reklama

Bitwa pod Beresteczkiem w Krośniewicach

Opublikowano:
Autor:

Bitwa pod Beresteczkiem w Krośniewicach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW dniu 17 maja, o godz. 18.00 muzeum im. Jerzego Dunin–Borkowskiego w Krośniewicach, zaprasza na otwarcie wystawy czasowej pt. „O wschodnie rubieże Rzeczypospolitej ... Bitwa pod Beresteczkiem 1651”. Po otwarciu wystawy zapraszamy na pokaz plenerowy fragmentów filmu „Ogniem i mieczem”, a następnie od godz. 20.00 zacznie się nocne zwiedzanie muzeum, z niespodziankami.

Centralnym punktem wystawy będzie odrestaurowany szkic do gobelinu „Bitwa pod Beresteczkiem” autorstwa Kazimierza Sichulskiego, artysty o którym krytyk sztuki Kazimierz Kozicki pisał – „Nie śpiewa wyłącznie dla siebie, ale śpiewa życie, jego bujność i zmienność, jego czar i głębię.” Ten obraz, wykonany pastelami na kartonie o wym. 125 x 245 cm robi olbrzymie wrażenie, jest hołdem złożonym księciu Jeremiemu Wiśniowieckiemu.

Bitwa pod Beresteczkiem, w której starli się Polacy w liczbie ok. 75 tys. ludzi i siły kozacko-tatarskie w sile ok. 120 tys. wojowników, była jedną z największych bitew XVII-wiecznej Europie. Zwycięstwo odniesione w niej przez Polaków, nie zakończyło kozackiego powstania Bohdana Chmielnickiego, jednak straciło ono po niej impet i przestało zagrażać istnieniu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W bitwie beresteckiej Wiśniowiecki dowodził częścią sił polskich (całością dowodził król Jan Kazimierz), zastępując nieudolnych hetmanów. Sichulski przedstawił moment, gdy Jeremi prowadzi do ataku polską husarię, czemu ze wzgórza przygląda się król.

Ekspozycję uzupełniają elementy uzbrojenia polskiego, kozackiego i orientalnego z XVI-XVIII w. Do najcenniejszych należą: szabla husarska z XVIII w. i szabla typu polsko-węgierskego z XV/XVI w. – bardzo cenny obiekt ze względu na rzadkość tak wczesnej broni tego typu w Polsce (oba eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku). Pięknie prezentują się również jatagany – broń turecka, która jako zdobyczna, sporadycznie używana była również w wojsku polskim (ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Radomiu).

Wystawa będzie trwać od 17 maja do 28 września 2008 r. Muzeum jest czynne codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. od 9.00 (w soboty i niedziele od 10.00) – 16.00 (w soboty i niedziele do 17.00).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE