„Rzezi nie ma”
"Jedna z gazet wieszczyła rzeź. Rzezi nie ma" - powiedział Marcin Smolik, dyrektor CKE. Zaznaczył przy tym, że tegoroczne wyniki matur są lepsze niż miało to miejsce w roku ubiegłym.
Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81%, natomiast w przypadku techników jest to 64%. Jaka była zdawalność poszczególnych egzaminów? Język polski zdało 93% abiturientów, matematykę 79%, a angielski, najczęściej wybierany spośród języków obcych – 94%.
Głos w sprawie wyników egzaminów maturalnych zabrał wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski. Przypomniał, że uczniowie klas maturalnych, mimo pandemii, mieli możliwość kontaktu z nauczycielami tych przedmiotów, z których zdawali maturę.
- Jeśli chodzi o ogólną ocenę tegorocznej matury, to należy powiedzieć, że ta matura wypadła dobrze. Nie ma większych odstępstw, wypadła w sposób analogiczny w stosunku do minionego roku - powiedział Rzymkowski.
To już kolejna matura podczas pandemii
W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej zaszły pewne zmiany w sposobie przeprowadzania matur. Tak jak w latach ubiegłych maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Nie było jednak w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Kolejna nowość to brak obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Co z tymi, którym się nie udało?
Aby zdać maturę, z przedmiotów obowiązkowych trzeba uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, może przystąpić do poprawki 24 sierpnia. Ten, który nie zdał więcej niż jednego, może poprawiać wyniki dopiero za rok. W tym roku 7,8% absolwentów znalazło się w takiej sytuacji.
Średnie wyniki nie szokują
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 55% możliwych do uzyskania punktów, z matematyki 56%, a z języka angielskiego – 76%.
Na poziomie rozszerzonym za to średni wynik z języka polskiego wyniósł 49%, z angielskiego 65% a z matematyki 31%. Równie często maturzyści zdawali biologię (średni wynik 33%), chemię (35%), historię (37%) i fizykę (37%).
Zdawalność w województwie łódzkim
Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi w naszym województwie do egzaminów przystąpiło 17 027 osób. Maturę zdało 12 388 zdających (72,8%), na egzamin poprawkowy może liczyć nieco ponad 3 tysiące osób (18,1%), a na poprawę w przyszłym roku około 1500 (9,2%).