reklama
reklama

Elektrownia jądrowa blisko naszego miasta. Czy zrealizują ten pomysł?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (canva)

Elektrownia jądrowa blisko naszego miasta. Czy zrealizują ten pomysł? - Zdjęcie główne

Posłanka Paulina Matysiak pyta o polski program jądrowy | foto poglądowe (canva)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW przestrzeni publicznej wciąż pada wiele pytań o realizację strategicznych projektów. W ostatnim czasie bardzo często poruszany jest temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zdaniem wielu nie mniej istotną kwestią są inwestycje w energetykę jądrową. Właśnie ten temat porusza posłanka z Kutna Paulina Matysiak.
reklama

Pytania o program jądrowy

Posłanka Paulina Matysiak mocno angażuje się w tematykę inwestycji ważnych z punktu widzenia Polski. Niedawno pisaliśmy o jej akcji dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego (KLIKNIJ TUTAJ). Z kolei wczoraj jej biuro poselskie poinformowało o interpelacji dotyczącej programu jądrowego.

- Rozwój energetyki jądrowej w Polsce od lat budzi emocje. Ostatnio temat ten ponownie znalazł się w centrum uwagi za sprawą interpelacji posłanki Pauliny Matysiak, która zadała rządowi szereg pytań dotyczących przyszłości polskiego programu jądrowego. Jednym z głównych punktów interpelacji jest sprawa elektrowni jądrowej planowanej w Koninie-Pątnowie. Projekt o mocy 2,8 GW, oparty na koreańskiej technologii APR1400, miał być realizowany we współpracy z firmą KHNP – przypomina biuro poselskie posłanki Pauliny Matysiak.

reklama

Jak dodają pracownicy biura, w ostatnich miesiącach pojawiły się doniesienia o „zamrożeniu” tego przedsięwzięcia. Posłanka Matysiak pyta o przyczyny tej decyzji, sugerując, że mogą one mieć zarówno charakter prawny (spór między KHNP a Westinghouse), jak i polityczny.

- Interpelacja zwraca uwagę na brak jasnej strategii rządu w kwestii rozwoju energetyki jądrowej. Posłanka pyta o aktualizację kluczowych dokumentów, takich jak Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PEP2040) czy Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu. Brak tych aktualizacji może świadczyć o opóźnieniach w realizacji ambitnych planów jądrowych – podkreśla biuro kutnowskiej posłanki.

reklama

Kolejnym aspektem poruszonym w interpelacji jest kwestia finansowania elektrowni jądrowych. Posłanka pyta o analizy różnych modeli finansowania, w tym kontraktów różnicowych czy modelu spółdzielczego. 

Interesuje się również stanem rozmów z koreańską administracją rządową w sprawie projektu w Koninie-Pątnowie.

Jakie plany ma rząd?

- Parlamentarzystka porusza również kwestie techniczne, takie jak dostępność kluczowych komponentów dla elektrowni jądrowych. Cytując eksperta, posłanka zwraca uwagę na skomplikowany łańcuch dostaw i potencjalne trudności w pozyskaniu niezbędnych urządzeń. Pyta również o plany rządu dotyczące zapewnienia tzw. local content, czyli udziału polskich firm w realizacji inwestycji – wylicza biuro P. Matysiak.

reklama

Interpelacja zwraca uwagę na rosnącą konkurencję na międzynarodowym rynku energetyki jądrowej. Biuro poselskie za przykład podaje niedawne zwycięstwo KHNP w przetargu na rozbudowę czeskiej elektrowni Dukovany. 

Posłanka pyta, jak polski rząd zamierza zabezpieczyć swoje interesy w obliczu rosnącego zaangażowania koreańskiego partnera w inne projekty.

- Brak aktualnych strategii, niejasne plany finansowania oraz potencjalne problemy z dostępnością technologii i komponentów stawiają pod znakiem zapytania realizację ambitnych planów rządu – dodają pracownicy biura posłanki z Kutna.

reklama

Biuro poselskie wylicza kluczowe pytania, na które wciąż brakuje odpowiedzi:

  • Kiedy zostanie podjęta decyzja o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej?
  • Czy projekt w Koninie-Pątnowie zostanie ostatecznie zrealizowany?
  • Jak rząd zamierza sfinansować budowę elektrowni jądrowych?
  • Czy Polska jest w stanie konkurować o zasoby i technologie na coraz bardziej zatłoczonym rynku energetyki jądrowej?

 

O odpowiedzi poinformujemy na KCI.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama