Ze specjalnego raportu Proxi.cloud i UCE RESEARCH wynika, że 24 lutego, czyli pierwszego dnia rosyjskiej inwazji, ruch na stacjach paliw wzrósł o ponad 36% względem dnia poprzedzającego atak na Ukrainę. Natomiast od 24 do 28 lutego w porównaniu do okresu od 17 do 21 lutego, liczba wizyt zwiększyła się o blisko 13%.
Ruch najbardziej podniósł się właśnie w woj. łódzkim – aż o 23%. Widoczne było to na kutnowskich ulicach, gdzie niemal do każdej stacji paliw ustawiały się gigantyczne kolejki samochodów. Sytuacja wyglądała bardzo podobnie również w podkutnowskich miejscowościach.
– Obecnie można zaobserwować ruch podobny do tego, jaki był notowany przed najazdem wojsk rosyjskich na Ukrainę, a nawet nieco mniejszy. To może wskazywać na opanowanie paniki wśród Polaków. W pierwszych dwóch dniach ruch był zdecydowanie powyżej średnich wartości odnotowywanych przed atakiem Rosji, aczkolwiek już czwartego dnia od tego momentu widać było zdecydowany spadek – mówi Adam Grochowski, współautor badania z firmy technologicznej Proxi.cloud.
Panika przeszła przez Polskę w miarę równo. Wzrost ruchu na stacjach znajdujących się na wschodzie kraju był jedynie o 0,5 p.p. wyższy od usytuowanych w zachodniej części.
– Biorąc pod uwagę różne wielkości miast, również można zaobserwować zbliżone wyniki. Tam, gdzie żyje ponad 100 tys. mieszkańców, średni ruch po rozpoczęciu inwazji względem okresu poprzedzającego ją wzrósł o 13,6%. To o 1 p.p. więcej niż w miastach mających poniżej 100 tys. ludności. Świadczy to o podobnym zachowaniu Polaków – podsumowują eksperci z UCE RESEARCH.
Końca problemów na stacjach paliw jednak nie widać. Mimo unormowanego już ruchu, niepokoi zatrważające tempo wzrostu cen, które w tej chwili są rekordowe. Na dzień 8 marca, na jednej ze stacji w Kutnie za litr bezołowiowej 95 trzeba zapłacić 7,15, a możliwe, że już niedługo cena przekroczy barierę 8 złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.