reklama

Gwiazdozbiór Gutenberga

Opublikowano:
Autor:

Gwiazdozbiór Gutenberga - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia12 maja 1364 roku król Kazimierz III Wielki powołał do istnienia Studium Generale, późniejszą Akademię Krakowską - Uniwersytet Jagielloński i ustanowił instytucję stacjonariusza, co potwierdza zapis w akcie fundacyjnym. Do jego obowiązków należała organizacja procesu wytwarzania ksiąg rękopiśmiennych, ich udostępnianie i dystrybucja kopii. Mówiąc językiem współczesnym, stacjonariusze pełnili funkcje wydawców, księgarzy i bibliotekarzy.Polskie środowiska ludzi książki uznają tę właśnie datę za początek swoich dzisiejszych profesji - początek 650-letniej służby książce. Dla upamiętnienia tak ważnej dla nauki i kultury polskiej rocznicy, Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców ogłosił jubileuszowy rok 2014 Rokiem Czytelnika.

Ma to być czas wzmożonych i zintegrowanych działań zmierzających do podniesienia poziomu czytelnictwa oraz poszerzania wiedzy społecznej o książce.

W roku jubileuszowym Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie rozpoczyna realizację projektu GWIAZDOZBIÓR GUTENGERG, na który złożą się spotkania z pisarzami, wydawcami oraz ilustratorami, wykłady, konkursy, zabawy i warsztaty literackie, kiermasze i wystawy. Wszystko po to, aby uzmysłowić społeczeństwu Kutna, że czytanie, jako najwyższa forma uczestnictwa w kulturze, nie tylko dostarcza przyjemności, ale nade wszystko służy samorozwojowi.

Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany (Józef Czechowicz).

W środę. 14 maja, o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z Markiem Bieńczykiem, autorem m.in. tomu esejów Książka twarzy, za którą otrzymał Nagrodę Literacką NIKE 2012.

Marek Bieńczyk (ur. w 1956 r.), prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, enolog. Ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor nadzwyczajny w Instytucie Badań Literackich PAN. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z francuskim kwartalnikiem L'atelier du roman i Tygodnikiem Powszechnym. Jest członkiem International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (F.I.J.E.V.).

Publikuje cykle felietonów na temat wina m.in. w Magazynie Gazety Wyborczej, Przekroju, miesięczniku Forbes, dwumiesięczniku Magazyn Wino i miesięczniku Kuchnia. Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny Wina Europy. Jest laureatem Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta (2000) i Nagrody Literackiej NIKE (2012), został też uhonorowany Paszportem Polityki (1999).

Dorobek literacki:
Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci, Warszawa,1991
Terminal, Warszawa, 1994
Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty, Warszawa, 1998
Tworki, Warszawa:, 1999, 2012
Kroniki wina, Warszawa, 2001
Oczy Dürera. O melancholii romantycznej, 2002
Przezroczystość, Kraków, 2007
Książka twarzy, Kraków, 2011

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo