manometria przełykowa?

Manometria jest pomiarem ciśnienia, w medycynie wykonuje się manometrię anorektalną, oceniającą czynności zwieracza oraz odbytu, a także manometrię przełykową, sprawdzającą czynności motoryczne przełyku. Badanie to jest zlecane po wykluczeniu chorób organicznych, a także obecności przeszkód mechanicznych (np. obecności zmian nowotworowych). Podczas manometrii przełykowej, lekarz może sprawdzić:

  • ciśnienie (napięcie) spoczynkowe dolnego i górnego zwieracza przełyku,
  • czynność trzonu przełyku,
  • efektywność oraz koordynację skurczów, które wpływają na prawidłowe przenoszenie treści pokarmowej do żołądka,
  • relaksację zwieracza podczas połykania.
Ocena wymienionych parametrów pozwala ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Specjalista wykonuje badanie za pomocą sondy przepływowej, która jest wprowadzana do żołądka przez nos. Podczas zakładania sondy badany przyjmuje pozycję siedzącą, a następnie kładzie się na plecach i w tej pozycji pozostaje na czas badania, czyli przez około 20 minut.

Przed badaniem pacjent otrzymuje znieczulenie w formie aerozolu lub żelu podawanego na błonę śluzową nosa i gardła. Warto podkreślić, że sonda wykorzystywana do manometrii przełykowej jest niewielkich rozmiarów, dlatego nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych czy trudności z oddychaniem.

Prywatna Praktyka Specjalistyczna | Dr Dorota Waśko-Czopnik

Prywatna Praktyka Specjalistyczna | Dr Dorota Waśko-Czopnik

Co jeszcze musisz wiedzieć przed wykonaniem manometrii przełykowej?

Przed wykonaniem manometrii przełykowej pacjenci nie powinni spożywać posiłków, a ostatnie płyny można spożyć na 6-8 godzin przed zaplanowanym terminem badania. Jeśli to możliwe – przyjmowane na stałe leki również należy połknąć w kilkugodzinnym odstępie od badania. Przeciwskazania do wykonania zabiegu to m.in.:

  • niedrożność przełyku lub jamy nosowej,
  • niestabilna choroba wieńcowa,
  • podejrzenie zmiany nowotworowej,
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Gdzie udać się na manometrię przełykową we Wrocławiu?

Chcesz wykonać manometrię przełykową we Wrocławiu? Zgłoś się do gabinetu dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik, specjalistki chorób wewnętrznych oraz adiunkta na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W gabinecie możesz liczyć na najnowocześniejszą aparaturę, a także indywidualne potraktowanie Twojego problemu. Doktor Waśko-Czopnik profesjonalizuje się również w dietetyce, co daje gwarancję skutecznego, całościowego leczenia.

 

Znajdziesz nas pod adresem: ul. Zwycięska 14c/c2, 53-033 Wrocław
lub na naszej stronie: Waskoczopnik.pl

Źródło: Prywatna Praktyka Specjalistyczna | Dr Dorota Waśko-Czopnik

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE