reklama

Opieka nad rodzicem lub dziadkiem: co trzeba wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Opieka nad rodzicem lub dziadkiem: co trzeba wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZajmowanie się starszym członkiem rodziny często jest sporym wyzwaniem. Wymaga ono przede wszystkim dużej dozy cierpliwości, dobrej organizacji czasu, a także pewnych specyficznych umiejętności. Jeśli zatem chcesz zająć się swoim bliskim seniorem, przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, jak zapewnić rodzicowi lub dziadkowi wsparcie, w jaki sposób go aktywizować i opiekować się nim na co dzień.

Opiekun osoby starszej dba o jej zdrowie

Najbardziej istotnym aspektem opieki nad rodzicem lub dziadkiem jest kontrolowanie stanu zdrowia. Zachęcaj swojego bliskiego do regularnych badań i obserwuj go codziennie. Warto wiedzieć, jak reagować na niespodziewane sytuacje, które mogą się wydarzyć. Pilnuj również, by osoba starsza przyjmowała leki zgodnie ze wskazaniami lekarza. Jeżeli senior jest przewlekle chory, dobrze dowiedzieć się nieco więcej na temat danego schorzenia. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak pomóc mu w razie potrzeby.

Opiekując się swoim bliskim, będziesz też pomagać jej w zwykłych, codziennych czynnościach. Są to chociażby poranna i wieczorna toaleta, gotowanie i podawanie posiłków, pomoc przy korzystaniu z urządzeń sanitarnych. Jeżeli Twój rodzic lub dziadek jest w stanie zrobić coś sam, lepiej go nie wyręczać. Takie nastawienie doda mu pewności siebie i da poczucie, że jest ważny, potrzebny i co najważniejsze – wciąż samodzielny. A to bardzo ważne dla każdego człowieka, zwłaszcza w podeszłym wieku. Zadbaj jedynie o komfort starszej osoby. Możesz zainstalować w łazience uchwyty, które pomogą jej w korzystaniu z toalety czy prysznica. Przydadzą się też maty antypoślizgowe i poręcze przy schodach.

Człowiek jest istotą społeczną – również ten starszy. Twój rodzic czy dziadek także czerpie radość z kontaktów z bliskimi osobami. Pamiętaj o tym i znajdź choć chwilę w ciągu dnia, by z nim porozmawiać, zagrać w grę planszową, pójść na spacer. Pielęgnowanie więzi międzyludzkich to ważny aspekt opieki nad osobą starszą.

Poczucie prywatności a opieka nad rodzicem

Każdy z nas potrzebuje odrobiny prywatności, miejsca jedynie dla siebie. Również osoby starsze mają do tego prawo, także te, które wymagają całodobowej opieki. Jeżeli więc masz możliwość stworzenia dla bliskiej osoby oddzielnego pokoju, warto z niej skorzystać. Zaangażuj rodzica lub dziadka w remont – niech wybierze ulubiony kolor ścian, meble czy dodatki. Podejmujcie decyzje wspólnie, tak, by senior poczuł, że to on ma główny wpływ na wygląd swojego azylu. Jednocześnie pamiętaj o tym, by pokój był przystosowany do potrzeb osoby starszej. Być może przyda się podnoszone łóżko, materac przeciwodleżynowy lub wygodny, wyprofilowany fotel? Obok łóżka lub kanapy ustaw mały stolik, na którym znajdzie się telefon. Senior będzie mógł w każdej chwili skontaktować się z kimś bliskim.

Kiedy zatrudnić opiekunkę do opieki nad osobą starszą?

Całodobowa opieka nad rodzicem czy dziadkiem jest trudna. Przed opiekunem stoi wiele zadań i wyzwań, którym nie zawsze jest w stanie sprostać. Członkowie rodziny często nie posiadają przecież potrzebnej wiedzy czy kompetencji. W takim przypadku warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej opiekunki osób starszych. W ten sposób senior pozostaje we własnym domu, wśród znanych od lat mebli i przedmiotów. Jednocześnie ma przy sobie nie tylko nas – swoją rodzinę, ale i wykwalifikowaną osobę, która zapewni mu profesjonalną opiekę. Jeżeli więc z jakiegokolwiek powodu nie jesteś w stanie samodzielnie zajmować się bliskim, zgłoś się do Veritas Polska. Znajdziemy dla Ciebie najlepsze możliwe rozwiązanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy