reklama

Cukrownia Ostrowy cd.

Opublikowano:
Autor:

Cukrownia Ostrowy cd. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia21 XI br. starosta Andrzej Dąbrowicz wystosował pismo w sprawie Cukrowni Ostrowy do Wojciecha Mojzesowicza - Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Starosta zwrócił się z prośbą o interwencję i wsparcie działań mających na celu zapobieganie likwidacji Cukrowni Ostrowy.Przypomnijmy, że plan likwidacji cukrowni przypada na 2006 r. Jak wiadomo łączy się to z zagrożeniem dla Gminy Nowe Ostrowy - cukrownia była największym płatnikiem podatku w gminie. Wpływy do budżetu w 2004 r. stanowiły 35 % dochodów własnych gminy.

Proszę o interwencję i wsparcie naszych działań mających na celu zapobieżenie procesowi całkowitej likwidacji Cukrowni Ostrowy w 2006 r. Takie działanie jest wpisane w plan restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowniczej S.A. w Toruniu. Efektem takiego działania będzie degradacja gminy i wobec tego faktu parlamentarzyści nie mogą pozostawać obojętnymi. Szczególnie, jeśli takie działania planuje jednostka gospodarcza z większościowym udziałem skarbu państwa.

Cukrownia jako jedyny zakład produkcyjny w 4,5 tysięcznej gminie tworzy 150 stałych miejsc pracy i 200 w trakcie kampanii. Jest największym płatnikiem podatku w gminie. Wpływ do budżetu w 2004 roku z tytułu funkcjonowania cukrowni wyniósł 1,2 mln zł, co stanowi 35 % dochodów własnych gminy. Brak tych pieniędzy uniemożliwi korzystanie ze środków unijnych. Do bardzo dużych ograniczeń będzie zmuszona oświata, której koszt utrzymania pochłania 51% budżetu gminy. Taki ubytek dochodów grozi załamaniem się finansów gminy. Te dane obrazują jak szeroki zasięg społeczny będzie miał fakt likwidacji cukrowi. Oczywiście bezpośrednie skutki najdotkliwiej odczują stali i sezonowi pracownicy, którzy stracą pracę. Przełoży się to na sytuację materialną 350 rodzin.

Od kilku lat Cukrownia Ostrowy kończy rok obrotowy dodatnim wynikiem finansowym i terminowo realizuje swoje zobowiązania tak wobec rolników-dostawców jak i budżetu gminy czy państwa. Jest to niewątpliwa zasługa kadry menadżerskiej i pracowników. Produktem finalnym w Cukrowni Ostrowy nie musi być cukier. Złożono propozycję produkcji alternatywnej. Powiat ma możliwość wsparcia zmian produkcji poprzez Powiatowy Urząd Pracy w ramach stosownego programu. Zadeklarowaliśmy gotowość do współpracy w piśmie do Krzysztofa Kowy, prezesa zarządu. Dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W powiecie kutnowskim jest 24% bezrobocie. Przy takim wskaźniku zamknięcie cukrowni wywoła katastrofalne skutki gospodarcze i społeczne. Lokalne władze samorządowe gminne i powiatowe nie będą w stanie ich zneutralizować. Niedopuszczalnym jest, aby przesłanki ekonomiczne były jednym i ostatecznym wyznacznikiem działań KSC, a ich skutki społeczne ponosiły samorządy lokalne. Niedopuszczalne jest pozostawienie gminy Ostrowy sam na sam z problemem bezrobocia i ubytku 35% dochodu własnego. Społeczność lokalna jest zdesperowana. Powstał komitet obrony cukrowni.

Proszę o podjęcie działań w tej sprawie i poinformowanie samorządu powiatu kutnowskiego o decyzjach sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE