Reklama

Reklama

"Rodzina 500 plus". Można już składać wnioski na nowy okres świadczeniowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

"Rodzina 500 plus". Można już składać wnioski na nowy okres świadczeniowy  - Zdjęcie główne

Rodzina 500 plus. Można już składać wnioski na nowy okres świadczeniowy | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Od lutego rodzice mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Są jednak pewne zmiany. Sprawdźcie, jakie dokładnie.

Reklama

ZUS stopniowo przejmuje obsługę programu „Rodzina 500 plus”

Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie „500 plus” na nowo narodzone dzieci. Chodzi o rodziców, którym urodziło się dziecko np. w styczniu. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja.

Należy zaznaczyć, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r. W tej sytuacji jeśli środki z programu wypłaca już gmina to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 r.

- To bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów. Widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. 

Wniosek o „500 plus” od 1 lutego – kto musi go złożyć?

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące powinny złożyć odpowiedni wniosek. 

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Jak złożyć wniosek?

- Wnioski o przyznanie „500 plus” od 1 stycznia można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego - podkreśla M. Kiełczyńska.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Źródło: ZUS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy