reklama
reklama

Historia Placu Wolności. Jakie wydarzenia miały tam miejsce? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie raz przechodząc koło placu podziwiamy stare budynki i kamienice. Wielu z nas było świadkami przemian Starego Rynku. Jednak jak zaczęła się jego historia?
reklama

Dziś to Plac Wolności, a kiedyś?

Stary Rynek w Kutnie, najstarsza część miasta, ma bogatą historię sięgającą XIII i XIV wieku. Początkowo był to obszar luźno zabudowany, jednak stopniowo zaczęły powstawać tu budynki mieszczańskie, które zamknęły plac. Wraz z rozwojem osadnictwa na terenie Starego Rynku pojawił się kościół parafialny oraz cmentarz, który funkcjonował do 1811 roku.

Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Pałacu Saskiego ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi miejscowości było skrzyżowanie traktów handlowych prowadzących z Płocka do Łęczycy oraz z Poznania do Łowicza. Dzięki temu Stary Rynek stał się ważnym punktem na mapie handlowej regionu. Dodatkowo, przywilej targowy nadany przez księcia Siemowita IV w 1386 roku oraz nadanie praw miejskich sprawiły, że osadnictwo na tym terenie zaczęło dynamicznie się rozwijać.

 

Malownicze centrum 

Stary Rynek stał się sercem miasta, pełniąc funkcje handlowe i administracyjne. Na środku placu znajdował się murowany ratusz, a wokół niego stopniowo powstawała zabudowa handlowa. W 1843 r. siedziba władz miasta przeniesiona została do nowego ratusza na Placu im. marsz. J. Piłsudskiego.

Na środku placu czworobok murowanych piętrowych domów, mieszczących sklepy i mieszkania, z boku szopa wiecznie biała od pokrywającego ją pyłu wapiennego, sprzedawano tu wapno. Od frontu jedyne w mieście malutkie lichutkie kino „Urania”, zwano te domy Ratuszkiem. Przed nim stawały przyjeżdżające do Kutna cyrki. - taki obraz Kutna zapamiętał Ignacy Szymański.

Ostateczny kształt zabudowy Starego Rynku został ustalony w 1767 roku dzięki ordynacji kanclerza Andrzeja Zamoyskiego oraz działalności Antoniego Gliszczyńskiego w XIX wieku. Zabudowa miasta musiała być dostosowana do częstych pożarów, których ofiarą padł także Stary Rynek w latach 1753 i 1808. Zamoyski zainicjował budowę murowanej austerii, która częściowo spłonęła w 1808 roku, ale została szybko odbudowana.

Właściciel miasta, Feliks Mniewski miał zamiar w 1862 roku sprzedać budynek na cele publiczne ówczesnym władzom rosyjskim. Po kilku latach umieszczono tu koszary dla rosyjski pułków, m.in. 4 pułku strzelców. Koszary przebudowywano kilkakrotnie na cele wojskowe w latach 1874, 1877 – 79 oraz 1897, stały się głównym obiektem wojsk rosyjskich stacjonujących w Kutnie.

 

Lata wojny zmieniły jego wygląd

W okresie międzywojennym w budynku funkcjonowało kasyno podoficerskie, a później Wojskowa Komenda Uzupełnień. Stary Rynek i Plac Zduński były miejscem targów oraz jarmarków, a Plac Zduński służył również do ćwiczeń Ochotniczej Straży Ogniowej. Okupacja hitlerowska przyniosła istotne zmiany w przestrzeni Starego Rynku, m.in. wyburzenie "ratuszka" i wybudowanie "niecki" oraz zburzenie części domów od strony zachodniej pierzei.

Po zakończeniu II wojny światowej stopniowo zmieniało się oblicze zabudowania wokół placu. W latach 50 – tych powstała obecnie istniejąca zabudowa po jego stronie zachodniej. Proces ten kontynuowano od 1990 roku, budując siedzibę banku w północnej pierzei placu, a następnie proces ten rozwijał się w kolejnych latach 90 – tych i na początku XXI wieku przez powstanie nowych kamienic.

W latach 90-tych XX wieku plac zyskał dawną funkcję handlową. Działał tu bowiem bazar zwany potocznie „Manhattanem” , gdzie można było zaopatrzyć się w towary m.in. przywożone z krajów Wspólnoty Niepodległych Krajów (były ZSRR), czy tak wówczas popularne swetry i dżinsy z Turcji.

 

Dziś wygląda kompletnie inaczej

Dziś Stary Rynek w Kutnie znamy pod nazwą Placu Wolności. Zachowane historyczne budynki, kościół parafialny oraz klimat tego miejsca sprawia, że to miejsce jest znane nie tylko mieszkańcom.

Plac Wolności w Kutnie jest nie tylko ważnym punktem historycznym, ale także tętniącym życiem miejscem, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i festiwale. To serce miasta, które łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, przyciągając mieszkańców i turystów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama