Rehabilitacja kardiologiczna obejmuje działania mające na celu ułatwienie procesu zdrowienia pacjenta, poprawę jego wydolności fizycznej oraz dobrostanu psychicznego. Kiedy potrzebny jest ten rodzaj rehabilitacji?
Kto korzysta z rehabilitacji kardiologicznej?
Rehabilitacja jest wskazana w przypadku pacjentów z chorobą wieńcową, po angioplastyce wieńcowej, po zawale serca czy po ostrym zespole wieńcowym. Korzystają z niej również pacjenci z nadciśnieniem tętniczych, z niewydolnością serca i po operacjach sercach. Rehabilitacja znajduje również zastosowanie w profilaktyce chorób serca oraz naczyń.
Co obejmuje rehabilitacja?
Na początku dokonywana jest ocena stanu pacjenta. Ustalony zostaje indywidualny program rehabilitacji. Zastosowanie znajduje leczenie ruchem. Stopniowy wysiłek odbywający się pod kontrolą musi być dostosowany do możliwości danego pacjenta.
Ważnym elementem jest także edukacja prozdrowotna pacjenta i modyfikacja jego stylu życia. Pacjent poznaje techniki radzenia sobie ze stresem i lękiem, uczy się tego jak żyć z ograniczeniami związanymi z chorobą. Efekty realizowanych działań terapeutycznych są stale monitorowane.
Jaki jest cel?
Rehabilitacja ma na celu poprawę jakości życia pacjenta, zmniejszenie ryzyka zaostrzeń choroby i zwiększenie szansy na lepsze radzenie sobie z chorobą.
Poprawa stanu ogólnego możliwa jest m.in. dzięki zwiększeniu aktywności fizycznej i osiągnięciu prawidłowych wartości cholesterolu czy ciśnienia tętniczego. Pacjent zaangażowany jest w proces leczenia.
W przychodni Medikar w Warszawie dostępna jest kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna. W placówce realizowana jest hybrydowa rehabilitacja kardiologiczna ambulatoryjnie z możliwością wykonywania nadzorowanych treningów w domu pacjenta (rehabilitacja domowa), po jego odpowiednim przeszkoleniu.
Komentarze (0)