Nabożeństwo poprowadził dziekan kutnowski, ks. Jerzy Swędrowski. Po mszy św. rozpoczęły się uroczystości patriotyczne, które poprowadził Grzegorz Skrzynecki. Uczniowie LO PUL wciągnęli flagę państwową na maszt, po czym orkiestra dęta odegrała hymn państwowy.
Następnie głos zabrał wiceprezydent Kutna, Zbigniew Wdowiak.
- Spotykamy się, aby oddać hołd tym, którzy bronili granic i niepodległości Rzeczpospolitej. Nasze spotkanie to wyraz pamięci o tych, którzy walczyli na Westerplatte, pod Wizną, pod Mokrą, w obronie Warszawy i tutaj, na ziemi kutnowskiej, w walkach nad Bzurą. Losy tej wojny niestety praktycznie od początku były przesądzone. W obliczu ogromnej przewagi niemieckiej, w obliczu aktu Ribbentrop - Mołotow i sowieckiej agresji, wobec braku wsparcia ze strony sojuszników, Polska była skazana na porażkę. Porażkę tym bardziej gorzką, że rządzący zapewaniali, że nie oddamy ani guzika. A pźxniej nastapiło jeszcze pięć lat okupacji. Spotykamy się dzisiaj także po to, żeby oddać hołd cywilnym ofiarom września. Już od początku działań wojennych Kutno było obiektem nalotów Luftwaffe. Pod bombami ginęły setki mieszkańców, ginęli wojskowi, płonęły domy, zakłady przemysłowe, składy amunicji. Niemcy atakowali pociągi, kolumny cywilów, którzy uciekali przed działaniami wojennymi. Skala dramatu w Kutnie była tym bardziej dojmująca, że w mieście było kilka szpitali, w których znajdowało się kilka tysięcy rannych. Śmierć od początku towarzyszyła mieszkańcom Kutna, a zmarłych zakopywano w mogiłach zbiorowych - przypominał zastępca prezydenta.
Po przemówieniu pułkownik Remigiusz Wiśniewski odczytał apel pamięci, uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem gen. Tadeusza Kutrzeby. W obchodach wzięli udział także parlamentarzyści, członkowie zarządu Powiatu Kutnowskiego, wójt gminy Kutno, radni miejscy i powiatowi, kombatanci, przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży miejskiej, kutnowskich stowarzyszeń oraz szkół i instytucji.
Na tym nie koniec dzisiejszych obchodów. O godz. 12:00 ruszył III Muzealny Rajd Rowerowy "Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą". Na godz. 17:00 zaplanowano z kolei koncert plenerowy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. im. K. Kurpińskiego w Kutnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.