Reklama

Reklama

[FOTO] Grożą nam powodzie i podtopienia? Kutnowskie Starostwo i Zarządzanie Kryzysowe podejmują działania

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Synoptycy ostrzegają mieszkańców województwa łódzkiego przed zbliżającą się odwilżą, która może skutkować podtopieniami lub nawet powodziami. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego szybko zareagowało na zagrożenie organizując wideokonferencję z przedstawicielami wszystkich powiatów. Rękę na pulsie trzyma także Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kutnie.

Reklama

W mediach społecznościowych wiele profili zajmujących się tematyką meteorologiczną ostrzega przed zbliżającą się odwilżą. Jednym z nich jest facebookowym profil Łowcy Burz Łódzkie.

Łowcy Burz ostrzegają przed zmianami pogodowymi

- Zagrożenie powodziowe w trakcie odwilży będzie duże ze względu na utrzymujące się od dłuższego okresu temperatury ujemne i zalegające większe ilości śniegu. Mało tego - czekają nas dodatkowe opady – pisali wczoraj na facebooku Łowcy Burz Łódzkie.

Już dziś momentami temperatura wynosi ok. 1-2 stopni Celsjusza. Sytuację pogarszają trwające opady, które chwilami są dość intensywne.

- Noce w dalszym ciągu z temperaturami ujemnymi. Plusowe temperatury wraz z opadami, nie będą naszym ukojeniem od zimy. Śnieg będzie szybko topnieć, a przy zmrożonym gruncie woda będzie spływać, tworząc rozlewiska. Gospodarstwa z budynkami w dołku, gdzie zawsze problemem jest woda, powinny się przygotować na zalania pomieszczeń. Drugim problemem jest lód na rzekach, który będzie mógł powodować groźne zatory; jak chociażby ostatnia sytuacja z Płocka, gdzie doszło do zalań, a w najgorszym scenariuszu mogłoby doprowadzić do powodzi – podkreślają Łowcy Burz.

Łowcy Burz dodają, że w najbliższych dniach warto obserwować stan rzek, na których lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. 

Wspomnianą sytuację w Płocku można śledzić na Portalu Płock (W TYM MIEJSCU).

Reakcja Łódzkiego Zarządzania Kryzysowego

Z kolei wczoraj odbyła się odprawa kierownictwa Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi z przedstawicielami Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego województwa łódzkiego w sprawie zagrożenia powodziowego. 

- Celem spotkania było dokonanie oceny sytuacji przeciwpowodziowej oraz przygotowania jednostek samorządu terytorialnego do zagrożenia, które może powstać w wyniku prognozowanych na drugą część tygodnia wzrostu temperatury powietrza i roztopów – informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

„Gminy mają monitorować poziom wody”

Poprosiliśmy Starostwo Powiatowe w Kutnie o informacje dotyczące aktualnej sytuacji w naszym powiecie, a także o tym, jakie działania zapobiegawcze podjęto.

- Po odprawie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, dnia 16 lutego 2021 roku podjęto decyzję o monitorowaniu zagrożenia na terenie miasta Kutno i jest ono realizowane. Na chwilę obecną poziom wody na rzece Ochni wynosi około 40-50 cm głębokości – informuje nas Tomasz Walczewski, członek zarządu powiatu.

Władze podkreślają, że w powiecie kutnowskim nie występują w chwili obecnej zagrożenia powodziowe. Jak dotąd nie ma również powodów, by obawiać się podtopień. 

- Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ściśle współpracuje w tym zakresie z Powiatową Państwową Strażą Pożarną w Kutnie oraz z urzędami miasta i gmin powiatu kutnowskiego – dodaje Tomasz Walczewski.

Oprócz tego wszystkie urzędy miasta i gmin powiatu kutnowskiego dokonały przeglądu sprzętu przeciwpowodziowego oraz procedur związanych z zagrożeniem powodziowym. 

- Zobowiązano poszczególne gminy do monitorowania poziomu wody na ich terenie oraz lokalnych podtopień – kończy członek zarządu powiatu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy