reklama
reklama

Terapia logopedyczna dla dorosłych - czy ma sens?

Opublikowano:
Autor:

Terapia logopedyczna dla dorosłych - czy ma sens? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Coraz większa ilość osób dorosłych przywiązuje uwagę do tego, w jaki sposób mówi. Większość z nich potrafi samodzielnie określić z jakim problemem ma do czynienia, jednak nie jest w stanie samodzielnie sobie pomóc. Wówczas w wieku 20, 30, 50 lat, kiedy problem: "przybiera na wadze" udaje się do logopedy na konsultacje, w celu określenia, czy jest dla niego ratunek.
reklama

Czemu dorośli decydują się na terapię logopedyczną?

Powodów może być kilka, jednak najczęstszymi z nich są kwestie zawodowe tj. zmiana dotychczasowej formy pracy, rozpoczęcie nowej pracy, rozpoczęcie studiów, nowe hobby (np. nauka śpiewu). Innymi przykładami jest nauka języków obcych (np. w języku hiszpańskim używa się wibracyjnego R), rozpoczęte leczenie ortodontyczne, bądź po prostu wada, którą posiadają od wielu lat jest dla nich dużym kompleksem.

Czy dorosły może odnieść logopedyczny sukces?

Tak! Bardzo często osoby dorosłe uczęszczające na terapie szybciej osiągają zamierzone efekty niż dzieci. Dlaczego? Bo są świadomi swojego problemu, mają większą motywację (często finansową), ćwiczą codziennie, bo zależy im na szybszych efektach. Dziecko z kolei ćwiczy z rodzicem, zatem to rodzic musi znaleźć czas na ćwiczenia w domu (najlepiej codziennie przez minimum 20 minut). Warto też dodać, że wiele dzieci nie chce ćwiczyć z rodzicami w domu i terapia opiera się tylko na spotkaniach z logopedą (często raz w tygodniu). Z kolei dorosły uczęszczający na terapię wie po co przychodzi, jest świadomy konieczności utrwalania materiału w domu w celu szybszego osiągnięcia zamierzonego celu.

Z jakimi problemami zmagają się dorośli?

Najczęściej są to osoby nieprawidłowo realizujące głoskę R, sepleniące (międzyzębowo lub bocznie), a także pacjenci ortodontyczni.

A co z pacjentami po udarach?

Pacjentami, którzy w wyniku wypadku komunikacyjnego, przebytego udaru itp. mają problem z komunikowaniem się (np. afazja, dyzartria itp.) zajmuje się neurologopeda. Terapia trwa zazwyczaj nieco dłużej niż w wyżej wymienionych przypadkach, z uwagi na złożoność problemu i często konieczność współpracy ze specjalistami z innych dziedzin (np. rehabilitant, fizjoterapeuta, neurolog, foniatra itp.)

Jak długo może trwać terapia osób dorosłych?

Wszystko zależy od tego, z jakim problemem się pacjent zgłasza i ile nieprawidłowości składa się na ten problem. Krócej będzie trwała korekta nieprawidłowego sposobu połykania niż terapia głosek realizowanych międzyzębowo (np. dwóch szeregów). Szybciej wywołamy i utrwalimy głoskę R niż pomożemy pacjentowi po rozległym udarze. Inną kwestią jest to ile czasu na terapie według wskazówek logopedy pacjent poświęca w domu.

Logopeda dla dorosłych

Jeśli czujesz, że chcesz poprawić swój komfort życia, zwalczyć kompleksy, które obniżają poczucie własnej wartości, hamują podejmowanie pewnych wyzwań czy decyzji, nie zwlekaj i zapisz się na konsultacje do logopedy. Logopeda pomaga nie tylko dzieciom, wiek w terapii logopedycznej nie gra roli! Więcej informacji znajdziesz m.in. na stronie https://www.logopeda-lodz.eu/ i bezpośrednio u specjalistów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama