Klimatyzator kasetonowy od strony technicznej
Od strony konstrukcyjnej, klimatyzatory dzielą się na dwa, podstawowe rodzaje:- klimatyzator SLIM, charakteryzujący się zmniejszoną wysokością,
- klimatyzator KOMPAKT, wyróżniający się relatywnie niewielkim obwodem.
Wprowadzenie na rynek klimatyzatorów o zmniejszonych wymiarach, pozwala na ich montaż w relatywnie małych przestrzeniach. Klimatyzatory SLIM doskonale sprawdzają się w miejscach, w których grubość warstwy stropu jest stosunkowo mała. Z kolei urządzenia w wariancie KOMPAKT, montuje się w otworach o znacznie mniejszej średnicy, niż w wersji standardowej (maksymalnie 80 cm).
Zalety klimatyzatorów kasetonowych
1. Możliwość sterowania zdalnego, wynikająca przede wszystkim z trudnego dostępu do samej konstrukcji urządzenia. Ponadto sterowanie na pilot jest bardzo wygodne, gdyż umożliwia nastawienie urządzenia na określoną temperaturę.2. Rozbudowany nawiew powietrza, składający się z czterech odrębnych kanałów. Dzięki niemu, schłodzone powietrze jest emitowane równomiernie, co przedkłada się na większy komfort termiczny.
3. Zasilanie prądem o przebiegu stałym, umożliwia lepszą stabilizację pracy urządzenia. Ponadto wbudowanie do instalacji transformatora, zwiększa bezpieczeństwo przeciwporażeniowe.
4. Wbudowana funkcja chłodzenia i podgrzewania powietrza, umożliwia szybką regulację temperatury w każdych warunkach otoczenia.
5. Możliwość programowania czasowego, która przedkłada się na wzrost oszczędności energii. Funkcja ta umożliwia tez optymalne zaplanowanie czasu pracy klimatyzatora, zwłaszcza wtedy, gdy użytkownika nie ma w domu.
6. Funkcja emisji oczyszczonego powietrza, z którego wszelkie zanieczyszczenia są usuwane za pomocą wydajnych, wbudowanych filtrów.
7. Niskie zużycie energii na poziomie zaledwie 3 - 4 kW.
Wady klimatyzatorów kasetonowych
1. Utrudniony dostęp do urządzenia. Zamontowanie klimatyzatora tuż pod stropem, znacznie utrudnia proces czyszczenia, naprawy i konserwacji urządzenia.2. Wymóg posiadania grubego stropu, niezbędnego do umieszczenia w nim klimatyzatora kasetonowego.
Klimatyzatory sufitowe - gdzie najlepiej je montować?
Klimatyzator kasetonowy jest urządzeniem o dość specyficznej konstrukcji. Z tego powodu, doskonale sprawdzi się on w wielkopowierzchniowych salach konferencyjnych, pomieszczeniach biurowych i - w zależności od wariantu - w pomieszczeniach o stosunkowo niewielkiej przestrzeni sufitu podwieszanego.
Ze względu na stosunkowo dużą wydajność pracy (nawet 650 metrów sześciennych na godzinę), można je montować również w obiektach komercyjnych, takich jak dyskoteki, muzea itd.