reklama

Ubezpieczenie OC a auto używane – o czym musisz pamiętać?

Opublikowano:
Autor:

Ubezpieczenie OC a auto używane – o czym musisz pamiętać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleBardzo dużą część rynku motoryzacyjnego w Polsce stanowi rynek aut używanych. Wiąże się to głównie z kwestiami finansowymi – auta z drugiej ręki są tańsze. Bardzo często zakup samochodu od innego właściciela wiąże się jednak z dylematami związanymi z kwestią ubezpieczenia OC. Czy przechodzi ono na nowego właściciela? I co w przypadku, gdy dotychczasowy kierowca nie opłacał składek?

Nie da się ukryć, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup całkowicie nowego samochodu z salonu. Zwłaszcza kierowcy młodzi, którzy dopiero odebrali swoje prawo jazdy, będą poszukiwali swojego pierwszego auta w komisach samochodowych czy też na aukcjach internetowych. Odkupowanie samochodu z rąk innej osoby niesie ze sobą różne zagrożenia – takie jak na przykład ukryte wady techniczne. Nie inaczej jest w przypadku kwestii związanych z ubezpieczeniem OC rzeczonego pojazdu.

Jak wiadomo – w naszym kraju obowiązkiem jest posiadanie aktywnej polisy OC. Między innymi dlatego powinniśmy być czujni i rzetelnie sprawdzić stan ubezpieczenia auta przed dokonaniem zakupu.

A oto kilka wskazówek:

Zawsze sprawdzaj aktualność polisy OC

Bywa, że dotychczasowy właściciel samochodu unikał płacenia składek lub też polisa kończy się za moment. Jeśli nie zareagujemy w odpowiednim czasie, możemy zostać obarczeni karami finansowymi za brak opłaconego ubezpieczenia. Aktualnie – w 2021 roku – kara za choćby jeden dzień zwłoki w płatności za OC wiąże się z koniecznością zapłacenia ponad 1100 złotych! Nie jest to jednak kwota ostateczna. Kary rosną wraz z przedłużającym się okresem zwłoki i dochodzą aż do 5600 złotych!

Jeśli więc jesteśmy zainteresowani zakupem danego auta, przede wszystkim poprośmy jego właściciela o zaprezentowanie nam polisy ubezpieczeniowej – dokumentu potwierdzającego zakup OC, w którym znajdziemy daty ważności ochrony. Jeśli właściciel odmówi pokazania dokumentu, może być to dla nas znak, że z OC samochodu jest coś nie tak. W tej sytuacji możemy sprawdzić aktualność polisy na własną rękę – poprzez internetową bazę UFG.

Pamiętaj o rekalkulacji składek OC

Zaraz po transakcji kupna-sprzedaży używanego samochodu może nastąpić ciekawa decyzja ze strony naszej lub ubezpieczyciela, u którego wykupiona została aktualna polisa auta. Chodzi o tak zwaną rekalkulację składek, a więc ponowne ich przeliczenie.

Rekalkulacja może być wynikiem naszego wniosku. Opłaca się to wtedy, gdy mamy pewność, że nasza składka będzie niższa niż składka dotychczasowego właściciela. Jeśli dotychczas cieszyliśmy się zniżkami u agentów ubezpieczeniowych, posiadamy spory staż za kółkiem, a do tego możemy poszczycić się nienaganną jazdą, bardzo prawdopodobne jest, że nasze stawki będą korzystniejsze. W tej sytuacji istotne będzie jednak również to, jakie informacje o dotychczasowym właścicielu posiada ubezpieczyciel.

Jeżeli rekalkulacja odbywa się z powództwa towarzystwa ubezpieczeniowego, nie mamy prawa jej odmówić. Warto jednak pamiętać, że możemy zakwestionować nowo zaproponowaną stawkę i poszukać lepszej oferty u konkurencji.

Ubezpieczenie OC nie musi być zmorą!

Mimo że to kwestia ważna, to nie powinniśmy zrażać się do rynku samochodów używanych. Kluczem do spokoju w zakresie polis ubezpieczeniowych OC jest to, by przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie samochodu dokładnie zapoznać się z jego dokumentacją ubezpieczeniową.

Oczywiście może okazać się, że auto nie posiada aktywnego OC lub kończy się ono niebawem. Bywają jednak sytuacje, w których polisa ważna jest jeszcze przez długi czas. Wówczas możemy spać i jeździć spokojnie!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy