reklama

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego? Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę?

Opublikowano:
Autor:

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego? Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestylePlanujesz zakup mieszkania? Jeśli tak, to pewne zastanawiasz się nad pytaniem: wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Co będzie bardziej opłacalne? Takie dylematy przeżywa większość osób zainteresowanych zakupem mieszkania. Niestety, tak jak w wielu przypadkach tak i w tej kwestii odpowiedzi na powyższe pytania nie są jednoznaczne i zależą od wielu czynników. Dlatego najważniejszą kwestią jest poznanie zalet i wad każdej z opcji, a następnie skonfrontowanie ich z własnymi potrzebami i oczekiwaniami.

Zakup mieszkania to poważna decyzja, szczególnie jeśli jest finansowana z kredytu hipotecznego. Dlatego nie dziwi nikogo fakt, że większość kupujących mieszkanie bardzo ostrożnie i z wielką rozwagą podchodzi do wyboru mieszania. Jednym z pierwszych dylematów, przed którym stają jest decyzja dotycząca użytkowania lokalu, czyli mieszkanie nowe czy z drugiej ręki. Zdecydowana większość osób zainteresowanych zakupem mieszkania wybiera rynek pierwotny, jednak nie brakuje zwolenników zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania względem mieszkania i co w tym względzie jest dla nas priorytetem.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

osadaoliwkowam

Zdjęcie pochodzi ze strony Omega Buildings

Niezaprzeczalnym i najbardziej cenionym plusem rynku pierwotnego jest to, że dostępne na nim mieszkania są nowe i jako pierwsi właściciele możemy od zera tworzyć ich historię. Aranżacja nowego mieszkania jest dużo łatwiejsza, niż remont w mieszkaniu, które już było przez kogoś użytkowane. Jako pierwszy właściciel mamy możliwość wykreować wnętrze zgodnie z naszymi upodobaniami. Jeśli podpisujemy umowę deweloperską na etapie budowy bloku, to możemy mieć także wpływ na wygląd mieszkania i drobne zmiany w projekcie.

Nowe mieszkanie to także nowe osiedle, a co za tym idzie: spójna architektura, nowoczesna aranżacja otoczenia, ogrodzona przestrzeń, odpowiednia ilość miejsc parkingowych itd. Wiele osób ceni sobie fakt, że osiedle jest nowe, eleganckie, a warunki na nim dostosowane do aktualnych potrzeb mieszkańców. Rynek pierwotny ma jeszcze jedną zaletę. Bardzo często się zdarza, że inwestycja powstaje na osiedlu, które dopiero się rozwija. Z biegiem czasu powstaną nowe punkty handlowe, usługowe, restauracje itd., a wartość mieszkań będzie wzrastać. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku zakupu mieszkania pod inwestycje lub w przypadku finansowania zakupu mieszkania z kredytu hipotecznego i ewentualnej jego sprzedaży, w razie zmiany sytuacji życiowej.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Chociaż mieszkanie z rynku wtórnego nie jest nowe to dla wielu ma swoje zasadnicze zalety. Jeśli chodzi o mieszkania z drugiej ręki to nie jesteśmy praktycznie ograniczeni lokalizacją - na każdym osiedlu dostępne są jakieś propozycje. Mamy więc większe możliwości dostosowania atrakcyjności lokalizacji do naszych potrzeb. Poza tym mamy wybór jeśli chodzi o poziom wykończenia mieszkania – możemy zakupić lokal do remontu lub w pełni wykończony i wyposażony, a co za tym idzie przygotowany do natychmiastowego zamieszkania. Czas oczekiwania na wprowadzenie się do nowego mieszkania w przypadku rynku wtórnego jest zdecydowanie krótszy niż mieszkań zakupionych od dewelopera.

Mieszkanie kupowane z drugiej ręki najczęściej znajduje się na w pełni rozwiniętym osiedlu. Przyszły właściciel od razu więc widzi jaki jest układ bloków, czy odpowiada mu zabudowa, która znajduje się po sąsiedzku itd. Jednym słowem, wie co kupuje.

Omówione wcześniej zalety mieszkań z rynku pierwotnego można uznać automatycznie za wady mieszkań z rynku wtórnego i na odwrót. Jednak to, co dla jednych jest minusem, dla innych może być bardzo atrakcyjne. Na przykład mieszkanie zakupione w starej kamienicy ma swoją historię i jest mieszkaniem z „duszą”, co dla wielu ludzi stanowi wartość dodaną. Natomiast inni nie wyobrażają siebie mieszkania, którego wystroju nie zaplanowali sami od początku do końca lub mieszkania w starym budownictwie.

Chociaż zalet mieszania kupionego na rynku pierwotnym jest zdecydowanie więcej nie oznacza to że tylko takie rozwiązanie jest odpowiednie. Jak już wspomnieliśmy decyzje mogą być różne w zależności od zasobności portfela, ostatecznego terminu wprowadzenia się do nowo kupionego mieszkania czy osobistych preferencji. Wniosek jest jeden – zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i poznać zalety oraz wady zarówno rynku wtórnego jak i pierwotnego. Tylko wówczas podejmiemy decyzję, która będzie dla nas optymalna i satysfakcjonująca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy