Reklama

Sposoby na zwiększenie wytrzymałości materiału poprzez obróbkę cieplną

Opublikowano:
Autor:

Sposoby na zwiększenie wytrzymałości materiału poprzez obróbkę cieplną - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Metale pod względem zastosowania muszą charakteryzować się odmiennymi właściwościami fizycznymi. Dlatego poddaje się je obróbce cieplnej, która – w zależności od metody – wpływa na konkretne ich cechy. Jakie procesy pomagają zwiększyć wytrzymałość materiału?

Najpopularniejsze rodzaje obróbki cieplnej

W zasadzie obróbka metali i stali dzieli się na 4 różne typy, biorąc pod uwagę określoną procedurę i oczekiwane efekty. Chodzi o obróbkę:

  • zwykłą, w skład której wchodzi wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, przesycanie i starzenie;
  • cieplno-plastyczną;
  • cieplno-chemiczną;
  • cieplno-magnetyczną.

Charakterystyka metod obróbki cieplnej metali

Dla przykładu wyżarzanie, jeden z procesów obejmujących wykorzystywanie ciepła, polega na doprowadzeniu surowca do określonej temperatury, utrzymaniu jej i obniżeniu po pewnym czasie. Proces ten ma na celu zmianę właściwości fizycznych materiału, a w konsekwencji zmniejszenia naprężeń wewnętrznych. Podczas wyżarzania zupełnego poprawia się ciągliwość i spada poziom twardości. Materiał obrobiony w ten sposób znajduje zastosowanie w produktach kutych i walcowanych.

Kolejnym krokiem jest hartowanie metalu. Chodzi o odpowiednio szybkie schłodzenie materiału za pomocą wody lub oleju. Obróbka metali i stali metodą hartowania powinna odbywać się w określonym tempie, jednak nie na tyle szybko, by nastąpiły odkształcenia hartownicze. Pewnym rozwiązaniem umożliwiającym zredukowanie powyższego zjawiska jest hartowanie stopniowe z użyciem saletry.

Efekty poddawania metalu obróbce cieplnej

Każdy z rodzajów metod obróbki z użyciem temperatury ma ten sam cel – zmianę właściwości strukturalnych określonych stopów. Powyższe procesy wykorzystywane są najczęściej w hutnictwie, spawalnictwie i przemyśle metalurgicznym. Należy pamiętać, że celem osiągnięcia zwiększonej wytrzymałości, plastyczności czy odporności na korozję wykorzystuje się nie jeden, a kilka połączonych ze sobą typów obróbki cieplnej.

Ze względu na prostotę procesu i relatywnie niskie koszty często stosowanym sposobem jest obróbka cieplna zwykła.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy