W Głogowcu oddano cześć ofiarom sowietów
13 kwietnia 1990 r. władze rosyjskie oficjalnie przyznały, że zbrodnia w Katyniu była jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu. 50 lat wcześniej, wiosną 1940 r. NKWD zamordowało ponad 21,5 tysiąca polskich oficerów w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Kijowie i Mińsku. Zwłoki ukryto w masowych mogiłach.
Dzisiejsze obchody upamiętniające tę zbrodnię rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu. Następnie uczestnicy uroczystości na czele z przedstawicielami władz samorządowych oraz pocztami sztandarowymi przeszli na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem poświęconym pamięci tamtych tragicznych wydarzeń złożono wieńce i znicze. W uroczystości uczesniczyli m.in. poseł Tadeusz Woźniak, senator Przemysław Błaszczyk, starosta kutnowski Daniel Kowalik oraz prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.
- W tym roku obchodzimy 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej - jednej z największych zbrodni totalitarnych XX wieku. W 1940 roku w lesie katyńskim NKWD zamordowało ponad 21 tysięcy polskich oficerów, policjantów, urzędników, profesorów i przedsiębiorców. Obchody tej rocznicy są bardzo ważne. Jest to czas, aby uczcić pamięć ofiar i oddać im hołd. Te 21 tysięcy zamordowanych ludzi to nie tylko liczby, ale przede wszystkim ludzie, którzy zostali pozbawieni życia, w wyniku okrutnej i bezprawnej egzekucji - mówi starosta kutnowski Daniel Kowalik.
W tej chwili wiemy, że w skali kraju ofiar zbrodni katyńskiej jest niecałe 22 tysiące. Jak już pisaliśmy W TYM MIEJSCU jak dotąd pewne jest, że zbrodnia katyńska dotknęła około 200 osób związanych z Kutnem i okolicami. Niewykluczone jednak, że liczba ofiar może być jeszcze większa.
- Zbrodnia katyńska była jednym z wielu przejawów brutalnego tłumienia opozycji politycznej przez reżimy totalitarne. Dlatego ważne jest, aby przypominać o takich wydarzeniach i dbać o to, aby już nigdy się nie powtórzyły. Jest to także okazja do refleksji nad przeszłością i budowania przyszłości. Poprzez uczczenie pamięci ofiar i refleksję nad wydarzeniami sprzed ponad 80 lat, możemy uczyć się na przeszłości i budować lepszą przyszłość dla nas samych i dla kolejnych pokoleń - dodaje Daniel Kowalik.
Organizatorami wydarzenia byli Powiat Kutnowski oraz Podregion Kutno NSZZ Solidarność.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.