Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle W Polsce, jak zresztą w wielu krajach, występuje swoboda zatrudnienia. Oznacza to, że pracownik może w każdej chwili rozstać się ze swoim pracodawcą. Oczywiście zwykle obowiązuje go dany okres wypowiedzenia, co jest ustalone w zawartej umowie o pracę. Jednak jeśli pracownik chce lub musi – może zmienić pracę. Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika może nastąpić różnymi sposobami. Dopuszczalne jest wypowiedzenie za porozumieniem stron albo na mocy oświadczenia jednej strony (pracownika) lub też rozwiązanie bez wypowiedzenia, jeśli pracodawca ewidentnie zawinił.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

Dobrym rozwiązaniem – choć oczywiście nie zawsze możliwym – jest wypowiedzenie i rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Owe porozumienie oznacza dogadanie się co do warunków rozstania pracodawcy i pracownika. Można ustalić optymalny termin zakończenia stosunku pracy. Dzięki temu pracownik w odpowiednim dla niego momencie jest gotowy do podjęcia nowej pracy czy też zmiany miejsca zamieszkania. Pracodawca natomiast ma czas na znalezienie innego pracownika lub dokonanie reorganizacji w miejscu pracy.

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę za porozumieniem stron pracownik przedstawia pracodawcy wniosek na piśmie o rozwiązanie umowy w proponowanym terminie. Można, choć nie trzeba, podać uzasadnienie takiej prośby o rozwiązanie stosunku pracy. Pracodawca, jeśli wyrazi zgodę na sugerowane rozwiązanie, przyjmuje warunki porozumienia stron. Oczywiście obie strony mogą negocjować warunki i dodawać określone zapisy regulujące zakończenie współpracy.

W porozumieniu stron można zawrzeć informację o wykorzystaniu zaległego i bieżącego urlopu – aż do dnia ustania zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że na wszystkie warunki muszą przystać obie strony. Zgoda na wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron musi być wyraźna i jednoznacznie wyrażona.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron nie jest możliwe, pracownik może złożyć zwykłe wypowiedzenie umowy o pracę – jako jednostronne oświadczenie. W takiej sytuacji stosunek pracy kończy się po upływie ustalonego okresu. Zwykle stosuje się terminy ustawowe – związane z okresem zatrudnienia u danego pracodawcy. Zgodnie z ustawą okres wypowiedzenia przy rozwiązaniu umowy o pracę wynosi:

2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jeśli natomiast rozwiązywana umowa była zawarta na okres próbny, okresy wypowiedzenia wynoszą odpowiednio (według ustawy):

3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Rozwiązanie umowy o pracę

Aby doszło do skutecznego rozwiązania umowy o pracę, pracownik musi w ustalonym przez siebie terminie złożyć na piśmie oświadczenie o chęci zakończenia stosunku pracy. Umowa rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia – na co nie musi wyrażać zgody pracodawca, bo jest to prawo pracownika.

Należy zapamiętać, że okres wypowiedzenia liczony jest nie od dnia złożenia oświadczenia, ale od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym złożeniu – w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w miesiącach lub od pierwszej soboty następującej po dokonaniu wypowiedzenia w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach.

Co do samej formy oświadczenia, to aby było ważne, musi być pisemne, zawierać datę oraz wskazać, że jest to „Wypowiedzenie umowy o pracę”. Musi odnosić się do konkretnej umowy o pracę, zawierać oświadczenie o rozwiązaniu tej umowy i podpis.

Źródła:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy