reklama

Kopiec Kościuszki i klątwa Troczewskiego...

Opublikowano:
Autor:

Kopiec Kościuszki i klątwa Troczewskiego... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPonad 80 lat temu odebrano miastu największy symbol, jaki miało w swojej historii. Zniszczono coś, nad czym w pocie czoła przez kilka miesięcy pracowali mieszkańcy Kutna i okolic. Społeczność miasta traktowała to miejsce jak świętość, skarb, symbol walki o niepodległość. Dziś mało kto pamięta, że takie miejsce w ogóle istniało. Historia Kopca Kościuszki, bo o nim mowa, została zapomniana na wiele długich lat.

W archiwach niewiele można znaleźć o tym, kto wpadł na pomysł usypania kopca. Wiadomo tylko, że jednym z inicjatorów jego powstania był doktor Troczewski. On też dokonał oficjalnego odsłonięcia monumentu. Tygodnik Kutnowski pisał o tym wydarzeniu tak: „W 1917 roku, dla uczczenia 100 rocznicy śmierci Naczelnika usypany został Kopiec Kościuszki przy ulicy Płockiej, którą wtedy też przemianowano na ul. Kościuszki. Obok Kopca zaczęto tworzyć Park Kościuszki. Odsłaniając Kopiec Doktor Troczewski mówił do zgromadzonych tłumów – Najwyższy Naczelniku! Dla uczczenia Twojej pamięci usypaliśmy, dzieci polskich oraz całej polskiej wiary w tej cząstce Ojczyzny Twojej – ten oto Kopiec i będziemy go wznosić wzwyż, przysięgając Ci, w setną rocznicę Twego zgonu, że serca i duchy nasze również wzwyż sięgać będą – w miłości Ojczyzny, w wykonaniu woli Twojej!

Co takiego wydarzyło się, że monument nie przetrwał do naszych czasów? Pełny materiał opisujący historię Kopca Kościuszki w Kutnie w jutrzejszych Wiadomościach Kutnowskich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE