W mediach społecznościowych wiele profili zajmujących się tematyką meteorologiczną ostrzega przed zbliżającą się odwilżą. Jednym z nich jest facebookowym profil Łowcy Burz Łódzkie.
Łowcy Burz ostrzegają przed zmianami pogodowymi
- Zagrożenie powodziowe w trakcie odwilży będzie duże ze względu na utrzymujące się od dłuższego okresu temperatury ujemne i zalegające większe ilości śniegu. Mało tego - czekają nas dodatkowe opady – pisali wczoraj na facebooku Łowcy Burz Łódzkie.
Już dziś momentami temperatura wynosi ok. 1-2 stopni Celsjusza. Sytuację pogarszają trwające opady, które chwilami są dość intensywne.
- Noce w dalszym ciągu z temperaturami ujemnymi. Plusowe temperatury wraz z opadami, nie będą naszym ukojeniem od zimy. Śnieg będzie szybko topnieć, a przy zmrożonym gruncie woda będzie spływać, tworząc rozlewiska. Gospodarstwa z budynkami w dołku, gdzie zawsze problemem jest woda, powinny się przygotować na zalania pomieszczeń. Drugim problemem jest lód na rzekach, który będzie mógł powodować groźne zatory; jak chociażby ostatnia sytuacja z Płocka, gdzie doszło do zalań, a w najgorszym scenariuszu mogłoby doprowadzić do powodzi – podkreślają Łowcy Burz.
Łowcy Burz dodają, że w najbliższych dniach warto obserwować stan rzek, na których lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe.
Wspomnianą sytuację w Płocku można śledzić na Portalu Płock (W TYM MIEJSCU).
Reakcja Łódzkiego Zarządzania Kryzysowego
Z kolei wczoraj odbyła się odprawa kierownictwa Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi z przedstawicielami Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego województwa łódzkiego w sprawie zagrożenia powodziowego.
- Celem spotkania było dokonanie oceny sytuacji przeciwpowodziowej oraz przygotowania jednostek samorządu terytorialnego do zagrożenia, które może powstać w wyniku prognozowanych na drugą część tygodnia wzrostu temperatury powietrza i roztopów – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
„Gminy mają monitorować poziom wody”
Poprosiliśmy Starostwo Powiatowe w Kutnie o informacje dotyczące aktualnej sytuacji w naszym powiecie, a także o tym, jakie działania zapobiegawcze podjęto.
- Po odprawie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, dnia 16 lutego 2021 roku podjęto decyzję o monitorowaniu zagrożenia na terenie miasta Kutno i jest ono realizowane. Na chwilę obecną poziom wody na rzece Ochni wynosi około 40-50 cm głębokości – informuje nas Tomasz Walczewski, członek zarządu powiatu.
Władze podkreślają, że w powiecie kutnowskim nie występują w chwili obecnej zagrożenia powodziowe. Jak dotąd nie ma również powodów, by obawiać się podtopień.
- Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ściśle współpracuje w tym zakresie z Powiatową Państwową Strażą Pożarną w Kutnie oraz z urzędami miasta i gmin powiatu kutnowskiego – dodaje Tomasz Walczewski.
Oprócz tego wszystkie urzędy miasta i gmin powiatu kutnowskiego dokonały przeglądu sprzętu przeciwpowodziowego oraz procedur związanych z zagrożeniem powodziowym.
- Zobowiązano poszczególne gminy do monitorowania poziomu wody na ich terenie oraz lokalnych podtopień – kończy członek zarządu powiatu.
Komentarze (7)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
17 dni temu | ocena +0 / -0
BN
Jak się an bieżącą nie czyści rowów melioracyjnych i tego typu rzeczek i wszędzie obecny beto - to czego my oczekujemy?
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
18 dni temu | ocena +4 / -0
Macko
Gdyby był zbiornik retencyjny nikt by się tym nie martwił. Kiedyś były takie plany , ale zostały wyparte przez inne inwestycje "bardziej potrzebne". A zbiornik retencyjny jest nie tylko po to, aby przyjmować nadmiar wody, ale po to by zrzucać podczas susz, które dominują od jakiegoś czasu w naszym klimacie. Przez to np w ochni praktycznie nie ma ryb.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
19 dni temu | ocena +5 / -6
e,u
Panie Kowalik a lodołamacze będą na naszej pięknej rzece ?
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
19 dni temu | ocena +3 / -1
antyrządowiec
Dobre chociaż to bo w Płocku to prezydent zamiast myśleć co zrobić jak przyjdzie odwilż to pisze bloga i pisma do Wód Polskich że piasku mu nie wybierali i ma problem :):) Ludzi w Płocku pozalewa a oni będą się kłócić o piach
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
19 dni temu | ocena +6 / -1
Kupa głupków.
Apropo podtopien, dzisiaj ok.godz.19.40, idąc wiaduktem z kierunku miasta, na wysokości ul.Krasińskiego, zostałem ochlapany błotem pośniegowym przez dwóch chamów kierowców, gdyby nie fakt że było ciemno zgłosił bym na policję.Ale co chcę przez to powiedzieć, takich mamy chamow ,Łobzów i dzikusow na drogach, banda głupków za kierownicą, którym się wydaje, ze są sami na świecie, ale jak się porozmawia to sami ewropejczycy.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
19 dni temu | ocena +2 / -3
Jacek
A co na to Wody Polskie? Nir zostaly zaproszone w ramach wspolpracy?
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
18 dni temu | ocena +3 / -0
Tyle
A to teraz wszystko mają załatwiać Wody Polskie, awarie kranów w twoim domu też?. A tak na poważnie, gdzie są te osławione, samorządne samorządy?
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń