reklama
reklama

Emeryci z naszego regionu idą z duchem czasu. Coraz więcej z nich korzysta z...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Emeryci z naszego regionu idą z duchem czasu. Coraz więcej z nich korzysta z... - Zdjęcie główne

Emeryci z naszego regionu idą z duchem czasu. Coraz więcej z nich korzysta z elektronicznych legitymacji | foto gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPolscy emeryci coraz chętniej korzystają z sieci. Na koniec stycznia już ponad 145 tys. osób pobrało elektroniczną formę legitymacji emeryta-rencisty. Ilu mieszkańców naszego regionu zdecydowało się na taki krok?
reklama

W województwie łódzkim do 27 stycznia dokument pobrano ponad 7,1 tys. razy. Legitymacje zdecydowanie częściej pobierają kobiety (60 proc.) niż mężczyźni (40 proc.).

Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest w grupie wiekowej 62-72 lata (ok 60%), następnie w grupie 52-62 lata ( 20%) oraz 72-82 lata (10%).

Przypomnijmy, że od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. 

- Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymację emeryta-rencisty. Z elektronicznej wersji legitymacji mogą skorzystać także ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację - informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

reklama

Dzięki elektronicznej legitymacji w smartfonie emeryci i renciści mogą potwierdzić m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących im ulg i zniżek, np. na bilety.

Tradycyjne legitymacje w formie karty plastikowej, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. Nowi emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację plastikową, powinni złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS na formularzu ERL.

reklama

Korzystając z legitymacji emeryta-rencisty, jej właściciel może cieszyć z pewnych przywilejów, są to np. zniżki na bilety komunikacji lokalnej czy dalekobieżnej – dlatego niewątpliwie jest to coś, o co warto zadbać. Musimy jednak wiedzieć, że lista jest znacznie szersza i zazwyczaj inna w przypadku różnych samorządów. Zniżek na usługi udzielają również przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych oraz instytucje oferujące zabiegi zdrowotne. Co ważne, jeżeli senior zdecyduje się na wersję online, nie musi składać żadnego wniosku. Inaczej jest w przypadku tradycyjnej formy karty, na którą trzeba złożyć wniosek w odpowiednim zakładzie. 

Czy do mLegitymacji uda się przekonać seniorów? Cześć zapewne tak. Jest to na pewno wygodna forma, dzięki której wychodząc z domu, nie będzie trzeba się zastanawiać, czy mamy przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty. Seniorzy muszą sobie jednak zdawać sprawę, że w niektórych przypadkach oprócz legitymacji zostaną poproszeni o pokazaniu dowodu osobistego. 

reklama

Info: ZUS

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama