Konferencję inaugurującą działania na rzecz cyberbezpieczeństwa zorganizowano w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca i nosiła ona nazwę „(NIE)bezpieczna sieć”.
Wydarzenie współorganizowali: I LO im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie, Akademia Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie, Starostwo Powiatowe w Kutnie i Miasto Kutno.
W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele wspomnianych podmiotów, samorządowcy z powiatu kutnowskiego, młodzież i oczywiście mundurowi.
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie insp. Dariusz Walichnowski mówił o Cyberzagrożeniach w XXI wieku, z kolei uczniowie I LO im. Gen.J.H. Dąbrowskiego w Kutnie zaprezentowali projekt profilaktyczno-edukacyjny dla dzieci Szkół Podstawowych „Bezpieczna sieć pająka”.
W programie dzisiejszej konferencji znalazł się również wykład „Jak nie dać się zhakować... czyli cyber-higiena” wygłoszony przez dr inż. Tomasza Białobłockiego, wykładowcę akademickiego ANSGK w Kutnie.
Przy okazji konferencji Komenda Powiatowa Policji w Kutnie oficjalnie zaprezentowała materiał profilaktyczno-edukacyjny w postaci książeczki pt. „Tajemnicza sieć pająka".
- W książeczce tej poruszone są najważniejsze zagrożenia, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się, serfując po sieci. Wszystko opisane jest w formie historyjek, które opowiada główny bohater pająk Artur. Materiał ten jest również dostępny w formie online, dzięki stworzonej w tym celu stronie internetowej, na której można poszerzyć swoją wiedzę na temat opisywanych zagrożeń. Każda historia posiada również swój kod QR, który po zeskanowaniu telefonem, przenosi nas bezpośrednio do strony internetowej i opisywanego na niej zagrożenia w wersji rozszerzonej – mówi podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy KPP w Kutnie.
Policja zachęca nauczycieli do korzystania z przygotowanych przez nią materiałów podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Mundurowi zapewniają, że projekt będzie wdrożony w działania profilaktyczne realizowane przez kutnowskich policjantów w szkołach podstawowych od nowego roku szkolnego.
Warto dodać, że o bezpiecznym i rozsądnym korzystaniu z internetu powinny pamiętać nie tylko dzieci, ale także dorośli. Przy okazji policja przypomina, że w sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi. Wszystko, co publikujemy i piszemy, pozostanie w niej na długi czas.
- Umieszczane informacje powinny być dobrze przez nas przemyślane. Komentarze pisane na różnych stronach powinny dobrze świadczyć o jego autorze. Tak jak w codziennym życiu, powinniśmy odnosić się z szacunkiem do innych ludzi, dlatego wszyscy dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – apelują funkcjonariusze.
Wkrótce więcej zdjęć.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.