Organizacja przestrzeni w małym mieszkaniu – przechowywanie rzeczy

Opublikowano:
Autor:

Organizacja przestrzeni w małym mieszkaniu – przechowywanie rzeczy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wbrew pozorom małe mieszkania również mogą pomieścić wiele sprzętów i akcesoriów. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, w tym miejsca do przechowywania rzeczy. Istnieje wiele sprytnych rozwiązań, które ułatwią codzienne życie w małym mieszkaniu. Poniżej znajduje się opis kilku praktycznych pomysłów.

Jaka zabudowa meblowa w małym mieszkaniu?

W przypadku niewielkich mieszkań najlepiej zdecydować się na zabudowę meblową na wymiar. Warto zadbać, aby sięgała ona aż do sufitu – wówczas wykorzystana zostanie cała dostępna przestrzeń. Praktycznym rozwiązaniem są szafy na wymiar, szafki dwupoziomowe lub trzypoziomowe – na niższych półkach można przechowywać rzeczy używane na co dzień, natomiast na wyższych te, które są wykorzystywane rzadziej. Na wolnych powierzchniach można zdecydować się na otwarte regały, na przykład do przechowywania książek. Sprawdzą się również wszelkiego typu półki wiszące.

Koszt zakupu mebli na wymiar zależy od powierzchni, którą będą zajmować. Przyjęta jest cena za metr bieżący i wynosi ona od 800 złotych/m b. wzwyż. W przypadku otwartych regałów należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 200 złotych, natomiast półek – około 50 złotych.

Meble wielofunkcyjne – sposób na organizację małej przestrzeni

Ciekawym rozwiązaniem są również meble wielofunkcyjne. Przykładem jest łóżko o wielofunkcyjnej ramie – z półkami, skrytkami i szufladami. Można w nich schować nie tylko pościel, ale również przeczytane książki czy zimową odzież w okresie letnim. Dwuosobowe łóżko z szufladami to wydatek od 1200 złotych wzwyż. Do tego należy doliczyć koszt materaca, od 100 złotych wzwyż.

W salonie idealnie spisze się narożnik z półkami czy też sofa z ukrytymi szufladami. Koszt zakupu takiego mebla to od 1000 złotych wzwyż.

Sprytne przechowywanie w kuchni i łazience

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których przechowywanych jest wiele akcesoriów. Aby wygospodarować jak najwięcej miejsca, warto rozważyć takie rozwiązania jak:

  • umywalka z szafką zamiast modelu na postumencie
  • organizery w szufladach
  • półki wieszane nad blatem kuchennym
  • organizery do przechowywania na drzwiach do pomieszczeń lub szafy
  • łazienkowe akcesoria 2 w 1 lub 3 w 1, np. stojak na papier toaletowy i szczotkę czy też pufa z koszem na pranie
Rogi ścian – zagospodarowanie każdej dostępnej przestrzeni

Kąty pomieszczeń zazwyczaj w żaden sposób nie są aranżowane. Narożne półki i szafki to świetne rozwiązanie na wykorzystanie całej dostępnej powierzchni. Mogą się one znaleźć w każdym wnętrzu, m.in. pod prysznicem lub nad pralką w łazience, nad blatem w kuchni czy w przedpokoju, na przykład do przechowywania kluczy lub smyczy dla psa.

Sufit – wykorzystanie wszystkich możliwości przechowywania

Najczęściej jednak niewykorzystywanym miejscem jest przestrzeń pod sufitem. Można ją zagospodarować na szafki, w których będą przechowywane rzadziej używane przedmioty. W łazience mogą służyć do chowania detergentów, w przedpokoju zimowej odzieży, a w kuchni do rzadko używanych sprzętów AGD czy żywności z dłuższą datą ważności.

Odpowiednie przechowywanie to sposób na to, aby małe mieszkanie zmieniło się w funkcjonalną przestrzeń, ułatwiającą codzienne użytkowanie.

Jak sfinansować zakupy?

Jeżeli brakuje nam pieniędzy możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas większą kwotę można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE