Najpopularniejsze rodzaje obróbki cieplnej
W zasadzie obróbka metali i stali dzieli się na 4 różne typy, biorąc pod uwagę określoną procedurę i oczekiwane efekty. Chodzi o obróbkę:
- zwykłą, w skład której wchodzi wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, przesycanie i starzenie;
- cieplno-plastyczną;
- cieplno-chemiczną;
- cieplno-magnetyczną.
Charakterystyka metod obróbki cieplnej metali
Dla przykładu wyżarzanie, jeden z procesów obejmujących wykorzystywanie ciepła, polega na doprowadzeniu surowca do określonej temperatury, utrzymaniu jej i obniżeniu po pewnym czasie. Proces ten ma na celu zmianę właściwości fizycznych materiału, a w konsekwencji zmniejszenia naprężeń wewnętrznych. Podczas wyżarzania zupełnego poprawia się ciągliwość i spada poziom twardości. Materiał obrobiony w ten sposób znajduje zastosowanie w produktach kutych i walcowanych.
Kolejnym krokiem jest hartowanie metalu. Chodzi o odpowiednio szybkie schłodzenie materiału za pomocą wody lub oleju. Obróbka metali i stali metodą hartowania powinna odbywać się w określonym tempie, jednak nie na tyle szybko, by nastąpiły odkształcenia hartownicze. Pewnym rozwiązaniem umożliwiającym zredukowanie powyższego zjawiska jest hartowanie stopniowe z użyciem saletry.
Efekty poddawania metalu obróbce cieplnej
Każdy z rodzajów metod obróbki z użyciem temperatury ma ten sam cel – zmianę właściwości strukturalnych określonych stopów. Powyższe procesy wykorzystywane są najczęściej w hutnictwie, spawalnictwie i przemyśle metalurgicznym. Należy pamiętać, że celem osiągnięcia zwiększonej wytrzymałości, plastyczności czy odporności na korozję wykorzystuje się nie jeden, a kilka połączonych ze sobą typów obróbki cieplnej.
Ze względu na prostotę procesu i relatywnie niskie koszty często stosowanym sposobem jest obróbka cieplna zwykła.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.