Reklama

Odpowiednie wycieraczki samochodowe do Twojego samochodu - czym powinny się charakteryzować?

Opublikowano:
Autor:

Odpowiednie wycieraczki samochodowe do Twojego samochodu - czym powinny się charakteryzować? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Wycieraczki samochodowe to nieskomplikowany element eksploatacyjny, mający jednak kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Dobra widoczność o każdej porze roku to bez wątpienia, komfort dla kierowcy. Czym powinny charakteryzować się dobre wycieraczki samochodowe?

Sprawne wycieraczki samochodowe są potrzebne kierowcy przez cały rok. Przez cały rok trzeba liczyć się z opadami deszczu. Zimą dochodzą do tego opady śniegu. Przez cały rok na przedniej (a także i na tylnej) szybie osadza się kurz, piasek, pyłki z drzew i inne zanieczyszczenia. Im więcej kierowca jeździ po szutrowych drogach, tym więcej zanieczyszczeń na szybie.

Sprawne wycieraczki samochodowe najbardziej docenia się w trakcie deszczu i opadów śniegu. Tylko dobre wycieraczki są w stanie skuteczne oczyszczać szyby, nawet w trakcie bardzo silnych opadów.

Najczęstsze problemy z wycieraczkami samochodowymi

Wycieraczki samochodowe można kupić w każdym hipermarkecie, w sklepach motoryzacyjnych, w sklepach online i w wielu innych miejscach. Popularne są wycieraczki uniwersalne, które pasują do wielu modeli aut. Ich lista znajduje się na tylnej części opakowania wycieraczek. Jak to możliwe, że jedna wycieraczka samochodowa pasuje do kilkudziesięciu modeli samochodów? Producent wycieraczek pakuje do nich różne adaptery, które umożliwiają zamocowanie wycieraczek w różnych modelach aut. Stosuje też uniwersalne długości piór wycieraczek, które w przypadku niektórych aut mogą być nieco za krótkie lub za długie. Teoretycznie wszystko wygląda dobrze. W praktyce jednak tak dobrze nie jest.

Jakie są najczęstsze problemy z wycieraczkami samochodowymi, z którymi spotykają się polscy kierowcy?

  • Problem z zamocowaniem wycieraczek. W praktyce montaż adaptera wcale nie jest łatwy. Czasami wręcz niezbędne jest obejrzenie filmu instruktażowego.
  • Zbyt krótkie pióra wycieraczek, co sprawia, że cała powierzchnia szyby nie jest dokładnie oczyszczona. Przez to zmniejsza się pole widzenia kierowcy. W przypadku aut z systemami ADAS pojawia się jeszcze jeden problem. Zbyt krótkie pióra wycieraczek powodują, że górna część szyby jest niedoczyszczona. Przez to umieszczone za nimi kamery (np. kamera układu ostrzegającego o opuszczeniu pasa ruchu) oraz czujniki (np. deszczu) nie mogą działać, bo szyba jest zabrudzona. Rzadziej zdarza się, że pióra wycieraczek są za długie. Wtedy zderzają się ze sobą i ulegają szybkiemu zniszczeniu.
  • Zbyt niska trwałość wycieraczek samochodowych. Niekiedy już po miesiącu, wycieraczki zaczynają zostawiać na szybie smugi. Albo zaczynają mocno hałasować podczas pracy. Niska skuteczność oczyszczania szyby zmniejsza bezpieczeństwo i równocześnie, zwiększa stopień zdenerwowania kierowcy samochodu.
  • Mogą też pojawić się problemy z trwałością elementów metalowych i z tworzywa. W przypadku wycieraczek płaskich może dojść do uszkodzenia wewnętrznego spojlera, który odpowiada za odpowiedni docisk wycieraczki do szyby. Odgięcie powoduje niewłaściwy docisk - i część szyby będzie niedoczyszczona. W przypadku standardowych wycieraczek może pojawić się problem z korodowaniem elementów metalowych, dociskających gumowe pióro do wycieraczki. Mocowania wykonane z tworzywa także mogą się kruszyć w trakcie montażu.  
  • Guma z której wykonane jest pióro wycieraczki, także nie zawsze jest dobrej jakości. Najczęściej twardnieje, a najcieńsza część pióra, dotykająca szyby i zgarniająca zabrudzenia, szybko ulega deformacjom.

Ktoś mógłby powiedzieć: zamiast kupować wycieraczki samochodowe za kilkanaście złotych w markecie albo w Internecie, można kupić najdroższe wycieraczki markowe. Są to produkty dedykowane do konkretnych modeli aut, wykonane z najlepszych materiałów.

Jednak nie każdy kierowca chce wydać 80 - 150 zł na komplet wycieraczek samochodowych, które i tak będzie trzeba wymienić po maksymalnie 8 miesiącach. Bo żadne wycieraczki samochodowe nie są wieczne. Wszystkie się zużywają.

Jest jednak rozwiązanie optymalne.

Polskie wycieraczki samochodowe ze średniej półki cenowej

Kupno wycieraczek ze średniej półki cenowej zaufanej firmy to najlepsze rozwiązanie pod względem koszt - efekt. Z jednej strony można cieszyć się wysoką jakością wykonania i skutecznością pracy, praktycznie identyczną z wycieraczkami drogimi. Z drugiej strony, komplet wycieraczek ze średniej półki kosztuje połowę tego, co wycieraczki markowe.

Przykładem mogą być wycieraczki samochodowe polskiej marki Oximo. Od początku działalności firma postawiła na wysoką jakość swoich produktów. Własne centrum badawczo rozwojowe i współpraca z różnymi instytucjami mają na celu stałe wprowadzanie nowych rozwiązań i kontrolę jakości oferowanych produktów.

  • W ofercie Oximo znajduje się kilkaset referencji, czyli wycieraczek dedykowanych do konkretnych modeli aut. Są one w stu procentach identyczne z rozmiarami wycieraczek, stosowanymi na pierwszym montażu, w fabryce. To dlatego Oximo trafiło między innymi do katalogu TecDoc, który pozwala mechanikom i sprzedawcom w sklepach na idealne dobieranie części do konkretnych pojazdów.
  • Wycieraczki samochodowe Oximo produkowane są z najwyższej jakości materiałów: gumy, wzbogacanej teflonem i silikonem, ocynkowanej stali oraz silnego tworzywa sztucznego.
  • Nie ma problemów ze stosowaniem adapterów. Są one dopasowane. Aby dodatkowo ułatwić montaż, firma przygotowała filmy instruktażowe dla kierowców (Youtube czy na oximo.info).
  • Wycieraczki samochodowe Oximo zbierają pozytywne opinie od wielu kierowców i są najpopularniejsze na rodzimych portalach aukcyjnych.

Nie trzeba płacić dużo, żeby móc korzystać z dobrych wycieraczek samochodowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy