reklama

Rezonans magnetyczny - jak wygląda badanie, kiedy jest zalecane?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: istockphoto.com

Rezonans magnetyczny - jak wygląda badanie, kiedy jest zalecane? - Zdjęcie główne

foto istockphoto.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleRezonans magnetyczny (MRI) wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała. Pozwala zdiagnozować organizm pod kątem różnych schorzeń, w tym nowotworów i chorób wątroby, serca oraz jelit. Dowiedz się, jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Urządzenie składa się ze stołu, który wsuwa się automatycznie w duży tunel. Wewnątrz tunelu znajduje się magnes, który po uruchomieniu wytwarza silne pole magnetyczne. Tkanka miękka zawiera cząsteczki wody. Z kolei pole magnetyczne działa na mikroskopijne substancje, zwane protonami, znajdujące się w wodzie. Namagnesowane protony w tkance miękkiej wysyłają echo w odpowiedzi na fale radiowe skanera MRI. Następnie komputer przekształca echo w obrazy. Radiolog może wykonywać przekrojowe obrazy ciała pacjenta pod niemal każdym kątem.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny?

Badanie MRI pozwala wykryć między innymi guza mózgu, urazowe uszkodzenia mózgu, anomalia rozwojowe, stwardnienie rozsiane, udar i demencję. Może również wykryć tętniaki, zatory naczyń krwionośnych, chorobę tętnic szyjnych i malformacje tętniczo-żylne. Urządzenie jest wrażliwe na zmiany w strukturze chrząstki i kości wynikające z urazu, choroby lub starzenia. Pozwala wykryć przepuklinę dyskową, ucisk nerwów, guzy kręgosłupa i złamania.

Jak wygląda badanie?

Badanie MRI trwa zazwyczaj ok. 30-90 minut. Przed rezonansem położysz się na specjalnym stole, który następnie wsunie się do oświetlonej komory aparatu. W określonych momentach urządzenie będzie wydawać głośne kliknięcia. Dostaniesz słuchawki lub zatyczki do uszu, aby wygłuszyć dźwięki maszyny. Dzięki temu możesz łatwiej się zrelaksować. 

Specjalista będzie Cię obserwował z innego pomieszczenia, ale możesz z nim rozmawiać przez mikrofon. W niektórych przypadkach może Ci towarzyszyć przyjaciel lub członek rodziny. Jeśli jesteś bardzo niespokojny lub cierpisz na klaustrofobię, dostaniesz łagodny środek uspokajający. 

Niekiedy rezonans magnetyczny wymaga wstrzyknięcia w żyły środka kontrastowego. Dzięki temu obrazowane struktury są lepiej widoczne. Czasami mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak nudności lub wymioty, wysypka, ból i zawroty głowy. Przed wykonaniem wstrzyknięcia poinformuj personel o wcześniejszych reakcjach alergicznych lub jakichkolwiek problemach z krzepnięciem krwi.

Gdzie można wykonać rezonans magnetyczny?

Badanie MRI można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie. Jeśli chcesz skorzystać z pierwszego rozwiązania, potrzebujesz skierowania od lekarza. Musisz się jednak liczyć z długim terminem oczekiwania. Jeżeli nie chcesz czekać, zdecyduj się na badanie prywatne. Listę placówek wykonujących rezonans magnetyczny w Łodzi, znajdziesz na stronie https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/lodz. Możesz tutaj porównać ceny i zarezerwować wizytę, nie wychodząc z domu.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

W dniu badania MRI możesz normalnie jeść, pić i zażyć leki, chyba że lekarz zalecił inaczej. W niektórych przypadkach poprosi Cię o bycie na czczo. Nie możesz wtedy jeść ani pić przynajmniej 4 godziny przez badaniem. Czasami może Cię poprosić o wcześniejsze wypicie dużej ilości wody. 

Pamiętaj, aby przed rezonansem zdjąć wszystkie metalowe przedmioty (np. zegarek, biżuterię, protezę, aparat słuchowy). Wyjmij też soczewki kontaktowe, aby w trakcie badania nie pozostawało w gałce ocznej żadne ciało obce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy